خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷, 14th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۹/۱۰ ساعت ۲۳:۲۵:۲۳

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۹ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۹ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، جمعی از کارگران پروژه ساخت قطار شهری اهواز، از کارگران شاغل در کارخانه «صنایع مفتولی تاکستان» در قزوین، حدود ۳۰۰ نفر از کارگران و کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج، حدود ۸۰ نفر از کارگران پیمانکاری فاز ۲ پالایشگاه آبادان، جمعی از کارکنان تاسیسات آبداری پیمانکاری شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان، جمعی از ۳۰ نفر از کارگران شرکت قند و شکر تصفیه اهواز مقابل استانداری خوزستان، تعدادی از معترضان آزمون سردفتران اسناد رسمی مقابل مجلس شورای اسلامی، جمعی از کارگران بخش‌های مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه و فولاد اهواز در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، جمعی از کارگران پروژه ساخت قطار شهری اهواز، امروز (شنبه ۱۰ آذر ماه) در اعتراض به عملی نشدن وعده کارفرما مبنی بر پرداخت مطالبات معوقه، دور جدید اجتماعات خود را آغاز کردند.

یکی از کارگران پروژه ساخت قطار شهری اهواز به خبرنگار ایلنا گفت: “گروهی از کارگران پروژه ساخت قطار شهری اهواز امروز (شنبه ۱۰ آذر ماه) به نشانه اعتراض به محقق نشدن وعده پرداخت مطالباتشان از سوی کارفرما، در محل کارگاه واقع در خیابان فرودگاه اهواز تجمع کردند”.

وی در تشریح جزئیات اعتراض خود و سایر همکارانش گفت: “به دنبال برپایی دور نخست اعتراضات کارگران قطار شهری اهواز که در یک ماه پیش اتفاق افتاد، مدیرعامل شرکت پیمانکاری «کیسون» (مجری ساخت پروژه قطار شهری اهواز) با حضور در میان معترضان با اعلان نداشتن منابع مالی کافی وعده داد ظرف دو هفته آینده یک ماه از معوقات مزدی ۱۷ ماهه آنها را پرداخت خواهد کرد”.

او با بیان اینکه تصور ما کارگران این بود که کارفرما به تعهدات خود عمل خواهد کرد، افزود: “زمان موردنظر با اعتماد به وعده‌های داده شده در نتیجه اعتراضات صورت گرفته، خاتمه یافت این درحالی‌ست که وضعیت مالی کارگران مناسب نیست و آنان برای تامین معاش خود ناتوان شده‌اند”.

این کارگر معترض که او وسایر همکارانش دست‌کم ۱۸ ماه معوقات مزدی از کارفرما طلبکارند، در ادامه می‌گوید: “هر ماه به معوقات مزدی کارگران قطار شهری اهواز افزوده می‌شود و در این بین کارفرما نسبت به پرداخت این مطالبات بی‌توجه است”.

تجمع کارگران صنایع مفتولی تاکستان در اعتراض به معوقات مزدی

به گزارش ایلنا، صبح امروز گروهی از کارگران شاغل در کارخانه «صنایع مفتولی تاکستان» در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود در محل نگهبانی ساختمان کارخانه تجمع کرده اند.

گروهی از کارگران شاغل در کارخانه «صنایع مفتولی تاکستان» صبح امروز (۱۰ آذر ماه) در اعتراض به پرداخت نشدن دست‌کم ۶ ماه معوقات مزدی و بیمه‌ای پرداخت نشده‌ی خود، دست از کار کشیده و در محل نگهبانی ساختمان کارخانه تجمع کردند.

منابع کارگری در کارخانه «صنایع مفتولی تاکستان» واقع در جاده تاکستان به قزوین با اعلام این خبر می‌گویند: “دلیل اعتراض امروز حدود ۵۰ نفر از کارگران شاغل در این واحد تولیدی، بی‌توجهی کارفرما به پراخت مطالباتشان است”.

همچنین گفته می‌شود بخش دیگری از اعتراضات کارگران این کارخانه به پرداخت نشدن حق بیمه، عدم تحویل کپی قرارداد میان کارگر و کارفرما، کاهش میزان تولید، عقد قراردادهای کوتاه‌مدت یکماهه و بی‌توجهی به مشکلات کارگران مربوط می‌شود.

طبق اظهارات کارگران این کارخانه، به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه‌ها به تامین اجتماعی مشکلات بسیاری را برای وضعیت درمانی کارگران و خانواده آنها ایجاد شده است.

شهرستان تاکستان یکی از شهرستان‌های استان قزوین ایران است.

کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج بازهم تجمع کردند/ مسئولان هنوز سکوت کرده‌اند

به گزارش ایلنا، بالغ بر ۳۰۰ نفر از کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج به همراه عده‌ای از همراهان بیماران دیالیزی و خانواده‌های جانبازان استان البرز در اعتراض به بلاتکلیفی بیمارستان و پرداخت نشدن یک‌سال دستمزد پرسنل، در خیابان اصلی مقابل بیمارستان تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، قاسم طاهری (نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج) با بیان اینکه معترضان هنوز هیچ پاسخ روشنی برای مطالباتشان نگرفته‌اند، گفت: امروز بار دیگر بالغ بر ۳۰۰ نفر از پرسنل به‌همراه خانواده‌های جانبازان و همراهان بیماران دیالیزی در مقابل بیمارستان جهت اعتراض به وضع موجود این مرکز درمانی تجمع برپا کردند.

وی افزود: از طرف سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز وعده‌هایی جهت رسیدگی به درخواست‌های کارکنان و البته تماس‌هایی برای جلوگیری از برگزاری تجمع انجام شده است. برای مثال، طی تماس اخیر از سوی سازمان، گفته شد که امروز ساعت ۹ صبح به اینجا خواهند آمد تا صحبت‌هایی جهت یافتن راهکار برای مشکلات کنونی داشته باشیم اما هنوز این اتفاق رخ نداده است.

اعتراض کارگران فاز ۲ پالایشگاه آبادان

به گزارش ایرنا، معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان گفت: “تلاش می شود تا بخشی از مطالبات کارکنان فاز ۲ پالایشگاه آبادان در هفته جاری پرداخت شود”.

حدود ۸۰ نفر از کارگران پیمانکاری فاز ۲ پالایشگاه آبادان صبح شنبه با تجمع مقابل ورودی این پالایشگاه به نشانه اعتراض دست از کار کشیده اند.

یکی از این کارگران در خصوص علت نارضایتی کارگران این مجموعه به خبرنگار ایرنا گفت: “تعدادی از کارکنان این پالایشگاه به دلیل پرداخت نشدن مطالبات خود در پنج ماه گذشته به نشانه اعتراض دست از کار کشیدند”.

این کارگر گفت: “تاخیر در پرداخت مطالبات کارکنان این پتروشیمی به پنج ماه رسیده و حق بیمه تامین اجتماعی کارگران نیز چندین ماه پرداخت نشده که در نتیجه آن دفترچه بیمه برخی باطل شده است”.

یکی دیگر از این کارگران معترض نیز گفت: “مدیران شرکت بارها در خصوص پرداختن معوقات قول دادند اما با گذشت چند ماه هنوز هیچ اقدام جدی برای پرداخت مطالبات معوقه صورت نگرفته است”.

معاون استاندار خوزستان و فرماندار ویژه آبادان در این خصوص به ایرنا گفت: “از روز گذشته با بانک مورد نظر که طرف قرارداد فاز ۲ پالایشگاه است مذاکره شده تا نسبت به پرداخت حقوق کارگران اقدام شود”.

سیدزین العابدین موسوی اظهار داشت: “همه سعی خود را خواهیم کرد تا در هفته جاری بخشی از معوقات این کارگران زحمت کش پرداخت شود”.

وی افزود: “کارگران معترض به محل کار بازگشتند و ما نیز سعی داریم این مشکل را به صورت کامل برطرف کنیم”.

تلاش خبرنگار ایرنا برای برقراری ارتباط با مدیران پالایشگاه فاز ۲ آبادان و همچنین یکی از نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی در این رابطه بی نتیجه ماند.

پالایشگاه نفت آبادان، بزرگترین پالایشگاه ایران است که سال ۱۲۹۱ هجری شمسی ساخته شد و تا آغاز جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۵۹ بزرگترین پالایشگاه دنیا با ظرفیت تصفیه ۶۲۸ هزار بشکه در روز بود.

با پایان جنگ بازسازی فاز اول این پالایشگاه با ظرفیت ۱۳۰ هزار بشکه انجام شد.

هم اکنون پالایشگاه آبادان روزانه ۲۳ درصد کل بنزین و ۲۶ درصد بنزین پالایشگاهی ایران را تامین می‌کند.

شرکت پالایش نفت آبادان با وسعت ۴۹۵ هکتار و تصفیه بیش از ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز به عنوان بزرگترین پالایشگاه نفت کشور فعالیت دارد.

کارکنان آبفار خوزستان: از خرداد تاکنون حقوق نگرفته ایم

به گزارش ایرنا، جمعی از کارکنان تاسیسات آبداری پیمانکاری شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان روز شنبه با حضور در مقابل ساختمان این شرکت در اهواز خواستار پرداخت حقوق و مطالبات خود شده و اظهار داشتند: “از خرداد ماه تاکنون حقوق دریافت نکرده ایم”.

این افراد که تعداد آنها ۳۰ نفر تخمین زده می شد اظهار داشتند: “پیمانکار طرف قرار داد تنها به برخی از آنها که ماه گذشته مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند حقوق ۲ ماه را پرداخت کرده است”.

یکی از این کارکنان به خبرنگار ایرنا گفت: “از ابتدای سال جاری تاکنون تنها حقوق فروردین و اردیبهشت به ما پرداخت شده است”.

وی ادامه داد: “قرارداد ابتدایی ما با خود شرکت آبفا روستایی بود اما پس از آن یک پیمانکار معرفی شد، بیشتر نیروهای آبدار سابقه ای بیش از ۱۰ سال دارند اما از حداقل های حقوق و مزایا بی بهره اند”.

یکی دیگر از کارکنان خاطر نشان کرد: “با سابقه ۲۷ ساله حقوق من ۱۴ میلیون ریال است که آن هم به موقع پرداخت نمی شود، ما خواسته ای جز پرداخت حقوق و مزایای خود نداریم”.

معاون بهره برداری شرکت آبفا روستایی خوزستان چندی پیش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: “پیمانکار طبق قانون موظف است هنگام پرداخت ، حقوق همه کارکنان طرف قرارداد را پرداخت کند”.

علیداد کیانی ادامه داد: “وضعیت مالی شرکت های دولتی کاملا به اعتبارات دولتی بستگی دارد از همین رو به دنبال جذب اعتبارات هستیم تا از طریق پیمانکار مطالبات کارکنان را پرداخت کنیم”.

این نیروها از ابتدای سال جاری تاکنون چندین بار در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق خود و منعقد نشدن قرارداد جدید مقابل شرکت آبفا روستایی خوزستان تجمع کرده بودند.

کارکنان قند و شکر اهواز هشت ماه حقوق خود را مطالبه می کنند

به گزارش ایرنا، کارکنان کارخانه قند و شکر تصفیه اهواز با حضور در مقابل استانداری خوزستان خواستار پرداخت هشت ماه از حقوق عقب افتاده خود شدند.

تعداد ۳۰ نفر از کارگران شرکت قند و شکر تصفیه اهواز روز شنبه با حضور در مقابل استانداری خوزستان خواستار پرداخت مطالبات عقب افتاده و حل مشکل بیمه خود شدند.

این شرکت که مالکیت آن در اختیار بانک های ملی ایران و ملت است در حالت نیمه تعطیل قرار دارد و این در حالی است که واردات شکر از خارج از کشور این وضعیت را به وجود آورده است.

گفته می شود بخش زیادی از کارگران این شرکت پیش از این طی سال های گذشته اخراج و تنها حدود ۵۰ نفر از کارگران آن که رسمی و با سابقه بالای ۲۰ سال هستند در این کارخانه حضور دارند.

بر اساس منابع موثق مالکان این شرکت در تلاش برای ورشکسته نشان دادن این کارخانه هستند اما کارشناسان مربوطه این درخواست را به دلیل سرمایه های موجود نپذیرفته اند.

شرکت تولید قند و تصفیه شکر اهواز، دومین کارخانه قند خوزستان بعد از کارخانه قند دزفول به شمار می ‌رود. این کارخانه که در سال ۱۳۳۸ تاسیس شده ه رغم تمام ظرفیت‌ ها در تیرماه ۷۸ خط تولید خود را کاملا متوقف کرد.

معترضان آزمون سردفتران مقابل مجلس تجمع کردند

به گزارش ایرنا، تعدادی از معترضان آزمون سردفتران اسناد رسمی امروز -شنبه- در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

معترضان به نحوه برگزاری آزمون سردفتران از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک، انتقاد دارند.

این افراد که کمتر از ۳۰ نفر هستند، پلاکاردهایی با مضمونی مبنی بر درخواست ابطال آزمون سردفتران به همراه دارند.

در این تجمع معترضان شعارهایی مانند اینکه «شما که پول می خواستید مزایده می گذاشتید» و «مجلس مستضعفین حمایت حمایت» سر دادند.

اواخر تیر امسال و پس از ۱۱ سال آزمون سردفتری اسناد رسمی با حضور بیش از ۵۵ هزار داوطلب در ۳۶ حوزه انتخابی سراسر کشور برگزار شد تا از میان آنان ۹۶۲ نفر برای ۶۶۵دفتر اسناد رسمی مشخص شوند. آزمونی که تاکنون حاشیه هایی را به همراه داشته است.

اولین حاشیه مربوط به ۲۱ مهر بود که تعدادی از شرکت کنندگان به نحوه برگزاری آزمون و برخی مسائل دیگر انتقاد کرده و در مقابل سازمان ثبت اسناد و املاک تجمعی را برگزار کردند.

ارائه نشدن کارنامه و کلید سوالات‌، رعایت نشدن اصول امنیتی در برگزاری آزمون مانند، پلمب نبودن دفترچه‌های آزمون، حضور نداشتن ناظر در هنگام برگزاری آزمون، اعلام نشدن اسامی شهرهای محل آزمون تا چند روز قبل از امتحان، تغییر میزان ظرفیت قبولی برخی شهرها، منتشر نشدن پاسخنامه سوالات پس از آزمون، اعلام نکردن رتبه و نبود کارنامه آزمون شرکت کنندگان، اختلال در سامانه اعلام نتایج، اعلام نشدن اسامی دو برابر ظرفیت برخلاف اعلام قبلی و شائبه در قبولی برخی افراد از مهمترین موارد اعتراض تجمع کنندگان بود.

سیدمحمد هاشمی مقدم، معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هنگام اعتراض معترضان ۲۱ مهر، به میان آنان رفت و با شنیدن سخنان آنان اعلام کرد: “در این زمینه اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت”.

پس از چند روز اطلاعیه ای از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صادر و اعلام شد که فرایند آزمون سردفتری بر اساس ضوابط قانونی صورت گرفته و حتی طرح سوالات به صورت قرنطینه و با نظارت مستمر و با حضور نمایندگان مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه بوده است.

در این اطلاعیه سازمان ثبت اسناد برای اشکالاتی که در روز اول اعلام نتایج در نرم افزار مربوطه به وجود آمده بود عذرخواهی و اعلام کرد که از افراد واجد شرایط به منظور مصاحبه و آزمون شفاهی دعوت می شود و اگر این افراد شرایط لازم علمی و عملی را نداشته باشند یا موفق به کسب حداقل امتیازات لازم نشوند از افراد ذخیره دعوت خواهند کرد، در حالی که قبلا اعلام شده بود پذیرش داوطلبان در این مرحله به صورت دو برابر ظرفیت خواهد بود.

به دنبال این اعتراض ها برخی پیشنهاد دادند تا معترضان به دیوان عدالت اداری مراجعه کنند. بهمن طاهرخانی عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: “کسانی که در آزمون سردفتری اسناد رسمی شرکت کرده اند، به موجب اعلامیه سازمان ثبت اسناد صاحب حقی شده اند که بر اساس مقررات است. اگر سازمان ثبت اسناد و املاک پس از برگزاری آزمون، شرایط را تغییر داده باشد در واقع برخلاف تعهدات خود عمل کرده اند”.

احمد تویسرکانی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز ۲۰ روز پیش درباره ابهامات و انتقادات این آزمون به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و مطالبی را بیان کرد.

وی با بیان مبانی قانونی برگزاری این آزمون گفت: “طی ۱۰ سال گذشته آزمون دفاتر اسناد رسمی برگزار نشده بود. علت این بود که در سال های ۸۶ و ۸۷ تعداد دفاتر تاسیس شده بیش از میزان قانونی است و در این مقطع بر اساس آمار جمعیتی و نیاز‌های هر منطقه تصمیم گیری شد تا حدود ۹۶۰ دفتر اسناد رسمی به کشور اضافه شود”.

تویسرکانی درباره برگزارکننده این آزمون گفت: “در ابتدا شرکت معتبری که مجوز قانونی لازم را داشت، شناسایی شد. شرکتی که تاکنون چندین آزمون استخدامی را برای دستگاه‌ها برگزار کرده است”.

وی درباره هزینه‌های این آزمون اظهار داشت: “پس از بررسی‌هایی که انجام دادیم و بر اساس مقایسه هزینه های سایر آزمون ها به این نتیجه رسیدیم که در آخرین آزمون برای هر نفر ۸۰ هزار تومان دریافت شده بود که ما با این شرکت چانه زنی کردیم و قرار شد از هر نفر ۶۰ هزار تومان دریافت شود”.

تویسرکانی افزود: “متقاضیان هیچ پولی را به سازمان ثبت پرداخت نکرده‌اند و پول‌ها به حساب شرکت برگزار کننده آزمون واریز شده است. آن شرکت نیز پول های دریافتی را صرف هزینه‌های آزمون کرده است ولی برخی این اتهام را وارد می کنند که سازمان ثبت اسناد به کسب درآمد پرداخته است در حالی که این سازمان مجاز به دریافت پول نبوده و یک ریال هم دریافت نکرده است”.

میثم باقرپور، یکی از معترضان در تجمع امروز به خبرنگار ایرنا گفت: “وکلای دادگستری بر اساس قانون اجازه شرکت در این آزمون را نداشتند ولی اسامی برخی از آنان از سوی سازمان ثبت اسناد اعلام شده است”.

وی افزود: “من درخواست کارنامه کردم تا از درصد نمرات و رتبه ام آگاه شوم ولی هنوز کارنامه ای به دستم نرسیده در حالی که در آزمون های قضاوت و وکالت علاوه بر اعلام درصد و ریز نمرات، رتبه شرکت کنندگان اعلام می شود”.

حمیدرضا ابوترابی از سیستان و بلوچستان نیز با نشان دادن دو برگه که به امضای محسن مرادی، مدیر کل امور اسناد و سردفتران سازمان ثبت رسیده بود، گفت: “این دو نامه در پاسخ به درخواست من برای کارنامه ارسال شده، ولی نکته جالب این است که در یکی از نامه ها نمره ۵۸ و ۹۶ درصد برای آخرین فرد مجاز به منظور دعوت به مصاحبه در شهر کنارک اعلام شده و در نامه دیگر نمره ۶۱ و ۴درصد و نمره امتحانی بنده در هر دو نامه ۳۹ و ۳۸ درصد اعلام شده است”.

یکی از اعتراض های این گروه پذیرفته شدن سردفتر اسناد رسمی در شهر مشهد بود که با شرکت در آزمون حوزه شهر رشت را انتخاب کرده و پذیرفته شده است.

این سردفتر در پاسخ به خبرنگار ایرنا گفت: امکان حضور یک سردفتر در دو دفترخانه وجود ندارد مگر اینکه از سردفتری مشهد استعفا دهم تا بتوانم در رشت فعالیت کنم.

وی در پاسخ به این سوال که با وجود اینکه دفترخانه داشتید، چرا در آزمون شرکت کردید، گفت: “مشکلی در این زمینه وجود ندارد ولی باید از مشهد استعفا دهم. شرکت کردن من در آزمون از نظر قانونی مشکلی ندارد. البته امکان جابجایی دو دفتر نیز وجود داشت ولی با شرکت در آزمون راحت تر می توانستم در رشت مشغول به کار شوم”.

این سردفتر درباره حضور خود در آزمون و احتمال محروم شدن یک شرکت کننده دیگر در آزمون سردفتری گفت: “من سهم کسی را از بین نبرده ام. من شرکت کردم و قبول شدم و هیچ ممنوعیتی ندارد و هر سردفتری می توانست در آزمون شرکت کند”.

یکی از معترضان در این تجمع اعلام کرد که قرار است کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی هفته آینده پاسخ معترضان را بدهد.

یکی دیگر از معترضان، از حوزه کرمانشاه به عنوان حوزه امتحانی پر تخلف این آزمون یاد کرد و به ایرنا گفت: “بعضی شهرها در فهرست اولیه برای انتخاب بوده یا بعضی شهرها در ابتدا اعلام نشده بود ولی بعد از آزمون اعلام شد. شهرهای گهواره، هلشی و ماهی دشت نمونه این شهرهاست و جالب است که یکی از این حوزه ها فقط ۴۷۵ نفر جمعیت دارد”.

معترضی دیگر نیز از برگزار کننده این آزمون انتقاد کرد و گفت: “موسسه معین اداره در برگزاری آزمون سابقه خوبی ندارد. چون در دوره گذشته نیز برای برگزاری آزمون مشاوران دچار مشکلاتی شد”.

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه و فولاد اهواز

به گزارش هرانا، امروز شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷، بیست و هفتمین روز متوالی اعتراضات کارگران هفت‌تپه و بیست و دومین روز اعتصاب کارگران فولاد اهواز جمعی از کارگران این شرکت‌ها در سطح شهرهای شوش و اهواز نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، دست به تجمع اعتراضی زدند.

خواسته اصلی کارگران مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

روز جاری در مراسمی که با حضور تعدادی از مسئولان استان خوزستان و شهرستان شوش برگزار شد، “کیومرث کاظمی” به عنوان مدیرعامل جدید شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه معرفی شد.

همچنین عباس حسینی پویا، دادستان عمومی و انقلاب اهواز که در مراسم معارفه مدیرعامل جدید نیشکر هفت‌تپه حضور داشت از «نظارت ماهانه دادستانی به مدت یک سال بر فعالیت کارخانه و پیگیری خواسته کارگران» خبر داده و گفت: “مشکل کارگر بازداشت شده ظرف دو سه روز آینده برطرف می‌شود”.

یک فعال کارگری هفت تپه که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود در گفتگو با گزارشگر هرانا در رابطه با این تحولات گفت “علیرغم تغییرات و وعده های مسئولین، به دلیل خلف وعده های مکرر از یکسو و از سوی دیگر اینکه این تغییرات به خواسته های اصلی کارگران توجهی ندارد مورد توجه کارگران معترض قرار نگرفت و معترضان همچنان بر ادامه اعتراضات خود تا رسیدن به مطالبات پافشاری کردند.”

از سوی دیگر گزارش شده است، روز گذشته دو فعال کارگری به نام‌های محمد امیدوار از کارکنان بخش بازرگانی نیشکر هفت تپه و همسرش شهین پیش‌آهنگ به اداره اطلاعات شوش احضار و به مدت ۳ ساعت در ارتباط با تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه بازجویی صورت گرفته بود.

این احضارها در حالی صورت میگیرد که علاوه بر اسماعیل بخشی، فعال کارگری و سپیده قلیان، فعال مدنی که از ۱۴ روز پیش در بازداشت به سر می‌برند، علی نجاتی از فعالان کارگری نیشکر هفت تپه نیز که روز پنجشنبه در منزل خود بازداشت شده بود کماکان در بازداشت است.

سپیده قلیان فعال مدنی اهل اهواز شنبه گذشته طی تماس کوتاه تلفنی خانواده خود را از احتمال صدور قرار بازداشت یک ماهه مطلع کرده است.

مجتمع صنعتی کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد. حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

همچنین کارگران فولاد اهواز نیز در بیست و دومین روز اعتراضات خود با سردادن شعارهایی از جمله “استاندار و فرماندار بی‌عرضه و بی‌خیال”، “هیهات منا الذله”، “زندانی هفت تپه آزاد باید گردد”، “فولاد، هفت‌تپه، اتحاد اتحاد”، “سوریه را رها کن فکری به حال ما کن”، “این همه بی‌عدالتی هرگز ندیده ملتی”، “ما کارگران آهنیم ریشه ظلمو می‌کنیم” دست به تجمع اعتراضی زدند.

کارگران فولاد خوزستان که در روزهای پیش مقابل استانداری تجمع کرده بودند، چند ماه است که حقوق نگرفته اند. آنها اواخر سال گذشته خورشیدی هم در اعتراض به دریافت نکردن حقوق، دست به تجمع زده بودند.

کارگران فولاد خوزستان در اعتراضات خود از کارکنان معترض شرکت نیشکر هفت‌تپه که آنها هم مدت هاست حقوق دریافت نکرده اند، حمایت می کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید