خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  تایید محکومیت‌های صادره در مورد اسفندیار رحیم مشایی

تایید محکومیت‌های صادره در مورد اسفندیار رحیم مشایی

خبرگزاری هرانا – غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران از تایید محکومیت‌های صادره در مورد اسفندیار رحیم مشایی خبر داد و گفت که “در مجموع مجازات مشایی ۶ سال و نیم است، اما چنانچه همین رای مورد تایید دادگاه تجدیدنظر قرار بگیرد و تغییری در آن حاصل نشود به موجب قانون، مجازات اشد یعنی صرفا ۵ سال از حبس قابلیت اجرا خواهد داشت”. آقای رحیم مشایی از بابت اتهاماتی از جمله “اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت کشور”، “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران” و “توهین به مقامات قضایی به سبب انجام وظیفه” به حبس محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، چهارم شهریور ماه ۱۳۹۷ بود که اولین جلسه دادگاه اسفندیار رحیم مشایی تشکیل و کیفرخواست وی قرائت شد.

بنا بر این گزارش یازدهم شهریور ۱۳۹۷، دومین جلسه علنی رسیدگی به اتهامات اسفندیار رحیم مشایی با حضور نمایندگان رسانه‌ها از جمله، خبرگزاری صدا و سیما، خبرگزاری تسنیم، شبکه خبر، باشگاه خبرنگاران جوان و خبرگزاری ایسنا برگزار شد.

غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران ۲۱ شهریور ماه اعلام کرد براساس نتیجه دادرسی در سه فقره اتهامی اسفندیار رحیم مشایی، اتهام اول دایر بر “اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” به استناد ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی است که بر اساس آن وی به تحمل ۵ سال حبس محکوم شد.

بنابر اعلام رئیس کل دادگستری تهران، مشایی، در ارتباط با عنوان اتهامی دیگر دایر بر “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران” به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به تحمل یک سال حبس و در مورد اتهام ردیف سوم دایر بر “توهین به مقامات قضایی به سبب انجام وظیفه”، به تحمل ۶ ماه حبس محکوم شد.

اسماعیلی تاکید کرد: “در مجموع مجازات مشایی ۶ سال و نیم است، اما چنانچه همین رای مورد تایید دادگاه تجدیدنظر قرار بگیرد و تغییری در آن حاصل نشود به موجب قانون، مجازات اشد یعنی صرفا ۵ سال از حبس قابلیت اجرا خواهد داشت”.

جلسه دادگاه تجدیدنظر «رحیم مشایی» رئیس دفتر رئیس جمهور سابق چهارشنبه ۱۴ آذر در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر و مستشاران شعبه برگزار شد.

بر اساس این گزارش با وجود اعلام قبلی و ابلاغ وقت دادگاه، متهم پرونده از حضور در جلسه محکمه خودداری کرد، اما وکلای وی در این جلسه حضور یافتند و به دفاع از اتهامات مشایی پرداختند.

امروز، غلامحسین اسماعیلی رییس کل دادگستری استان تهران اظهار کرد: “برابر دادنامه صادره از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان، محکومیت‌های صادره از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب در مورد آقای مشایی عینا تایید شد”.

وی افزود: “رای صادره قطعی و لازم الاجرا شد”.

لازم به یادآوری است که پیشتر علی اصغر حسینی وکیل مدافع اسفندیار رحیم مشایی مورخ یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ گفته بود که موسی غضنفرآبادی، رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی در پاسخ به درخواست ما برای تبدیل قرار بازداشت موکلم، نوشته هیچ دلیلی برای آزادی او وجود ندارد.

قبلتر حسینی در یادداشتی نوشته بود که لایحه تجدیدنظرخواهی از حکم صادره علیه آقای مشایی را در دادگاه انقلاب ثبت کردم.

غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران چهارشنبه ۲۱ شهریور با اعلام جزییات حکم صادره برای مشایی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب گفت: در سه فقره عنوان اتهامی رحیم‌مشایی دایر بر اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی مطابق ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی به ۵ سال حبس، در رابطه با تبلیغ علیه نظام به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به تحمل یک سال حبس و همچنین به اتهام توهین به مقامات قضایی به سبب انجام وظیفه به ۶ ماه حبس محکوم شد.

گفتنی است که روز یکشنبه ۱۱ شهریورماه ۹۷، آخرین جلسه محاکمه اسفندیار رحیم مشایی به ریاست قاضی غضنفرآبادی برگزار شد. در این جلسه آقای مشایی بارها تاکید کرد که دادگاه صلاحیت ندارد.

پیشتر اسفندیار رحیم مشایی در اولین جلسه دادگاە به نشانه اعتراض پیراهنش را درآورد و به سویی پرت کرد؛ صداوسیما صدای آقای مشایی را سانسور کرد.

رحیم‌مشایی طی نامه‌ای سرگشاده دادگاه برگزار شده را فرمایشی خواند و گفت که حضور وی در دادگاه با زور و اجبار بوده است.

روز ۲۶ اسفند سال ۹۶ بود که دادسرای عمومی و انقلاب تهران در اطلاعیه اعلام کرد: «حسب دستور قضایی بازپرس دادسرای عمومی تهران اسفندیار رحیم‌مشایی توسط مأموران پلیس دستگیر و به‌منظور انجام تحقیقات بازداشت شد.»

رحیم مشایی دو روز پیش از بازداشت خود با حضور مقابل سفارت انگلستان در تهران، حکم حمید بقایی، معاون اجرایی دولت دهم را آتش زد و در صحبت‌های خود دستگاه قضایی را متهم به گرفتن دستور از انگلیس و ملکه انگلیس برای صدور این حکم کرد.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان دهم تیر ماه سال جاری اعلام کرد که کیفرخواست پرونده مشایی با سه عنوان اتهامی صادر شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید