خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  بازداشت دو نوکیش مسیحی دیگر در اهواز توسط ماموران وزارت اطلاعات

بازداشت دو نوکیش مسیحی دیگر در اهواز توسط ماموران وزارت اطلاعات

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه یازدهم آذرماه، همزمان با بازداشت نوکیشان مسیحی «شیما» و «شکوفه زنگنه» در اهواز دو شهروند نوکیش مسیحی دیگر نیز با نام‌های «فرزاد بهزادی‎زاده» و «عبداله یوسفی شیخ رباط» بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از محبت نیوز، خانواده‎های این نوکیشان مسیحی برای پیگیری از وضعیت فرزندان‌شان به ستاد خبری اطلاعات مراجعه کردند، اما نه تنها پاسخ روشنی به آن‎ها داده نشد حتی با بدرفتاری و برخورد توهین آمیز روبرو شدند.

طبق اطلاعات بدست آمده “فرزاد بهزادی‌زاده” در محل کارش در مرکز پشتیبانی بانک تجارت بازداشت شده است.

ماموران پس از بازداشت، وی را به منزلش برده‌ و آن‌ مکان را مورد تفتیش و بازرسی قرار دادند.

این گزارش می افزاید چند روز پس از بازداشت نوکیش مسیحی “فرزاد بهزادی‌زاده” وی از محل بازداشت خود با خواهرش تماس گرفته و از او می‌خواهد در اتاق‌اش در جایی مشخص که قبلن دو جلد کتاب قرار داده بود را برداشته و به ستاد خبری اداره اطلاعات تحویل دهد.

دیگر نوکیش مسیحی “عبداله یوسفی شیخ رباط” نیز در همان روز (یکشنبه یازدهم آذرماه ۱۳۹۷)، بازداشت می‎شود و پس از بازرسی از منزل وی نیز تعدادی کتاب و سی‌دی ضبط و ضمیمه پرونده او به بازداشتگاه منتقل مش‌شود.

گفتنی است هر دو نوکیش مسیحی در زندان شهرستان ملاثانی استان خوزستان در بازداشت بسر می برند.

بر اساس این گزارش منابع مطلع به « محبت نیوز » خبر دادند که خانواده‎های این افراد برای پیگیری از وضعیت فرزندان‌شان به ستاد خبری اداره اطلاعات و دیگر سازمان‌های مربوطه مراجعه کردند اما نه تنها پاسخ روشنی به آن‎ها داده نشد، حتی با بدرفتاری و برخورد توهین آمیز روبرو شدند و به خانواده هایشان گفته شده اتهام این افراد «سیاسی» است و باید منتظر باشید تا زمان دادگاه آن‌ها شما را از وضعیتشان مطلع کنیم.

چندی پیش نیز، رسانه های نزدیک به نهادهای امنیتی با انتشار گزارشی مدعی شدند تعدادی از شهروندان از جمله شهروندانی با تابیعیت کشورهای دیگر در یکی از محافل مسیحی، مورد برخورد نهادهای امنیتی قرار گرفتند و دستگیر شدند.

در گزارشی که توسط خبرگزاری مهر با ادبیات مرسوم نهادهای امنیتی تنظیم شده بود بدون ذکر تعداد و جزییات فعالیت افراد آمده است “اعضای این باند که غیر از عوامل داخلی، متشکل از اتباع بیگانه هستند، با هدایت مستقیم از سوی رژیم‌ صهیونیستی، ضمن تبلیغ و تبشیر مسیحیت در نقاط مختلف کشور، افراد زیادی را نیز به فرقه مسیحیت تبشیری جذب کرده‌ بودند”.

این خبرگزاری بدون ذکر جزییات از این بازداشت ها مدعی شد که “نقشه تسخیر ایران و توهین به اسلام، مقدسات و اهل‌بیت، از برجسته‌ترین مستندات مکشوفه از جریان مزبور است”.

لازم به یادآوری است که شیما و شکوفه زنگنه دو نوکیش مسیحی حدود دو هفته پیش توسط ماموران وزارت اطلاعات در شهر اهواز بازداشت شدند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در اواخر آبان‌ماه سال جاری در قطعنامه‎ای به افزایش شمار اعدام‌ها و اعدام مجرمان زیر ۱۸ سال، نقض حق آزادی بیان و نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی، سرکوب معترضان و روزنامه‎نگاران، شکنجه و بدرفتاری در زندان‌ها، بازداشت و محکومیت دوتابعیتی‌ها و زیر پا گذاشتن حقوق زنان در ایران اشاره کرده و نوشته وضعیت حقوق بشر در ایران وخیم‌تر شده است. این در حالیست که حسن روحانی ادعا کرده بود قصد دارد وضعیت اقلیت‌های دینی و قومی در ایران را بهبود بخشد.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به‌عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

اصل بیست و ششم قانون اساسی به صراحت بر آزادی فعالیت اقلیت‌های دینی تاکید شده و در این اصل آمده است: “احزاب، جمعیت‌‏ها، انجمن‌‏های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته‌شده آزادند، مشروط به این که اصول استقلال، آزادی، وحدت ملی، موازین اسلامی و اساس جمهوری اسلامی را نقض نکنند. هیچ‌کس را نمی‌توان از شرکت در آنها منع کرد یا به شرکت در یکی از آنها مجبور ساخت.

این در حالی است که حسن روحانی در شعارهای خود، پیش از روی کار آمدن دولت و پس از تشکیل دولت بارها بر رعایت حقوق شهروندی تاکید داشته و در همین راستا منشوری نیز تحت عنوان “منشور حقوق شهروندی” منتشر کرده است، اما با این حال این شعارها تاکنون تنها در حد شعار مانده است!

در ماده‌ی ۹۹ این منشور نیز آمده است: “شهروندان حق دارند از امکانات لازم برای مشارکت در حیات فرهنگی خود و همراهی با دیگر شهروندان ازجمله در تأسیس تشکل‌ها، انجمن‌ها، برپایی آیین‌های دینی و قومی و آداب و رسوم فرهنگی با رعایت قوانین برخوردار باشند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید