خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, فرهنگی  >  قتل‌های زنجیره‌ای؛ ممانعت از برگزاری مراسم بیستمین سالگرد محمد مختاری و محمدجعفر پوینده/ تصاویر

قتل‌های زنجیره‌ای؛ ممانعت از برگزاری مراسم بیستمین سالگرد محمد مختاری و محمدجعفر پوینده/ تصاویر

خبرگزاری هرانا – روز جاری، نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم بیستمین سالگرد محمد مختاری و محمدجعفر پوینده از قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای جلوگیری کردند. کانون نویسندگان ایران پیش‌تر با صدور بیانیه‌ای از برگزاری این مراسم در گورستان امام‌زاده طاهر کرج خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نیروهای امنیتی با حضور گسترده در گورستان امامزاده طاهر کرج و محاصره محل از برگزاری مراسم بیستمین سالگرد کشته شدن محمد مختاری و محمدجعفر پوینده از اعضای فعال کانون نویسندگان ایران و قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای که قرار بود ساعت ۳ عصر امروز جمعه ۱۶ آذرماه ۱۳۹۷ برگزار شود، جلوگیری کردند.

به گفته حاضرین نیروهای امنیتی با محاصره محل از ورود شرکت کنندگان در این مراسم جلوگیری کرده و بدین نحو مانع از برگزاری مراسم شدند.

یکی از حاضران در مراسم به گزارشگر هرانا گفت: ”تعداد زیادی از ماموران لباس شخصی و ماموران نیروی انتظامی پیش از زمان تعیین شده جهت برگزاری مراسم در امامزاده طاهر حضور داشتند و چند مامور لباس شخصی نیز از حاضران در بیرون امامزاده طاهر عکس‌برداری می‌کردند. ماموران لباس شخصی که خود را نیروهای وزارت اطلاعات معرفی می‌کردند، در بیرون از محل برگزاری مراسم تعدادی از حاضرین را تهدید کردند که در صورت ادامه‌ی حضورشان بازداشت و با آن‌ها برخورد خواهد شد”.

کانون نویسندگان ایران در روزهای اخیر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که طبق سال‌های گذشته مراسم سالگرد این دو قربانی قتل‌های زنجیره‌ای در گورستان امام‌زاده طاهر کرج برگزار خواهد شد.

در بخشی از این بیانیه آمده است:”از پاییز ۱۳۷۷ که نیروهای شر و پلیدی چندین و چند انسان آزادی‌خواه و روشنفکر از جمله یاران هم‌قلم ما، محمد مختاری و محمدجعفر پوینده را به وحشیانه‌ترین شکل به قتل رساندند بیست سال می‌گذرد، جان‌های عزیزی که خواسته‌شان چیزی جز آزادی اندیشه و بیان بی‌هیچ حصر و استثنا نبود، حال آن‌که ذهن متحجر عاملان و آمران آن جنایات هولناک حتی حقوق اولیه‌ی انسان‌ها‌ را نیز برنمی تافت. چندان‌که بعدها آشکار شد قصد این جنایتکاران نه فقط عزیزان ما، که حذف گسترده‌ی آزاداندیشان و مخالفان سیاسی و عقیدتی بود”.

در بخش دیگری از بیانیه کانون نویسندگان ایران با اشاره به اینکه با گذشت ۲۰ سال دادخواهی‌ها جز تهدید و ارعاب خانواده‌ی قربانیان و زندانی کردن یکی از وکلای پرونده و آزار و اذیت و بازداشت چند عضو باسابقه‌ی کانون نویسندگان ایران نتیجه‌ای در پی نداشته آمده است: “یاران ما که عمر کوتاه و پربارشان یکسر تمرین مدارا بود و هم‌زمان ایستادگی در برابر جهل و خرافه و استبداد هرچند سرانجام جان خویش را در دفاع از آزادی عقیده و بیان از دست دادند، لیکن میراثی گرانقدر و ارجمند برای ما به جا نهادند. ده‌ها کتاب و اثر ماندگار ادبی و پژوهشی و انتقادی و ترجمه‌های کم نظیر و درخشانی از نویسندگان و شاعران جهان. علاوه بر این و مهمتر از همه بار امانتی‌ست که بر دوش ما نهادند، باری عظیم و تحمل‌سوز که همانا دفاع از آزادی اندیشه و بیان بی هیچ حصر و استثناست. کانون نویسندگان ایران امسال نیز همچون سال‌های گذشته دست از دادخواهی برنخواهد داشت و هم‌پای خانواده‌های قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای خواستار محاکمه‌ی علنی و عادلانه‌ی آمران و عاملان این قتل‌ها و جنایات سازمان‌یافته‌ی پیش از آن بوده و خواهد بود”.

کانون نویسندگان ایران که طی روزهای اخیر فراخوان برگزاری این مراسم را منتشر کرده بود طی دهه‌های اخیر همواره تحت فشارهای قضایی و امنیتی قرار گرفته است.

در تاریخ ۲ مردادماه ۹۷ ماموران وزارت اطلاعات از برگزاری مراسم سالگرد درگذشت احمد شاملو در امامزاده طاهر کرج ممانعت کرده و دستکم ۵ تن از شهروندان از جمله دو تن از اعضای کانون نویسندگان ایران را بازداشت کرده بودند.

عصر روز یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷، ماموران وزارت اطلاعات ۱۲۰ نسخه کتاب “پنجاه سال کانون نویسندگان ایران” (شامل ۳۰ دوره ۴ جلدی) که توسط هیئت تحریریه‌ی کمیسیون پنجاه سالگی کانون نویسندگان ایران به مناسبت پنجاه سالگی این نهاد غیردولتی منتشر شده بود را ضبط کردند و با خود بردند.

در تاریخ ۴ خرداد ماه سال جاری نیز ماموران امنیتی مانع از برگزاری مراسم ۵۰ سالگی کانون نویسندگان ایران شده بودند. گفته شده ماموران خیابان خانه محل برگزاری مراسم را بسته و تمامی پوسترها، عکس‌ها، بنرها و یادگارهای تهیه شده مخصوص مراسم را ضبط کرده و با خود برده بودند.

لازم به یادآوری است سال گذشته نیز نیروهای امنیتی در اقدامی مشابه و با بازداشت چند ساعته چند تن از اعضای کانون نویسندگان ایران و حاضرین از برگزاری مراسم بیستمین سالگرد محمد مختاری و محمدجعفر پوینده از قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای در گورستان امامزاده طاهر کرج جلوگیری کرده بودند.

همچنین در تاریخ ۱۲ آذرماه ۹۵ تعداد پرشماری از ماموران امنیتی از برگزاری ماین مراسم در امامزاده طاهر کرج جلوگیری کرده بودند. این اقدام توام با خشونت و بازداشت تعدادی از حاضرین گزارش شده بود. مزدک زرافشان هنگام تلاش برای جلوگیری از یورش مامور امنیتی به خانم «فاطمه سرحدی زاده»، شهروند ۷۵ ساله، مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته بود، به همراه بکتاش آبتین، محمد مهدی پور، مزدک زرافشان، ناصر زرافشان و رضا اکوانیان به علاوه یک شهروند جوان با هویت نامشخص، بازداشت شده‌ بودند.

کانون نویسندگان ایران یک نهاد غیردولتی متشکل از نویسندگان، مترجمان، ویراستاران و بخشی از انجمن جهانی قلم است، این کانون در سال ۱۳۴۷ رسما با هدف تشکل یابی صنفی نویسندگان و مبارزه با سانسور اعلام موجودیت کرد، کانون نویسندگان و اعضای آن از ابتدای تشکیل و به ویژه طی دهه های ۶۰ و ۷۰ با درجات مختلف سرکوب، از سانسور و تعقیب قضایی گرفته تا قتل روبرو بوده‌اند. محمدجعفر پوینده و محمد مختاری از از جمله اعضای کانون نویسندگان بوده‌اند که در جریان قتل‌های زنجیره‌ای توسط وزارت اطلاعات به قتل رسیدند.

گفتی است که این مراسم قرار بود به دعوت کانون نویسندگان ایران در سالگرد قتل مختاری و پوینده در محل دفنشان در امامزاده طاهر در کرج برگزار شود. محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، دو روشنفکر سرشناس و از اعضای کانون نویسندگان ایران، در دهه ٧٠ بودند که به دست وزارت اطلاعات در پروژه‌ی قتل‌های زنجیره‌ای کشته شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید