خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در زندان مرکزی رشت اعدام شد

یک زندانی در زندان مرکزی رشت اعدام شد

خبرگزاری هرانا – صبح امروز، یک زندانی به اتهام “قتل” در زندان مرکزی رشت اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، حسین اسماعیل‌پور، جوانی که گفته شده در دوره نوجوانی بارها از سوی یک روحانی مورد تجاوز قرار گرفته و در سن ۲۰ سالگی به همراه دوتن از دوستانش وی را به قتل رسانده بود، در زندان مرکزی رشت اعدام شد.

صبح روز جاری، شنبه ۱۰ آذر ماه، حکم اعدام حسین اسماعیل‌پور در زندان مرکزی رشت (لاکان) با حضور خانواده شکات به اجرا درآمد.

گفتنی است که طی روزهای گذشته، حسین اسماعیل‌پور جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی زندان مرکزی رشت (لاکان) منتقل شده بود.

حسین اسماعیل‌پور، از سن چهارده سالگی در حوزه علمیه رودسر درس علوم دینی می‌خواند و بنا بر اظهاراتش در زمان بازداشت و در طی رسیدگی به پرونده بارها مورد تجاوز یک روحانی به نام فخری لنگرودی قرار گرفته بود. وی متهم است پیش از این که به سن ۲۰ سالگی برسد، در ۲۴ شهریور ماه سال ۱۳۹۳ با همدستی دو تن از دوستانش، فخری لنگرودی را به قتل رسانده بود.

پدر حسین اسماعیل‌پور در خصوص نحوه برخورد دادگاه به مسئله تجاوز مقتول به پسرش گفته بود: “نتوانستیم در دادگاه چیزی را ثابت کنیم چون مقتول روحانی بود و خانواده وی روابط زیادی داشتند. همه چیز به نفع آنها بود، به حرف ما زیاد گوش نمی‌کردند. هرچه بود و نبود، آن‌ور بود. تمام امتیازات و روابط، همه چیز با آنها بود. ما هر کاری که می‌خواستیم انجام دهیم، به در بسته می‌خوردیم. نهایتا ظرف سه یا چهار ماه، آقای کاشانی قاضی پرونده حکم را صادر کرد. در صورتی که وکیل می‌گفت حداقل ما دو سال باید بیاییم و برویم تا حکم صادر شود. ولی ظرف سه یا چهار ماه حکم صادر شد و بعد از مدتی نامه آمد که دیوان هم تایید کرده است”.

برادر مقتول که به عنوان شاکی پرونده حکم حسین اسماعیل‌پور را اجرا کرد یک روحانی و صاحب نفوذ به نام نعمت فخری بوده است. وی نماینده آیت الله خامنه ای در فناوری و اطلاعات سپاه پاسداران است و به همین دلیل خانواده اسماعیل‌پور معتقدند که مسئله تجاوز به مقتول مورد توجه دادگاه واقع نشد.

گفتنی است، تیر ماه سال جاری نیز، حسین اسماعیل‌پور جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود ولی موفق شد از شکات پرونده مهلت بگیرد.

در این پرونده متهم ردیف دوم به حبس ابد محکوم شد؛ متهم ردیف سوم نیز ابتدا به یازده سال زندان محکوم شد و سپس تبرئه شد.

در حکم دادگاه بدوی آمده: “دادگاه موضوع عمل لواط با متهم فوق را از پزشکی قانونی استعلام که مرجع مزبور اعلام نموده علائمی دال بر دخول در ناحیه مقعد مشاهده نمی‌گردد”. این در حالی است که آثار تجاوز پس گذشت چند سال از بین میروند و نظر پزشکی قانونی در این زمینه کافی نبوده و دادگاه حاضر نشد در این خصوص تحقیقات بیشتری انجام دهد.

اعدام حسین اسماعیل‌پور تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

شهر رشت یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان گیلان است.

لازم به ذکر است بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

نهاد آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به روال هر ساله همزمان با ۱۰ اکتبر (۱۸ مهرماه)، روز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام گزارش یک ساله خود از وضعیت اجرای حکم اعدام در ایران منتشر کرد. بنا بر این گزارش، در بازه زمانی یکساله (مهر ۹۶ تا مهر ۹۷) حکم اعدام ۲۵۶ نفر در ایران به اجرا در آمده است که از این تعداد ۱۵ نفر در ملاء عام اعدام شدند.

همچنین ۶۸ درصد اعدام‌های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمیشوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید