خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام, کودکان  >  با وجود منع اعدام کودکان، حمید احمدی در زندان رشت زیر حکم اعدام است

با وجود منع اعدام کودکان، حمید احمدی در زندان رشت زیر حکم اعدام است

خبرگزاری هرانا _ با وجود منع اعدام کودکان، حمید احمدی مالده، که به اتهام قتل در یک نزاع خیابانی در سال ۱۳۸۶ در سن ۱۷ سالگی بازداشت و توسط شعبه ۱۱ دادگاه کیفری استان گیلان به اعدام محکوم شده بود، پس از ۱۱ سال همچنان درزندان رشت زیر حکم اعدام به سر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، حمید احمدی مالده در زندان رشت (لاکان) در صف اجرای حکم اعدام خود به سر می‌برد. او در روز ۱۵ اسفند ۱۳۸۶ زمانی که ۱۷ سال سن داشت در نزاعی خیابانی در رشت شرکت کرده بود که منجر به قتل یک نفر شده بود.

یکی از نزدیکان حمید احمدی مالده به سازمان حقوق بشر ایران گفته است: “در آن نزاع خیابانی مقتول دو ضربه چاقو خورده بود… حمید اصلا چاقو نداشت. ولی بعد حمید به ما گقت که در کلانتری به ما گفته‌اند اگر دو نفر قتل را گردن بگیرید، هیچ کدام اعدام نمی‌شوید. ضرباتی که به مقتول وارد شده بود، یکی به شکم بود و یکی به قلب. حمید هم در کلانتری نوشته بود که من یک چاقو زدم، ولی نمی‌دانم به کجا زدم. جواب پزشکی قانونی آمد که ضربه‌ای که به قلب خورده کشنده بود. وقتی این‌ها دادگاهی می‌شوند قاتل اصلی می‌گوید که من یک ضربه به شکمش زدم و برای همین حمید که گفته بود نمی‌دانم به کجا ضربه زده‌ام، به عنوان قاتل اصلی شناسایی شد. در نهایت هم در حکم دادگاه هم‌جرم حمید به پرداخت دیه و حمید به قصاص محکوم شد و در تمام این سال‌ها ما نتوانستیم بی‌گناهی حمید را ثابت کنیم”.

لازم به ذکر است که حمید احمدی مالدده متولد ۳ دی‌ماه ۱۳۶۹ است و نزاعی که منجر به قتل یک نفر شده است در ۱۵ اسفندماه ۱۳۸۶ در حالی که ۱۷ سال سن داشته است رخ داده است.

گفتنی است که حمید احمدی در سال ۱۳۸۸ از سوی شعبه ۱۱ دادگاه کیفری استان گیلان به اعدام محکوم شد. به گفته‌ی نزدیکان وی در مدت بازداشت در اداره‌ی آگاهی توسط مامورین مورد بدرفتاری و شکنجه قرار گرفته است تا علیه خود اعتراف کند. او سه بار جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده است که اولین بار دز سال ۱۳۹۲ و آخرین بار در روز ۹ بهمن ۱۳۹۵ بوده است.

همچنین لازم به ذکر است که شکات پرونده حمید احمدی مالده به خانواده وی تا آخر پاییز مهلت داده‌اند تا مبلغ هنگفتی را که در توان آن خانواده نیست به عنوان دیه تهدید کنند.

قوانین ایران سن مجازات کیفری کودکان را ۱۵ سال برای پسران و ۹ سال برای دختران می‌داند. قانون مجازات اسلامی جدید اعدام کسانی که در کودکی مرتکب قتل شده اند را منوط به آزمایش رشد عقلی کرده است. این در حالی است که کنوانسیون‌های بین‌المللی از جمله کنوانسیون حقوق کودک اعدام افراد کم‌تر از هجده سال را منع می‌کند. مجازات کودکان در ایران، از جمله صدور حکم اعدام برای آنان به اتهامات مختلفی مثل درگیری و قتل، قاچاق مواد مخدر و … همواره یکی از چالش‌های مهم نقض حقوق بشر در ایران بوده ‌است.

این اقدام ایران با تعهدات کشور در چارچوب میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودک در تضاد است. ایران، عربستان، پاکستان و سودان تنها کشورهایی هستند که همچنان به اعدام کودکان ادامه می‌دهند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد و بسیاری از نهادهای حقوق بشر در داخل و خارج از ایران و دولت‌های مختلف از ایران خواسته‌اند که از اعدام کودکان صرف نظر کند. هر چند این تلاش‌ها تا کنون بی‌ثمر بوده؛ اما در معدود مواردی به تعویق اجرای اعدام منجر شده ‌است.

دوشنبه ۲۶ آذرماه مجمع عمومی سازمان ملل قطع‌نامه‌ی نقض حقوق بشر در ایران را تصویب کرد. در این قطع‌نامه اعدام کسانی که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند قویا منع شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید