خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کودکان  >  حدود صد هزار کودک ایرانی از تحصیل بازمانده‌اند

حدود صد هزار کودک ایرانی از تحصیل بازمانده‌اند

خبرگزاری هرانا – احمدرضا پرنده مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه از وجود ۹۶ هزار کودک بازمانده از تحصیل در سال ۹۶-۹۷ خبر داد و گفت که استان‌های سیستان بلوچستان، تهران، خراسان رضوی، خوزستان، کرمان، فارس، و آذربایجان غربی بیشترین تعداد بازماندگی از تحصیل را داشته‌اند. این درحالی‌ست که پیشتر مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان از وجود بیش از یک میلیون و دویست هزار کودک خارج از چرخه تحصیل خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه از اعلام نتایج برنامه وزارت رفاه برای شناسایی علل بازماندگی از تحصیل کودکان شش تا ۱۱ ساله تا ۱۵ روز آینده خبر داد.

احمدرضا پرنده با اشاره به برنامه وزارت رفاه برای شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل و شناسایی علل بازماندگی آنها اظهار کرد: “فهرست ۹۶ هزار و ۲۷۳ کودک بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی و در گروه سنی شش تا ۱۱ ساله تهیه شد و از سوی وزارت رفاه برای تمام خانواده‌ها پیامک فرستادیم و از آنها خواستیم علت نرفتن فرزندشان به مدرسه را در قالب همان پیامک اعلام کنند”.

وی افزود: “همه جامعه هدف به پیامک‌های ما پاسخ ندادند. به همین علت ۱۰۰ اپراتور را از یک مرکز تماس تلفنی بکار گرفتیم تا با تک تک خانواده‌ها تماس بگیرند و اطلاعات دریافتی را تطبیق دهند. در این تماس‌ها دلایل خوداظهاری خانواده‌ها برای نرفتن فرزندشان را مجدد سوال می‌کنیم”.

مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه با بیان اینکه طی هفته های آتی و احتمالا تا ۱۵ روز آینده نتیجه تماس و علل بازماندگی این ۹۶ هزار کودک را استخراج می‌کنیم گفت: “بر حسب نوع مشکل و علل استخراج شده از ظرفیت‌های کشور استفاده می‌کنیم تا با هماهنگی آموزش و پرورش بتوانیم کودکان را به مدرسه برگردانیم”.

پرنده ادامه داد: “اکنون اقدام ویژه‌ای برای شناسایی علل بازماندگی از تحصیل در دست انجام است. در ادامه راه از کمک خیرین و سایر نهادهای مربوط برای بازگشت به مدرسه استفاده خواهیم کرد”.

به گفته وی از ۹۶هزار کودک بازمانده سال ۹۶-۹۷، استانهای سیستان بلوچستان، تهران، خراسان رضوی، خوزستان، کرمان، فارس، و آذربایجان غربی بیشترین تعداد بازماندگی از تحصیل را داشته‌اند.

در حال حاضر آمار و ارقام دقیقی از کودکان بازمانده از تحصیل در ایران وجود ندارد؛ با این حال هر چند ماه یک بار یکی از مسئولان امر آماری در این خصوص ارائه می‌دهند. آمارهایی که گاها اختلاف بسیار زیادی با هم دارند.

به عنوان مثال، در مهرماه امسال مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان با اشاره به اینکه روز به روز بر آمار کودکان خارج از چرخه تحصیل اضافه می‌شود، گفته بود که “بر اساس آمارها هم‌اکنون یک میلیون کودک کار داریم و همچنین بالای یک میلیون و دویست هزار کودک هم خارج از چرخه تحصیل هستند.”

لازم به یادآوری است که پیشتر رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، از وجود ۱۴۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل در کشور خبر داده بود.

در فروردین‌ماه امسال نیز معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از وجود “بیش از ۱۳۶ هزار کودک بازمانده از تحصیل در کشور خبر داد و گفت که ۲۰ هزار از این تعداد در استان سیستان و بلوچستان زندگی می کنند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید