خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  انفجار مین در شهرستان بانه ۲ مصدوم بر جای گذاشت

انفجار مین در شهرستان بانه ۲ مصدوم بر جای گذاشت

خبرگزاری هرانا – معاون سیاسی استان کردستان گفت که امروز براثر انفجار مین در روستای مرزی هنگژال شهرستان بانه دو نفر از ناحیه پا مجروح شدند که متاسفانه پای یکی از آنها قطع شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدا وسیما، معاون سیاسی استان کردستان با تایید خبر انفجار مین در روستای مرزی هنگژال، گفت: “در این حادثه دو نفر از اهالی روستا از ناحیه پا مجروح شدند که متاسفانه پای یکی از آنها قطع شده است”.

نزاد شهیدی افزود: “روند درمانی این دو نفر در بیمارستان صلاح الدین ایوبی بانه آغاز شده است”.

لازم به یادآوری است که پیشتر نیز محمد رضایی مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری کردستان گفته بود که انفجار مین به جای مانده از دوران جنگ در منطقه مرزی هنگه ژال شهرستان بانه یک نفر را مصدوم کرد. رضایی با بیان اینکه اطلاعات اولیه حاکی از قطع عضو (پا) این فرد است، اظهار کرد که مصدوم این حادثه اکنون در بیمارستان تحت درمان قرار گرفته است.

شهرستان مرزی بانه نیز با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری مرکز استان کردستان واقع شده و ۸۴ کیلومتر مرز با کشور عراق و منطقه اقلیم کردستان دارد.

مین های برجای مانده از دوران جنگ همه ساله موجب مرگ و مصدومیت تعدادی از هموطنان مناطق مرزی در آذربایجان غربی می شود.

در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین‌های به‌جا مانده و عمل‌نکرده جنگ ایران و عراق است که نظامیان عراقی در زمان اشغال این مناطق در زمین تعبیه کرده‌اند.

دولت ایران نیز همچنان به تولید، استفاده و صادرات مین‌های ضدنفر ادامه می‌دهد و معتقد است استفاده از این مین‌ها تنها راه مؤثر برای تأمین امنیت مرزهای طولانی این کشور است.

بر همین اساس بخش‌هایی از مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان و عراق مین‌گذاری شده‌است؛ در جریان درگیری‌های دهه ۱۳۶۰ در کردستان هم بسیاری از اراضی این منطقه مین‌گذاری شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید