خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۴ واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در ۴ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا -تعدادی از کارگران پیمانکاری پروژه آب‌رسانی دشت سیستان که برای شرکت «جهاد نصر کوثر» کار می‌کنند از معوقات مزدی خود خبر دادند. این در حالی است که نماینده وزارت جهاد کشاورزی مدعی شد که “جهاد نصر کوثر در پرداخت مطالبات نیروهای خود به‌روز است اما ممکن است پیمانکاری باشد که ۲ یا ۳ ماه حق‌الزحمه کارگران خود را پرداخت نکرده باشد که در حال رسیدگی به آن هستیم”. بنا بر خبری دیگر یک عضو شورای شهر لالی در استان خوزستان گفت که “کارگران رسمی و قراردادی شهرداری لالی ۹ ماه و کارگران روزمزدی ۱۱ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند”. همچنین کارگران شاغل در شهرداری پیرانشهر در استان سیستان و بلوچستان دست‌کم چهار ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. در خبری دیگر یکی از نمایندگان آبادان در مجلس از معوقات مزدی کارگران فاز ۲ پالایشگاه آبادان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، تعدادی از کارگران پیمانکاری پروژه آبرسانی دشت سیستان، بخشی از دستمزد سال‌های گذشته خود را دریافت نکرده‌اند.

تعدادی از کارگران پیمانکاری پروژه آبرسانی دشت سیستان که برای شرکت «جهاد نصر کوثر» کار می‌کنند، می‌گویند: “زمانی که پیمانکار یا پیمانکاران قبلی کار را به خاطر دریافت نکردن صورت وضعیت خود ترک کردند، این شرکت کار را به دست گرفت و پرداخت مطالبات ما را متقبل شد. با این حال بخشی از مطالبات سال‌های گذشته پرداخت نشده است. دستمزد ماه‌های بهمن و اسفند ۹۵ و دستمزد فرودین ماه سال ۹۶ از این جمله هستند”.

آن گونه که کارگران پروژه آبرسانیِ دشتِ سیستان در منطقه هامون می‌گویند، پیش از این ۳۵ کارگر در این منطقه کار می‌کردند اما با اتمام بخشی از پروژه‌ و البته بدعهدی‌هایی که پیمانکاران در پرداخت مطالبات داشتند، تعداد کارگران هم‌اکنون به ۱۰ تا ۱۵ نفر رسیده است. حق بیمه‌ها هم با یک ماه تاخیر پرداخت می‌شود.

گفته می‌شود؛ هر کدام از این کارگران به‌طور متوسط، بین ۱ تا ۴ میلیون تومان طلب دارند و امیدوارند که با نزدیک شدن پروژه به پایان کار، مطالبات خود را دریافت کنند.

زورقی (نماینده وزارت جهاد کشاورزی) در پروژه آبرسانی دشت سیستان اما می‌گوید که جهاد نصر کوثر در پرداخت مطالبات نیروهای خود به‌روز است.

او ادامه می‌دهد: “شاید پیمانکاران زیرمجموعه آن مطالبات را پرداخت نکرده باشند اما جهاد نصر کوثر صورت وضعیت خود را دریافت کرده است و چند روز دیگر هم کارش به کل تمام می‌شود”.

وی با بیان اینکه ۲۰ پیمانکار در پروژه آبرسانی دشت سیستان فعال هستند که خودشان پیمانکارانی در زیرمجموعه دارند، می‌‌افزاید: “پیمانکارانی که صورت وضعیت خود را دریافت کرده‌اند، حق ندارند، مطالبات کارگران خود را پرداخت نکنند. در کل بیش از ۲ هزار نفر برای پیمانکاران کار می‌کنند از این رو مسئله پرداختِ صورت وضعیت پیمانکاران و پرداخت حق‌الزحمه کارگران برایمان بسیار مهم است”.

نماینده وزارت جهاد کشاورزی در پروژه آبرسانی دشت سیستان می‌افزاید: “ممکن است پیمانکاری باشد که ۲ یا ۳ ماه حق‌الزحمه کارگران خود را پرداخت نکرده باشد که در حال رسیدگی به آن هستیم”.

وی درباره زمان پایان پروژه آبرسانی دشت سیستان گفت: “به جز دو منطقه دشت سیستان، تا پایان سال پروژه به اتمام می‌رسد. تاکنون به سبب مشکلاتی که در زمینه تهیه لوله وجود داشت، اتمام پروژه به تاخیر افتاده بود اما حالا مشکل حل شده است”.

زورقی درباره سطح آبرسانی دشت سیستان پس از اتمام پروژه گفت: “محدوده کار ما، ۲۰۰ هزار هکتار است اما به ۴۶ هزار هکتار زمین آبرسانی می‌شود”.

معوقات مزدی کارگران شهرداری لالی در استان خوزستان

به گزارش ایرنا، یک عضو شورای شهر لالی گفت: “کارگران رسمی و قراردادی شهرداری لالی ۹ ماه و کارگران روزمزدی ۱۱ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند”.

علی حسین خدری افزود: “۲ ماه از این حقوق معوقه مربوط به سال ۹۵، یک ماه سال ۹۶ و بقیه حقوق مربوط به امسال است”.

وی ادامه داد: “شهرداری لالی مبلغی بالغ بر ۱۲،۵ میلیارد ریال به سازمان های خدماتی، پیمانکاران و کارکنان خود بدهی دارد که به دلیل نبود درآمد پایدار، توان پرداخت آن نیست”.

کارگران شهرداری لالی می گویند: “با توجه به شرایط فعلی اقتصادی و روند رو به رشد قیمت اجناس، گذران زندگی برای ما بسیار دشوار شده است”.

آنها افزودند: “مبلغ هنگفتی به بازاریان برای خرید نیاز روزانه خود بدهی داریم که با پرداخت یک و یا دو ماه حقوق دردی از ما درمان نخواهد شد”.

آنها می گویند: “کل مبلغ حقوق معوقه را باید یکجا بابت بدهی قبلی مغازه داران و یا اقساط عقب افتاده خود بپردازیم”.

این کارگران خواستار آن هستند تا مسئولان شرایط زندگی آنها را درک کنند تا بیشتر از این شرمنده خانواده خود و کسبه لالی نشوند.

کارگران شهرداری لالی در ماه های گذشته نسبت به پرداخت نشدن حقوق خود معترض بودند که در هفته اخیر این اعتراض به اعتصاب و تجمع در شهرداری لالی کشیده شد.

فرماندار لالی نیز گفت:”حقوق معوقه کارگران شهرداری لالی تا پایان هفته جاری به آنان پرداخت می شود”.

گودرز ترکی زاده روز یکشنبه ۱۱ آذرماه بیان کرد: “با رایزنی با مقامات استانی و از طریق مراجع مربوطه و شرکت های منطقه لالی در حال پیگیری حقوق معوقه کارگران زحمتکش شهرداری لالی هستیم و طبق مذاکرات و قول مساعدی که داده شد قرار شد تا پایان هفته جاری به نتیجه مطلوب برسیم. درتلاش هستیم و امیدواریم تا پایان هفته جاری بتوانیم چند ماهی از حقوق این عزیزان را پرداخت کنیم”.

شهر لالی در شمال خوزستان و ۱۷۰ کیلومتری اهواز قرار دارد که به دلیل محرومیت و نبودن شرکت های دولتی و کارخانه های تولیدی، شهرداری آن از هیچ گونه منبع درآمدی برخوردار نیست و توانایی حقوق کارگران و یا سرو سامان دهی به مبلمان شهری را ندارد.

شهر لالی به دلیل طبیعت بکر و خدادادی ، آب و هوای دلپذیر، رودخانه های جاری و ۹۰ کیلومتر ساحل آبی دریاچه در کنار شهر و استقبال گردشگران جای ساخت اقامت گاه تفریحی و گردشگری و مکان سیاحتی را دارد که تاکنون از سوی مسئولان محلی اقدامی برای استفاده از این ظرفیت ها در ایجاد منبع درآمد پایدار برای لالی نشده است.

کارگران شهرداری ایرانشهر بیش از ۴ ماه حقوق نگرفتند

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، کارگران شهرداری ایرانشهر که بیش از ۴ ماه است هیچ حقوقی دریافت نکرده اند، هم چنان در انتظار دریافت حقوق حداقلی خود هستند.

یک فعال کارگری در شهرداری ایرانشهر، گفت: “با گذشت بیش از ۴ ماه هیچ یک از کارگران حقوقی دریافت نکرده اند. این در حالی ست که کارمندان و مسئولان رده بالای شهرداری با حقوق چند میلیونی و چند برابری نسبت به حقوق یک کارگر، ماهانه دریافتی دارند”.

وی افزود: “بسیاری از این مسئولان و کارمندان ادارات، از راه های دیگر نیز ارتزاق می کنند اما کارمندان منابع دیگری ندارند”.

این فعال کارگری که نخواست نامش فاش بشود در ادامه گفت: “اکثر کارگران دیگر شهرداری های بلوچستان نیز وضعیت بهتری ندارند، و البته میدانیم که این وضعیت مربوط به تمام کارگران کشور هم هست”.

معوقات مزدی کارگران فاز ۲ پالایشگاه آبادان

به گزارش مهر، یکی از نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی از معوقات مزدی کارگران فاز ۲ پالایشگاه آبادان خبر داد.

عامر کعبی گفت: “این کارگران حدود سه ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند”.

وی افزود: “با پیگیری‌ها و رایزنی های انجام شده از طریق وزارت نفت، عصر روز یکشنبه ۱۱ آذرماه موفق به کسب موافقت در پرداخت حقوق این کارگران شدیم و فردا قرار است حقوق معوقه کارگران فاز ۲ پالایشگاه به آنان پرداخت شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید