خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کودکان  >  مهاباد و هرسین؛ انتقال دو کودک قربانی بدرفتاری به بهزیستی

مهاباد و هرسین؛ انتقال دو کودک قربانی بدرفتاری به بهزیستی

خبرگزاری هرانا – علی نظری رئیس اداره بهزیستی شهرستان هرسین وقوع کودک آزاری در این شهرستان را تایید کرد و گفت که این کودک ۵ ساله به صورت شبانه به جمع آوری ضایعات مشغول بوده و طبق شواهد موجود پدر صلاحیت نگهداری از این کودک را ندارد”. به گفته نظری، این کودک فاقد شناسنامه بوده و توسط بهزیستی پیگیری‌های لازم برای اخذ شناسنامه انجام خواهد شد. بنابر خبری دیگر، رئیس اداره بهزیستی شهرستان مهاباد گفت “دختر بچه شش ساله‌ای که مدتی قبل توسط مادرش مورد ضرب و شتم قرار گرفته و در بیمارستان امام خمینی این شهرستان بستری بود، ترخیص و به بهزیستی انتقال یافت. پرونده این کودک آزاری به نیروی انتظامی منتقل و در بررسی‌های اولیه مشخص شد که این کودک توسط مادرش مورد آزار و اذیت قرار گرفته است”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، علی نظری رئیس اداره بهزیستی شهرستان هرسین گفت: “یک مورد کودک آزاری به نام کودک شبگرد توسط تیم سیار اورژانس اجتماعی بهزیستی سریعا شناسایی شد و با ورود تیم به محل مورد بررسی کارشناسی و مصاحبه حضوری قرار گرفت و مشخص شد این کودک ۵ ساله فرزند طلاق است که با پدری معتاد زندگی می‌کند و مادر وی سه سال پیش طلاق گرفته و کودک در منزل استیجاری همراه پدربزرگ و مادر بزرگش زندگی می‌کند”.

وی گفت: “طبق اظهارات پدر، این کودک برای جلوگیری از دستگیری خود توسط نیروی انتظامی و اورژانس اجتماعی به صورت شبانه به جمع آوری ضایعات پرداخته و طبق شواهد موجود پدر صلاحیت نگهداری از این کودک را ندارد”.

به گفته نظری، این کودک فاقد شناسنامه بوده و توسط بهزیستی پیگیری‌های لازم برای اخذ شناسنامه انجام خواهد شد.

این مسئول بیان داشت: “این کودک جهت تشکیل پرونده و حمایت‌های بیشتر به مرکز مداخله در بحران اورژانس اجتماعی بهزیستی ارجاع داده شده است”.

به گفته نظری، تلاش براین است که حضانت و سرپرستی این کودک با اخذ مجوز قضایی به مادر بزرگش سپرده شود و هماهنگی‌های لازم جهت حضانت و سایر مراحل بهبود معیشت در دستور کار بهزیستی قرار دارد.

وی از عموم شهروندان خواست تمام موارد آسیب‌های اجتماعی نظیر کودک کار، کودک خیابانی، همسرآزاری، خودکشی و .. را با شماره ۱۲۳ به اورژانس اجتماعی اداره بهزیستی اطلاع دهند.

هرسین یکی از شهرهای استان کرمانشاه و مرکز شهرستان هرسین است.

همزمان با این واقعه بر اساس گزارشی دیگر، دختر بچه قربانی کودک آزاری در مهاباد به بهزیستی منتقل شد.

به گزارش صدا و سیما، رئیس اداره بهزیستی شهرستان مهاباد گفت: “دختر بچه شش ساله ای که مدتی قبل توسط مادرش مورد ضرب و شتم قرار گرفته و در بیمارستان امام خمینی این شهرستان بستری بود، ترخیص و به بهزیستی انتقال یافت”.

مهران یوسفی افزود: “پرونده این کودک آزاری به نیروی انتظامی منتقل و در بررسی های اولیه مشخص شد که این کودک توسط مادرش مورد آزار و اذیت قرار گرفته است”.

یوسفی تصریح کرد: “با دستور دستگاه قضایی مادر کودک آزار بازداشت شد و پرونده وی در شعبه ۱۰۲ کیفری دادگاه مهاباد در دست پیگیری است و طبق اعلام دادستان مهاباد این مادر بی رحم در بازجویی های اولیه به بخشی از این کودک آزاری اعتراف کرده است”.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان مهاباد افزود: “این کودک هم اکنون برای مراقبت به مرکز شبانه روزی بهزیستی مهاباد منتقل شده و تحویل دوباره وی به خانواده اش منوط به بررسی پرونده و دستور دادگستری است”.

یوسفی افزود: “مداوای بخشی از زخم های این کودک هنوز هم با کمک مددکار و پزشکان معالج وی ادامه دارد”.

این کودک ۲۷ آبان امسال توسط مادربزرگ ناتنی خود به علت شکستگی لگن و سوختی های موضعی به اورژانس بیمارستان امام خمینی مهاباد منتقل شده بود که پس از مراجعه مأموران اورژانس اجتماعی بهزیستی، آن را کودک آزادی اعلام کردند.

شهرستان مهاباد و یکی از شهرهای کُردنشین استان آذربایجان غربی در ایران است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید