خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷, 13th of July 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۹/۲۵ ساعت ۲۳:۳۵:۵۹

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  پنج شهروند بهایی ساکن تبریز، با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند

پنج شهروند بهایی ساکن تبریز، با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – پنج شهروند بهایی ساکن تبریز به نام‌های مونیکا علیزاده (اقدسی)، شبنم عیسی خانی، شهریار خداپناه، کامبیز میثاقی و خیرالله بخشی که در آبان‌ماه ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بودند، روز جاری با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعت ۵ عصر امروز یکشنبه ۲۵ آذرماه ۹۷، مونیکا علیزاده (اقدسی)، شبنم عیسی خانی، شهریار خداپناه، کامبیز میثاقی و خیرالله بخشی، پنج شهروند بهایی ساکن تبریز، با تودیع قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شدند.

هرانا پیش‌نر در چند گزارش از بازداشت این پنج شهروند بهایی به همراه یک شهروند بهایی دیگر توسط نیروهای امنیتی شهر تبریز خبر داده بود.

روز سه‌شنبه ۲۹ آبان‌ماه، شبنم عیسی‌خانی شهروند بهایی ساکن تبریز بازداشت شد. منزل این شهروند بهایی در زمان بازداشت توسط نیروهای امنیتی این شهر تفتیش شده بود. پیش از آن نیز طی روزهای ۲۶ و ۲۷ آبان‌ماه ۵ شهروند بهایی در شهر تبریز به نام‌های خیرالله بخشی و مونیکا علیزاده (اقدسی)، کامبیز میثاقی، شهریار خداپناه و فرزاد بهادری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

در تاریخ ۲۸ آبان ماه سال جاری هرانا گزارش مفصلی از فشار بر جامعه بهایی و بازداشت شهروندان باورمند به این آیین منتشر کرده بود. بر اساس این گزارش شهروندان بهایی در شهرهای مختلف کشور از ابتدای سال جاری تاکنون با موج جدیدی از فشار و نقض آشکار حقوق بشر روبه‌رو بوده‌اند. محروم شدن دست کم ۵۸ تن از دانشجویان بهایی طی کنکور سراسری سال جاری از ادامه تحصیل، اخراج حداقل ۱۱ دانشجوی بهایی در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج دستکم ۶ تن از شهروندان بهایی از محل کار شخصی یا شرکت‌های خصوصی، احضار و بازداشت ۷۲ تن از شهروندان بهایی توسط نیروهای امنیتی، محکومیت ۲۴ شهروند بهایی به تحمل ۴۶ سال حبس و ۹ سال تبعید، ارائه گسترده محصولات اصطلاحاً فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهایی‌ستیزی، پلمب شدن و تداوم پلمب محل کسب بسیاری از شهروندان بهایی، تخریب قبور و ممانعت از دفن شهروندان بهایی در آرامستان‌های بهاییان در شهرهای مختلف تنها قسمتی از افزایش فشار بر شهروندان این جامعه از ابتدای سال جاری تا روز ۲۸ آبان‌ماه بوده است.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید