خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷, 14th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۹/۱۰ ساعت ۱۵:۵۶:۴۳

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, سایر گروهها  >  صدور حکم ۳۰ ضربه شلاق برای یک متهم به در شهرستان شفت

صدور حکم ۳۰ ضربه شلاق برای یک متهم به در شهرستان شفت

خبرگزاری هرانا – رضا زمانی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شفت از صدور حکم قطعی یک متهم به “حیوان آزاری” خبرداد و گفت که دادگاه این متهم را به حضور در اداره محیط زیست شفت به صورت هفته‌ای یکبار و به مدت شش ماه جهت فراگیری نحوه برخورد با حیوانات و نگهداری حیوانات مصدوم موظف کرد. زمانی اظهار کرد که “با توجه به اظهار ندامت و پشیمانی متهم ۳۰ ضربه شلاق به مدت یکسال معلق ماند تا چنانچه متخلف در مدت تعلیق مرتکب بزه موضوع ماده ۵۲ نشود از مجازات موصوف رفع اثر شود”. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتاً استفاده از مجازات‌های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شفت گفت: “حکم قطعی متهم سگ آزاری شفتی که اظهار ندامت کرده است، صادر شد”.

رضا زمانی با بیان اینکه انتشار تصاویر منتشره از شخصی که چندی پیش در شفت اقدام به سگ آزاری کرده بود، گفت: “با شکایت اداره محیط زیست شفت و تشکیل پرونده حکم قطعی برای این متهم صادر شد” .

وی با بیان اینکه با هرگونه خشونت علیه حیوانات و حیوان آزاری برخورد می‌کند، افزود: “در نهایت دادگاه جهت اصلاح متهم و با توجه به نوع بزه ارتکابی متهم را به حضور در اداره محیط زیست شفت به صورت هفته‌ای یکبار و به مدت شش ماه جهت فراگیری نحوه برخورد با حیوانات و نگهداری حیوانات مصدوم موظف کرد”.

زمانی ادامه داد: “اداره محیط زیست نیز بصورت ماهانه گزارشی از اقدامات و نحوه یادگیری متهم را به دادگاه ارایه خواهد داد”.

رئیس اداره محیط زیست شفت خاطر نشان کرد: “با توجه به اظهار ندامت و پشیمانی متخلف ۳۰ ضربه شلاق به مدت یکسال معلق ماند تا چنانچه متخلف در مدت تعلیق مرتکب بزه موضوع ماده ۵۲ نشود از مجازات موصوف رفع اثر شود”.

لازم به اشاره است که پیشتر رئیس اداره حفاظت محیط زیست شفت از دستگیری فردی خبرداد که با طناب سگی را به پشت خودروی سواری خود بسته و رانندگی می کرد.

شهرستان شفت از شهرستان‌های استان گیلان در شمال ایران است.

حیوان‌ آزاری یکی از انواع بداخلاقی های اجتماعی و بزه ‌کاری محسوب می شود. در سال‌های اخیر فعالیت‌هایی انجام شده تا حیوان ‌آزاری، جرم‌انگاری شده و به حیطه جرایم وارد شود. حیوان آزاری به اشکال متعددی نمود پیدا می کند؛ از درگیر کردن حیوانات با یکدیگر تا ضرب و جرح فیزیکی، زندانی کردن و نگهداری حیوانات در مکان های نامناسب که همگی در این قالب می گنجد با این تفاوت که در پاره ای از اوقات ضریب و سطح خشونت در این امر بسیار بارز و مشهود است و در برخی موارد نیز کمرنگ و نامحسوس به نظر می رسد.

اما هر آنچه است اختلالات روحی ، روانی و رفتاری انسان وجه اشتراک تمامی حیوان آزاری ها به شمار می رود که با شدت و ضعف هایی بروز می یابد.

لازم به اشاره است که کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتاً استفاده از مجازات‌های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید