خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی دو روزگذشته، جمعی از اعضای پروژه تعاونی مسکن آزادگان دانشگاه تهران مقابل ساختمان مرکزی سازمان نظام مهندسی تهران، جمعی از مالکان زمین های روبروی پارک کوهستان در یزد، تعدادی از کارگران سایت های ضد عفونی تانکرهای نفتی در بندر امام خمینی، جمعی از لنج‌داران هندیجان مقابل فرمانداری این شهر، تعدادی از مشتریان دو شرکت رامک خودرو و نگین خودرو مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت تهران و کارگران شرکت فولاد اهواز در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، برخی اعضای پروژه تعاونی مسکن آزادگان دانشگاه تهران به علت توقف چهار ماهه این طرح مقابل ساختمان مرکزی سازمان نظام مهندسی تهران تجمع کردند.

اعضای پروژه تعاونی مسکن آزادگان دانشگاه تهران روز چهارشنبه در حالی‌که از وزارت راه و شهرسازی برای رسیدگی سازمان نظام مهندسی تهران به تخلفات شرکت ناظر پروژه مزبور حکم دارند، مقابل ساختمان مرکزی سازمان نظام مهندسی استان تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

یکی از مدیران این پروژه که نخواست نامش فاش شود، به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: “پروژه ۲۸۰ واحدی تعاونی مسکن آزادگان دانشگاه تهران ۴ ماه است که تنها به این دلیل که قرارداد نظارت مقیم را لغو کرده‌ایم با گزارشی خلاف واقع از سوی این شرکت به شهرداری تهران این پروژه ۴ ماه است که تعطیل و متوقف شده است”.

وی با اشاره به اینکه برای این پروژه ۱۴۰ میلیارد تومان تاکنون هزینه شده است، گفت: “از وزارت راه و شهرسازی حکمی مبنی بر رسیدگی به تخلف شرکت مزبور به سازمان نظام مهندسی تهران صادر شده است اما این سازمان هیچگونه واکنشی نسبت به این حکم نشان نمی‌دهد و از رسیدگی به آن مخالفت می کند”.

تجمع زمین داران مقابل پارک کوهستان استان یزد

به گزارش صدا و سیما، جمعی از مالکان زمین های روبروی پارک کوهستان یزد روز چهارشنبه در اعتراض به تخریب ساخت وسازهای خود در مقابل پارک کوهستان تجمع کردند.

یکی از تجمع کنندگان گفت: “ما برای قطعات ۱۰۰ متری زمین های خود سند داریم و شهرداری بدون اطلاع ما دست به تخریب زده است و بسیاری از وسایلی که در زمین های ما بوده زیر آوار رفته است”.

وی افزود: “ما خواستار رسیدگی به وضعیت زمین های خود هستیم”.

این درحالی است که مدتها است گفته می شود کاربری این زمین ها تنها برای فضای سبز است و تغییر کاربری آن غیر مجاز است.

تجمع کنندگان که حدود پنجاه نفر می شدند برای پیگیری مطالبات خود به شهرداری منطقه ۴ یزد رفتند.

شامگاه سه‌شنبه صورت گرفت؛ تجمع کارگران سایت‌های ضدعفونی بندر امام خمینی مقابل دفتر نماینده/ اعتراض کارگران به عملکرد اداره پایانه حمل و نقل

به گزارش ایلنا، تعدادی از کارگران سایت های ضد عفونی تانکرهای نفتی در بندر امام خمینی، در اعتراض به صدور مجوز راه اندازی سایت جدید در پایانه حمل و نقل، شامگاه سه شنبه ۲۰ آذرماه دست به تجمع زدند.

این کارگران دلایل تجمع اعتراضی خود مقابل دفتر علی گلمرادی نماینده مردم شهرهای ماهشهر، امیدیه، هندیجان و بندر امام خمینی در مجلس شورای اسلامی را صدور مجوز راه اندازی سایت جدید ضدعفونی در محوطه اداره پایانه حمل و نقل بندر امام ذکر کردند.

این کارگران گفتند: “در حال حاضر حدود ۸ سایت در بندر امام وجود دارد که هر کدام حدود ۶۰ نفر را مشغول بکار کرده و بسختی قادر به پرداخت حقوق این کارگران بومی هستند”.

کارگران همچنین بیان داشتند: “این اقدام امنیت شغلی ما را به خطر می‌اندازد”.

تعداد دیگری از این کارگران نیز گفتند: “اگر اداره پایانه بندر امام جای اضافی دارد، چرا برای پارکینگ کامیون و تریلرها از آن استفاده نمی کند تا ما شاهد ازدحام و ترافیک در محور پلیس راه به بندر امام نباشیم؟”

این کارگران شاغل در سایت های ضدعفونی منطقه که تعداد خود را حدود ۴۸۰ نفر اعلام کردند، افزودند: “ما به دنبال یک لقمه نان حلال هستیم و اجازه نمی دهیم کسی با نان ما بازی کند”.

لنج‌داران هندیجان در اعتراض به ۹ ماه نداشتن سفر دریایی؛ سفره خالی در مقابل فرمانداری پهن کردند

به گزارش ایلنا، لنج‌داران هندیجان در اعتراض به شرایط نامساعد کاری و ۹ ماه نداشتن سفر دریایی به‌خاطر مشکلات بی‌شمار، سفره خالی در مقابل فرمانداری این شهر انداختند.

باتوجه به افزایش نرخ ارز و متعاقبا سوخت و کمبود حمایت از فعالان این عرصه، بسیاری از لنج‌های ایرانی مدت‌هاست نتوانسته‌اند سفر دریایی انجام دهند.

بنابر گزارش‌های دیافتی از منابع محلی؛ این هفته تعدادی از لنج‌داران هندیجان در استان خوزستان، با پهن کردن سفره خالی در مقابل فرمانداری این شهرستان، اعتراض خود را به وضع نامساعد موجود نشان دادند.

یکی از آنها به این نکته اشاره کرد که حدود ۹ ماه است به دلیل مشکلات بی‌شمار نتوانسته‌اند به دریا بزنند.

سیدعلی موسوی گمارانی (رییس هیات مدیره تعاونی لنج‌داران و حمل‌و‌نقل دریایی استان بوشهر) به ایلنا گفت: “براساس مصوبه هیات دولت از ابتدای سال قرار بود به لنج‌ها سوخت یارانه‌ای بدهند. اما در عمل سوخت را به نرخ یارانه‌ای که ندادند هیچ، بلکه به نرخ آزاد و لیتر سوختی ۹۰۰۰ تومان در مهر ماه و اکنون پس از کاهش نرخ ارز و نفت جهانی نزدیک به ۶۰۰۰ تومان عرضه می‌شود. این امر موجب زمین‌گیر شدن و جلوگیری از فعالیت شناورها شده است”.

اعتراض مشتریان رامک‌خودرو و نگین‌خودرو

به گزارش ایسنا، صبح روز چهارشنبه تعدادی از مشتریان دو شرکت رامک خودرو و نگین خودرو روبروی وزارت صنعت، معدن و تجارت تجمع کرده و خواستار پاسخگویی به مشکلات خود شدند.

صبح روز (چهارشنبه) حدود صد نفر از مشتریان دو شرکت واردکننده خودروی “رامک خودرو” و “نگین خودرو” که چندین ماه و بعضا بیش از یک‌ سال است که اقدام به ثبت‌نام خودروهایی همچون تیوولی، رنو سیمبل و غیره کرده‌اند اما هنوز موفق به دریافت خودروی خود نشده‌اند، در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مشکلات‌شان و تعیین تکلیف خودروهای ثبت‌نامی خود شدند.

برخی از این مشتریان امسال و برخی در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۵ اقدام به پیش‌خرید خودرو کرده‌اند و مبلغی را به عنوان پیش‌پرداخت به این شرکتها پرداخت کرده‌اند؛ اما پس از گذشت موعد تحویل، این دو شرکت خلف وعده کرده و خودروی مشتریان را به بهانه‌ این که خودروها وارد شده اما دولت اجازه ترخیص ‌آن‌ها را از گمرک نمی‌دهد، تحویل نداده‌اند.

یک از این مشتریان در این رابطه اظهار کرد: “خودروی تیوولی را در خرداد ماه سال گذشته ثبت‌نام کرده و موعد تحویل خودرو آذر ماه ۱۳۹۶ بوده است. در حال حاضر بیش از یک سال است که از موعد تحویل خودرو می‌گذرد اما هنوز موفق به دریافت خودرو نشده‌ام. در جواب اعتراض‌ها هم تنها پاس‌کاری از شرکت رامک خودرو به وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت می‌گیرد. گمرک می‌گوید وزارت صنعت اجازه ترخیص خودرو را نمی‌دهد. وزارت صنعت می‌گوید رامک خودرو تخلف کرده و ثبت سفارش به تعداد درست انجام نشده و در واقع قاچاق صورت گرفته است که اجازه ترخیص داده نمی‌شود. اما در کل مقصر اصلی خود رامک خودرو است”.

وی افزود: “خودروها ترخیص نمی‌شود و تنها مدام قیمت را بالا می‌برند؛ تا جایی که در حال حاضر قیمت خودرو به بیش از ۲۰۰ میلیون تومان رسیده در حالی‌که قیمت خرید ما ۱۰۳ میلیون تومان بوده است. در حالی‌که بسیاری از مشتریان تکمیل وجه کرده‌اند اما باز هم طلب مبلغ بالاتری شده اما باز هم خودرو تحویل داده نمی‌شود. شب گذشته نمایندگان شرکت رامک خودرو از ما خواسته‌اند که تجمع صورت نگیرد و فرصت ۱۰ روزه به ما بدهید تا خودروها را ترخیص کنیم. این حرفی است که مدت‌هاست می‌شنویم اما اتفاقی نمی‌افتد”.

یکی دیگری از مشتریان می‌گوید: “من شهریور ماه ۱۳۹۶ خودروی تیوولی ثبت‌نام کرده‌ام. پس از زمان موعد تحویل، ماه‌ به ماه‌ تحویل خودرو به تعویق می‌افتد و تعیین تکلیف صورت نمی‌گیرد. بایستی شرکت به تعهد خود عمل کرده و خودروهای ما را تحویل دهد یا اگر نه مبلغ واریزی ما به همراه مابه‌التفاوت پول‌ و همچنین جریمه را پرداخت کند”.

این مشتریان معترض می‌گویند:” درست است که قیمت ارز بالا رفته و به‌تبع قیمت خودروها بالا رفته است، ما با این موضوع مشکلی نداریم. حتی مابه‌التفاوت را هم برخی پرداخت کرده‌اند اما از تحویل خودرو هیچ خبری نیست، لذا ما تنها خواستار تحویل خودروی خود هستیم. در حال حاضر چیزی حدود ۱۵۰۰ شاکی برای این دو شرکت وجود دارد اما نامه‌نگاری‌ها، شکایات و تجمع‌های ما به جایی نرسیده و رسیدگی نمی‌شود.”

یکی دیگر از مشتریان رامک خودرو اظهار کرد: “تیر ۱۳۹۶ با پیش پرداخت ۵۰ میلیون تومان تیوولی ثبت‌نام کردیم و قرار بود طی ۱۲۰ روز کاری با قیمت ۹۹ میلیون تومان تحویل داده شود. الان قیمت ماشین حدود ۳۰۰ میلیون شده و گفتند که اگر هم ماشین تحویل داده شود با ارز روز محاسبه می‌شود. بعلاوه اینکه اصلا معلوم نیست ماشینی تحویل داده شود یا نه. وعده خودروی مونتاژی را هم دادند که آن هم با شرایط تحریم خیلی عملی به نظر نمی‌رسد.

همچنین تعدادی از مشتریان شرکت نگین خودرو نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما از این موضوع که ماه‌هاست که علی‌رغم واریز پول موفق به دریافت خودروی خود نشده‌اند گله‌مند و ناراضی بودند.

یکی از مشتریان نگین خودرو گفت: “سال گذشته یک دستگاه خودروی رنو سیمبل ثبت‌نام کردم که موعد تحویل آن ۱۲۰ روز کاری بود اما پس از رسیدن موعد مقرر خودرویی تحویل داده نشد که هیچ بلکه مدام هم ما را سرگردان کرده‌اند. زمانی که طلب پول خود را می‌کنیم، به هیچ وجه پول را به ما برنمی‌گردانند؛ چراکه متحمل جریمه سنگین می‌شوند. در نهایت می‌خواهند خودروهای وارد شده را در بازار آزاد بفروشند”.

در نهایت نماینده‌ای از مشتریان معترض وارد وزارت صنعت، معدن و تجارت شده و پس از برگشت می‌گوید اعلام کرده‌اند موضوع در دست پیگیری است و به زودی مشکل شما تعیین تکلیف خواهد شد. بنابراین از تجمع خودداری کرده و با توجه به این‌که این شرکت‌ها خصوصی هستند شکایت کنید و موضوع را از مراجع قضایی پیگیری کنید.

کارگران کفن پوش فولاد اهواز پس از ۳۳ روز همچنان در خیابان‌ها ماندند

به گزارش هرانا، روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه ۹۷، سی‌‌‌و‌سومین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز شکل گرفت.

کارگران معترض این مجتمع در مقابل استانداری خوزستان، سرپرستی بانک ملی خوزستان، فرمانداری شهر اهواز و روبروی دفتر نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در استان خوزستان، بازار نادری اهواز و سطح شهر تجمع کردند.

کارگران معترض در این روز با پوشیدن کفن به خیابان آمده و با سر دادن شعارهایی از جمله “کشور ما دزد خونه است توی جهان نمونه است”، “مرگ بر مافیا”، “همشهری باغیرت، حمایت حمایت”، “نه تهدید نه زندان دیگر فایده ندارد”، “کارگر می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد”، “می‌ایستیم، می‌میریم، ذلت نمی‌پذیریم”، “کارگر ایرانی اتحاد اتحاد”، “هیهات منا الذله”، “تورم، گرانی، پاسخ بده روحانی” و فریاد “الله اکبر” و “لا اله الا الله” خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند.

روز چهارشنبه کسری غفوری مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران مدعی شد “تاکنون مبلغی بالغ بر ۲۱۰ میلیارد ریال بابت ۲ ماه از حقوق معوق کارگران پرداخت شده است”.

و همچنین ادامه داد : “خواست این کارگران برای دریافت حقوقشان مطالبه بحق و منطقی است ولی با پرداخت هایی که صورت گرفته انتظار داریم که آنها به کارخانه بازگردند”.

خواسته اصلی کارگران معترض این شرکت ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

همزمان با تجمعات روز چهارشنبه میثم آل مهدی، یکی از نمایندگان کارگران معترض شرکت فولاد اهواز که روز گذشته در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، آزاد شد.

گفتنی است که در تاریخ ۱۴ آذرماه دستکم ۱۰ تن از کارگران معترض به اداره اطلاعات اهواز احضار و تهدید شده بودند. به آنها گفته شده بود که در صورت ادامه تجمعات برخورد جدی‌تری با آنها صورت خواهد گرفت.

گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

کارگران فولاد خوزستان، چند ماه است که حقوق نگرفته‌اند. آنها اواخر سال گذشته نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

طی ماه گذشته همزمان با تجمعات اعتراضی کارگران فولاد اهواز و پیش از آن، کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه نیز در خیابان‌های شهر شوش با تجمعات مداوم خود خواستار رسیدگی به مطالباتشان شده بودند.

اسماعیل بخشی فعال کارگری بازداشت شده در جریان تجمعات کارگران نیشکر هفت تپه روز جاری پس از ۲۴ روز با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. سپیده قلیان، فعال مدنی که همزمان با وی بازداشت شده بود نیز همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

همچنین علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه نیز با گذشت سیزده روز از زمان بازداشت که با ضرب و شتم همراه بوده است کماکان در بازداشت و بی‌خبری به‌سر می‌‌برد.

در ارتباط با تجمعات کارگری استان خوزستان در تاریخ ۱۳ آذرماه عسل محمدی، فعال کارگری و دانشجوی داروسازی واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد تهران نیز توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده و ابتدا به شوش و سپس به اهواز منتقل شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید