خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اصناف  >  دو معلم بازداشت شده در استان‌های خوزستان و فارس با قید وثیقه آزاد شدند

دو معلم بازداشت شده در استان‌های خوزستان و فارس با قید وثیقه آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – دو معلم بازداشتی به نام‌های پیروز نامی و محمدعلی زحمتکش که در آبان‌ماه سال جاری در جریان تحصن سراسری معلمان توسط نیروهای امنیتی به ترتیب در استان‌های خوزستان و فارس بازداشت شده بودند، با قید وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران،امروز شنبه، ۱۰ آذرماه ۱۳۹۷، پیروز نامی و محمدعلی زحمتکش دو معلم و از بازداشت‌شدگان تحصن سراسری آبان‌ماه معلمان با قید وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

محمدعلی زحمتکش، فعال صنفی شیراز، پس از تحصن سراسری معلمان در روزهای سه‌شنبه ۲۲ و چهارشنبه ۲۳ آبان‌ماه، از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شده‌ بود و پیروز نامی، در روز ۲۱ آبان‌ماه یک روز پیش از شروع دور دوم تحصن معلمان کشور توسط نیروهای امنیتی در اهواز بازداشت شده بود.

در جریان تحصن سراسری معلمان دستکم ۱۴ معلم در استان‌های خراسان شمالی، فارس، مرکزی، کردستان، خوزستان و کردستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

علی کروشات، محمدرضا رمضان زاده، علی فروتن، حسین رمضان پور، امید شاه‌محمدی و حامد نرگسی دیگر معلمانی هستند که کماکان در بازداشت مانده‌ و از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

پیش‌تر نیز ۶ تن از معلمان بازداشتی به نام‌های حمیدرضا رجایی، حسن جوهری، محمد (مصطفی) رباطی، سعید حق‌پرست، فاطمه بهمنی، محمد کرد ، با قرار وثیقه و یا کفالت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

در همین رابطه در تاریخ ۲ آذرماه ۹۷ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن بازداشت معلمین، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط معلمان بازداشتی شده بود.

انجمن صنفی معلمان کردستان نیز در تاریخ ۲۶ آبان ۹۷ با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن بازداشت، تهدید و احضار گسترده فعالان صنفی و معلمان خواستار توقف فشارهای قضایی و آزادی معلمین بازداشتی شده بود.

لازم به اشاره است که دور دوم تحصن سراسری معلمان طی روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان‌ماه به دنبال فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در شهرهای مختلف کشور صورت گرفت که در جریان آن تا کنون ۱۴ تن از معلمین و فعالین صنفی معلمان در استان‌های خراسان شمالی، فارس، مرکزی، کردستان و خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

این شورا پیش‌تر با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از اجرایی شدن طرح “معلم تمام وقت”، نسبت به عدم رسیدگی به مطالبات صنفی فرهنگیان از سوی مسئولان در قوای سه‌گانه اعتراض کرده و از فرهنگیان کشور درخواست کرده بود تا در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان‌ماه در دفتر مدارس تحصن نمایند.

معلمان ایران مهرماه امسال نیز به مدت دو روز به تحصن مشابهی دست زده بودند.

ازجمله مطالبات فرهنگیان در این تحصن توقف پرونده‌سازی برای معلمان و آزادی معلمان زندانی بوده است، هرانا پیش‌تر در گزارشی به بررسی جامع وضعیت معلمانی که برای استیفای حقوق صنفی خود در عین حفظ استقلال از دستگاه حاکمه تلاش کرده و بسیاری از آنان متحمل حبس، اخراج و تبعید شده‌اند، پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید