خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, فرهنگی, گزارش تصویری  >  نمایشگاه نقاشی مصطفی پروین با عنوان “اوین” در منزل شخصی برگزار شد/ تصاویر

نمایشگاه نقاشی مصطفی پروین با عنوان “اوین” در منزل شخصی برگزار شد/ تصاویر

خبرگزاری هرانا – مصطفی پروین، نقاش و فعال ترک (آذربایجانی) ساکن اردبیل که پیشتر مجوز برپایی نمایشگاه آثار نقاشی‌اش علیرغم اخذ مجوزهای لازم با دخالت وزارت اطلاعات لغو شده بود، طی اعلام قبلی روز جاری نمایشگاه آثارش در منزل شخصی و با استقبال بازدیدکنندگان برگزار شد. وی در حمایت از زندانیان سیاسی عنوان نمایشگاه خود را “اوین” انتخاب کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جمعه ۹ آذرماه ۹۷، نمایشگاه آثار نقاشی مصطفی پروین، فعال ترک (آذربایجانی) در منزل شخصی وی در اردبیل برگزار شد.

پیشتر مجوز برپایی نمایشگاه آثار نقاشی این فعال ترک (آذربایجانی) علیرغم اخذ مجوزهای لازم با دخالت وزارت اطلاعات لغو شده بود.

مصطفی پروین در حمایت از زندانیان سیاسی، عنوان نمایشگاه خود را “اوین” انتخاب کرده است.

یک منبع نزدیک به مصطفی پروین در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “ساعت ۱۶ امروز ۹ آذر ۱۳۹۷ نمایشگاه نقاشی‌های آقای پروین با حضور تعداد زیادی از بازدید کنندگان برگزار شد. در این نمایشگاه تعدادی از فعالین ترک(آذربایجانی) از جمله عسگر اکبرزاده، عباس لسانی، رحیم غلامی، حسین بالاخانی، شاپور نصرت‌پور، علی خیرجو، سجاد جولانی حضور داشتند که مراسم با سخنرانی عسگر اکبرزاده و عباس لسانی افتتاح شد”.

وی همچنین افزود: “عسگر اکبرزاده از اینکه بازدیدکنندگان مجبور شدند به دلیل ممانعت وزارت اطلاعات از برگزاری این نمایشگاه در مجموعه هنری شهر اردبیل در منزل شخصی از آثار مصطفی پروین بازدید کنند ابراز تاسف کرد”.

به گفته این منبع مطلع این نمایشگاه یک روزه که به پاس گرامیداشت زندانیان سیاسی “اوین” نامیده شده بود به مدت ۵ ساعت ادامه داشت و با استقبال خوب فعالین و بازدیدکنندگان روبرو شد.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۸ آبان‌ماه ۹۶ نیز مجوز یک نمایشگاه دیگر آثار نقاشی آقای مصطفی پروین که مقرر بود در مجتمع فرهنگی هنری فدک اردبیل برگزار شود با دخالت مقامات امنیتی لغو شده بود.

مصطفی پروین، فعال ترک (آذربایجانی) بارها سابقه احضار، بازجویی و بازداشت در پرونده خود دارد.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است. برای درک بهتر از روند برخورد با فعالین این خطه از کشور، مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به بررسی آمار و روند برخورد با آنان از ابتدای سال جاری تاکنون پرداخته است. این آمار می‌تواند تلنگری باشد بر وجود برخورد سیستماتیک با افرادی که علیرغم اینکه ارتکاب به خشونتی را در کارنامه خود ندارند اما از حق آزادی اندیشه و بیان محروم مانده‌اند. بر اساس این آمار، از ابتدای امسال بازداشت دستکم ۱۲۳ تن از فعالان ترک، ضرب و شتم دستکم ۲۵ نفر از آنان در حین یا پس از بازداشت، محکومیت ۲۰ تن به ۱۲ سال و ۴ ماه حبس و ۳۳۰ ضربه شلاق علاوه بر جزای نقدی، احضار دستکم ۱۰ نفر به مراجع قضایی و ممانعت از برگزاری ۳ مراسم مختلف گزارش شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید