خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات دیماه؛ بازداشت علی باقری جهت اجرای حکم حبس و شلاق

اعتراضات دیماه؛ بازداشت علی باقری جهت اجرای حکم حبس و شلاق

خبرگزاری هرانا – امروز یکشنبه، علی باقری فعال مدنی و از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری دی‌ماه سال گذشته در شازند جهت اجرای حکم حبس و شلاق بازداشت و به زندان اراک منتقل شد. وی پیش‌تر در بخش اول پرونده خود توسط شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی به ۳ سال و شش ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. آقای باقری در تاریخ ۱۴ آذرماه نیز در بخش دوم این پرونده از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب اراک به ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷، علی باقری فعال مدنی جهت اجرای حکم ۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق بازداشت شد.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “آقای باقری امروز یکشنبه، جهت دریافت حکم بخش دوم پرونده خود، به شعبه اول دادگاه انقلاب اراک مراجعه کرد که در آنجا توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت و جهت تحمل محکومیت ۳ سال و شش ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق به زندان اراک منتقل شد”.

لازم به ذکر است که روز دوشنبه ۵ آذرماه ۱۳۹۷، جلسه دادرسی بخش دوم پرونده علی باقری به همراه ۴ تن از شهروندان بازداشت شده در اعتراضات سراسری دی ماه در شهرستان شازند با اسامی محمد نجفی عباس صفری، مسعود عاجلو و بهزاد علی بخشی در شعبه یک دادگاه انقلاب اراک برگزار شده بود.

با رای شعبه یک دادگاه انقلاب اراک که به صورت گروهی صادر شده است، محمد نجفی و علی باقری هر یک به ۱۳ سال حبس تعزیری، مسعود عاجلو و بهزاد علی بخشی هر یک به ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شدند. همچنین عباس صفری دیگر متهم این پرونده از اتهامات مطروحه تبرئه شد.

افراد ذکر شده در بخش اول این پرونده در مهرماه سال جاری به همراه شش تن دیگر توسط شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی محاکمه شده بودند.

بر اساس حکم صادره توسط شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی “محمد نجفی، علی باقری و عباس صفری هر یک به سه سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و بهزاد علی‌بخشی، محمد یعقوبی، یوسف شیری‌لرد، ندا یوسفی، داوود رحیمی، مسعود عاجلو و محمد ترابی به ۱ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق تعلیقی به مدت پنج سال و کیان صادقی به ۳ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق تعلیقی به مدت ۵ سال محکوم شدند.

از میان آنها، علی باقری علاوه بر این به اتهام “توهین به فرمانده نیروی انتظامی در فضای مجازی” نیز به تحمل شش ماه حبس محکوم شده است.

علی باقری، فرزند قنبرعلی، متولد ۱۳۴۴ متاهل، اهل و ساکن شهرستان شازند در استان مرکزی است.

لازم به ذکر است که پیش از این محمد نجفی و  عباس صفری در روز یکشنبه ۶ آبان‌ماه ۱۳۹۷ جهت اجرای حکم ۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق بازداشت و به زندان اراک منتقل شدند. در تاریخ ۲۹ آبان ۱۳۹۷ نیز جلسه رسیدگی به اتهامات محمد نجفی، در پرونده‌ای جدید در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شازند برگزار شد.

در اعتراضات اواخر سال گذشته که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفتگوی خود در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید