خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷, 23rd of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۹/۱۴ ساعت ۱۳:۵۰:۳۲

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی‌شدن دستکم ۵ کولبر در مناطق مرزی

زخمی‌شدن دستکم ۵ کولبر در مناطق مرزی

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، دستکم ۵ کولبر بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز سه‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷، یک کولبر به نام «جعفر منیر» ۲۸ ساله فرزند سیداحمد از اهالی سردشت در میان جمعی از کولبران در نقطه‌ی صفر مرزی در پی شلیک نیروهای مرزبانی از ناحیه‌ی پا دچار مصدومیت شد.

سحرگاه جمعه ۹ آذر ۱۳۹۷ نیز یک کولبر به نام «جبرائیل احمدی» از اهالی منطقه‌ی «صوما»ی ارومیه در پی شلیک نیروهای مرزبانی در مسیر منتهی به هشتیان از ناحیه‌ی شانه دچار مصدومیت شدید شد.

همزمان بعدازظهر پنج‌شنبه ۸ آذرماه، گروهی از کولبران در مرز «کانی خدا»ی پیرانشهر در محلی به نام سه‌چومان از سوی نیروهای مرزبانی در مرز دلاوان پیرانشهر به رگبار بسته‌ شدند که در نتیجه یک کولبر به نام «صدیق بیانک» به شدت زخمی شد.

در مناطق مرزی پیرانشهر هم در جریان تیراندازی نیروهای مرزبانی، یک کولبر به نام «شریف محبوب» ۳۲ ساله فرزند قادر از ناحیه‌ی کمر مصدوم شد.

همچنین در نقطه‌ی صفر مرزی سردشت، گروهی دیگر از کولبران مورد شلیک مرزبانی قرار گرفتند که مصدومیت دست‌کم یک تن به نام «عادل شافعی» را در پی داشت.

لازم به اشاره است که پیشتر هرانا در گزارشی از کشته و زخمی‌شدن دستکم ۸ کولبر در بانە و پیرانشهر خبر داده بود.

همگی این کولبران بدون اخطار قبلی و به ظن حمل کالای قاچاق از سوی نیروهای مرزبانی مورد هجوم قرار گرفته‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصتهای شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه دهها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید