خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  دو زندانی در کرج و قزوین اعدام شدند

دو زندانی در کرج و قزوین اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت که سحرگاه امروز حکم اعدام متهمی که به اتهام “تجاوز به عنف” به اعدام محکوم شده بود در محوطه زندان مرکزی قزوین به اجرا درآمد. بنابر خبری دیگر، صبح روز سه‌شنبه ۱۳ آذر ماه، یک زندانی که به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود در زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، محمد قاسمی اظهار کرد: “این پرونده در سال ۹۶ تشکیل و متهمین این پرونده دستگیر و برای رسیدگی در اختیار دستگاه قضایی قرار گرفتند”.

دادستان مرکز استان مدعی شد: “این پرونده ۵ متهم دارد و دلیل اصلی ارتکاب جرم در این پرونده یک رابطه خارج از ازدواج بوده است که متهم ردیف اول این پرونده از حیث ارتکاب تجاوز به عنف و سرقت مقرون به آزار بر اساس مستندات پرونده به اعدام محکوم شد”.

قاسمی در ادامه خاطرنشان کرد: “سایر متهمین با عناوین مجرمانه ای همچون معاونت در تجاوز به عنف، سرقت مقرون به آزار و رابطه نامشروع به احکامی همچون حبس طولانی مدت و شلاق محکوم شده اند”.

این مقام قضایی استان بیان کرد: “حکم اعدام این متهم ابتدا در شعبه دوم کیفری استان صادر شد و سپس در شعبه بیست و هفتم دیوان عالی کشور تایید و با استیذان از رئیس قوه قضاییه سحرگاه امروز در زندان قزوین به اجرا درآمد”.

از سوی دیگر، یک زندانی که به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، صبح روز سه‌شنبه در زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج اعدام شد. وی تا آخرین لحظه منکر قتل بود و علت مرگ دوست خود را تزریق مواد مخدر می‌دانست.

بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز سه‌شنبه ۱۳ آذر ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی کرج به اجرا درآمد. هویت این زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود، بهزاد ادیب احراز شده است.

یک منبع مطلع گفت، بهزاد را ساعت ۷ صبح بعد از طلوع آفتاب اعدام کردند که اصلا سابقه نداشته است در آن ساعت کسی را اعدام کنند.

این منبع همچنین گفت: «آقای ادیب اصلا قتلی مرتکب نشده بود و مقتول بر اثر تزریق مواد مخدر سنکوپ کرده بود اما به گردن این مرحوم انداختند و گفته بودند که بر اثر خفگی فوت شده و ایشان هیچ اعترافی نداده بود و تا لحظه آخر گفته بود که من بیگناهم».

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

نهاد آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به روال هر ساله همزمان با ۱۰ اکتبر (۱۸ مهرماه)، روز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام گزارش یک ساله خود از وضعیت اجرای حکم اعدام در ایران منتشر کرد. بنا بر این گزارش، در بازه زمانی یکساله (مهر ۹۶ تا مهر ۹۷) حکم اعدام ۲۵۶ نفر در ایران به اجرا در آمده است که از این تعداد ۱۵ نفر در ملاء عام اعدام شدند.

همچنین ۶۸ درصد اعدام‌های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمیشوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید