خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷, 20th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۹/۱۵ ساعت ۱:۱۶:۱۶

    خانه  > اعدام  >  پس از ۱۵ سال؛ رهایی از اعدام یک زندانی در داراب/ نجات از اعدام با “مراسم قسامه”

پس از ۱۵ سال؛ رهایی از اعدام یک زندانی در داراب/ نجات از اعدام با “مراسم قسامه”

خبرگزاری هرانا – رئیس شورای حل اختلاف استان فارس گفت که با میانجی‌گری اعضای شعبه هشتم شورای حل اختلاف داراب، در یک پرونده که با موضوع شکایت کیفری، متهم محکوم به اعدام و ۱۵ سال حبس شده بود، پس از گذراندن حبس از بابت جنبه عمومی جرم، با اعلام رضایت شاکی، از مرگ رهایی یافت. بنابر خبری دیگر، مردی که به اتهام “قتل مادر سالخورده‌اش” بازداشت شده بود با انجام مراسم قسامه موفق به نجات از مرگ شد. قسامه یکی از ضعیف‌ترین راه‌های اثبات قتل و جراحات و صدمات بر اعضاء بدن است که با وجود لوث (عبارت از ظن قاضی به راستگویی مدعی است) قابل اجرا است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، رئیس شورای حل اختلاف استان فارس خبر از رهایی محکوم به اعدام از چوبه دار داد و گفت: “محکوم علیه با وساطت اعضای شعبه هشتم زندان شورای حل اختلاف و با اعلام رضایت شاکی از چوبه دار رهایی یافت”.

موسوی، رئیس شورای حل اختلاف استان فارس با اعلام این خبر گفت: “با میانجی گری اعضای شعبه هشتم شورای حل اختلاف داراب، در یک پرونده که با موضوع شکایت کیفری، محکوم به مجازات اعدام و ۱۵ سال حبس شده بود پس از گذراندن حبس از بابت جنبه عمومی جرم با وساطت و تلاش اعضای شعبه، محکوم علیه پرونده با اعلام رضایت شاکی، از چوبه دار رهایی یافت”.

وی ادامه داد: “در حبس متهم نیز وفق موازین قانونی تخفیف مجازات اعمال گردید”.

داراب یکی از شهرهای استان فارس و مرکز شهرستان داراب است.

نجات از اعدام با “مراسم قسامه”

به گزارش جوان آنلاین، مردی که به اتهام “قتل مادر سالخورده‌اش” بازداشت شده بود با انجام مراسم قسامه موفق به نجات از اعدام شد.

دی سال‌۹۵، مردی مأموران پلیس را از مرگ مشکوک مادرش باخبر کرد و گفت: «برای خرید بیرون رفته بودم، اما وقتی برگشتم دیدم مادرم روی زمین افتاده است. هر چه صدایش کردم جوابی نشنیدم. جلوتر رفتم و تکانش دادم متوجه شدم نفس نمی‌کشد.»

با توضیحات مرد جوان، مأموران به آدرس منزل مادر آن مرد رفتند و با انتقال جسد زن ۹۵‌ساله به نام خدیجه به پزشکی قانونی دریافتند زن سالخورده در حالیکه آثار ضرب و جرح روی بدنش نمایان بود بر اثر ضربه مغزی فوت کرده است.

به این ترتیب تحقیقات، با موضوع قتل عمد آغاز شد و فرزندان مقتول مورد تحقیق قرار گرفتند تا اینکه یکی از دختران مقتول به مأموران گفت: «برادرم بعد از طلاق همسرش با مادرم زندگی می‌کرد. نگهداری از مادرم به خاطر کهولت سن مشکل بود به همین دلیل آن‌ها بار‌ها با هم درگیر شده بودند و از آنجائیکه مادرم ناتوان بود و نمی‌توانست از خودش دفاع کند احتمال می‌دهیم قتل کار برادرمان باشد.»

بعد از این توضیحات، پسر ۴۱‌ساله مقتول به نام محمود بازداشت شد.

او در بازجویی‌ها اتهام خود را انکار کرد و گفت: “از قتل مادرش خبر ندارد”.

با انکار‌های متهم، اما بنا به گواهی دختران مقتول برادر آن‌ها روانه زندان شد و پرونده به شعبه ششم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده‌شد. در اولین جلسه رسیدگی به پرونده اولیای‌دم برای برادرشان درخواست اعدام کردند. سپس متهم بار دیگر با انکار اتهام از خودش دفاع کرد.

در آخر هیئت قضایی پرونده را لوث تشخیص داد و حکم به برگزاری مراسم قسامه داد.

بنابراین پرونده صبح دیروز بار دیگر روی میز هیئت قضایی همان شعبه به ریاست قاضی شقاقی قرار گرفت. با اعلام رسمیت جلسه نماینده دادستان کیفر خواست را قرائت کرد.

سپس متهم در جایگاه قرار گرفت و ۵۰ بار قسم خورد در قتل مادرش نقشی نداشته است. بعد از اجرای مراسم خواهران وی نیز اعلام گذشت کردند.

به این ترتیب متهم به زودی آزاد خواهد شد.

قسامه یکی از ضعیف‌ترین راه‌های اثبات قتل و جراحات و صدمات بر اعضاء بدن است که با وجود لوث (عبارت از ظن قاضی به راستگویی مدعی است) قابل اجرا است و آن به صورت ادای سوگند توسط “پنجاه” نفر از بستگان در قتل عمدی و “بیست و پنج” نفر در قتل شبه عمدی است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید