خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  اسماعیل بخشی با قرار وثیقه آزاد شد

اسماعیل بخشی با قرار وثیقه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – فرزانه زیلابی وکیل مدافع اسماعیل بخشی فعال کارگری که در جریان اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه بازداشت شده بود، از آزادی موکلش با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، فرزانه زیلابی اظهار کرد: “اسماعیل بخشی یکی از فعالان کارگری بازداشتی شرکت نیشکر هفت‌تپه امروز چهارشنبه ۲۱ آذرماه ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه به میزان ۴۰۰ میلیون تومان آزاد شد”.

وکیل مدافع اسماعیل بخشی در خصوص اتهامات مطرح در رابطه با موکلش گفت: “در مجموع ایشان سه اتهام داشتند که دو اتهام وی در شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شوش مطرح شده بود که یکی اخلال در نظم عمومی بوده و اتهام دیگر  مبنی بر اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی بوده است”.

وی گفت: “اتهام دیگری که در شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اهواز مطرح می‌باشد مشارکت در تشکیل گروه برای بر هم زدن امنیت ملی بوده است”.

گفتنی است که اسماعیل بخشی فعال کارگری و سپیده قلیان فعال مدنی در جریان اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه بازداشت شده بودند.

سپیده قلیان نیز با گذشت بیست و چهار روز از زمان بازداشت همچنان در بازداشت به سر می‌برد.

لازم به اشاره است که میثم آل مهدی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز که ساعت ۱۴ ظهر دیروز (سه شنبه) در مقابل منزل خود بازداشت شده بود، نیز صبح امروز آزاد شد.

همچنین علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه نیز با گذشت سیزده روز از زمان بازداشت که با ضرب و شتم همراه بوده است کماکان در بازداشت و بی‌خبری به‌سر می‌‌برد.

روز سه شنبه ۱۳ آذرماه عسل محمدی، فعال کارگری و دانشجوی داروسازی واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد تهران نیز در ارتباط با تجمعات کارگری استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده و ابتدا به شوش و سپس به اهواز منتقل شده است.

لازم به اشاره است که روز چهارشنبه ۱۴ آذرماه دستکم ۱۰ تن از کارگران معترض شرکت فولاد به اداره اطلاعات اهواز احضار و تهدید شده بودند که در صورت ادامه تجمعات برخورد جدی‌تری با آنها صورت خواهد گرفت.

خواسته اصلی کارگران ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مزایا و نیز برای مطالبه بازگشت این واحد به بخش دولتی طی ماه اخیر اقدام به برپایی تجمعات اعتراضی کرده‌ بودند.

کشت و صنعت هفت‌تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید