خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  افزایش شمار بازداشت شدگان پس از حمله چابهار

افزایش شمار بازداشت شدگان پس از حمله چابهار

خبرگزاری هرانا – روز جاری، فرمانده نیروی انتظامی از دستگیری ۱۰ تن در ارتباط با انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در چابهار خبر داد. وی با اشاره به دستگیری این افراد گفته که تعدادی دیگر هم در ارتباط با این حمله شناسایی شدند که در زمان مقرر دستگیر خواهند شد. طی روز گذشته نیز دادستان زاهدان از دستگیری ۴ تن از ساکنین شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان در این خصوص خبر داده بود. روز پنجشنبه ۱۵ آذرماه طی حادثه انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در مقر فرماندهی انتظامی شهرستان چابهار یک ستوان دوم و یک سرباز وظیفه کشته و دستکم ۴۲ تن زخمی شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از میزان، امروز یکشنبه ۱۸ آذرماه ۹۷، حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی در حاشیه افتتاح دفتر نظارت همگانی ۱۹۷ استان البرز، از دستگیری ۱۰ تن در ارتباط با حادثه چابهار خبر داد.

وی با اشاره به اینکه تعدادی تا روز گذشته دستگیر شدند، گفت: “آماری که تاکنون به ما داده‌اند ۱۰ نفر دستگیر شدند که توسط نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌ها بوده و تعدادی افراد دیگری که مرتبط با این افراد هستند شناسایی شدند و در وقت مشخص دستگیر می‌شوند”.

در این گزارش به محل بازداشت این افراد اشاره‌ای نشده است.

کمپین فعالین بلوچ نیز امروز در خبری در این خصوص گفته است: “صبح روز ۱۸ آذر ماه سال جاری، نیروهای امنیتی با حمله به خانه “ادهم نرانی” در روستای کافه بلوچی شهرستان سرباز، نامبرده را به همراه مهمانش همراه با ضرب و شتم بازداشت کردند”.

بر اساس این گزارش برخی منابع علت بازداشت وی را پلاک خودرو یا برگه خرید خودرویی که در عملیات چابهار استفاده شده عنوان کردند که گویا به نام ادهم نرانی در بخشی از برگه‌های ثبت شده خودرو بوده است.

کمپین فعالین بلوچ هویت یکی دیگر از بازداشت شدگان را “پرویز، فرزند خان محمد از روستای اسلام آباد سرباز” اعلام کرده است.

طی روز گذشته نیز دادستان زاهدان از دستگیری ۴ تن از ساکنین شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان در ارتباط با انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در چابهار خبر داد.

وی در این خصوص گفته بود: این پرونده در مجتمع ویژه جرائم امنیتی در مرکز استان سیستان و بلوچستان رسیدگی خواهد شد.

دادستان زاهدان در پایان گفت: “تحقیقات در مورد نقش متهمان در عملیات تروریستی و شناسایی سایر متهمان ادامه خواهد داشت”.

روز پنجشنبه ۱۵ آذرماه، در پی “حمله انتحاری” به مقر فرمانداری انتظامی چابهار در استان سیستان بلوچستان دست‌کم دو تن کشته و ده‌ها تن زخمی شدند. در جریان این حمله فرد مهاجم نیز کشته شده است. بنابر برخی گزارش‌ها گروه “انصارالفرقان” مسئولیت این حمله را به عهده گرفته بود.

در این حادثه یک مامور نیروی انتظامی با درجه ستوان دوم به نام “داریوش رنجبر” و یک سرباز وظیفه به نام “ناصر درزاده” جان باخته و دستکم ۴۲ تن زخمی شدند.

هرچند انتظار می‌رود عوامل و مسئولان احتمالی این حمله تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و پاسخگو شوند اما با توجه به سوابق دستگاه‌های امنیتی بیم آن می‌رود که تحت تأثیر شرایط این حادثه، افرادی مورد برخورد شتاب‌زده قرار گیرند که نقشی در این حادثه نداشته و یا از شیوه‌های غیرانسانی برای بازجویی یا مجازات مظنونین این حادثه استفاده شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید