خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور حکم جایگزین حبس؛ ۸ حکم سبز در شفت گیلان صادر شد

صدور حکم جایگزین حبس؛ ۸ حکم سبز در شفت گیلان صادر شد

خبرگزاری هرانا – رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شفت با اشاره به اینکه صدور احکام سبز جایگزینی برای حبس است، از صدور ۸ حکم سبز برای متخلفان محیط زیست در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، رضا زمانی اظهارکرد: “با توجه به ظرفیت‌های ماده ۷۹ قانون مجازات‌های اسلامی، در مجازات‌ حبس کوتاه مدت به‌ویژه در جرائم غیرعمد، اشخاص به ارائه خدمات عامل المنفعه به جای محکومیت به زندان می پردازند”.

زمانی به درخواست از رئیس دادگستری شهرستان شفت، برای صدور چنین احکامی اشاره کرد و افزود: “درخواست شد تا مواردی که به‌عنوان مجازات‌های جایگزین حبس در قانون مجازات‌های اسلامی پیش بینی شده درباره ۸ نفر از متخلفان برداشت غیرمجاز شن و ماسه در این شهرستان اجرایی شود”.

وی گفت: “در همین راستا حکم ۱۰ ساعت کار رایگان در محیط زیست برای یک نفر و مجموع ۴۲۰۰ ساعت کار رایگان در کمیته امداد شهرستان شفت برای ۷ نفر صادر شد”.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شفت از قضات درخواست کرد که با توجه به اینکه صدور احکام جایگزین و به‌ویژه احکام سبز تاثیر بیشتری در راستای فرهنگ‌سازی و آشتی متخلفان با محیط زیست دارد، از مجازات‌های جایگزین همانند کاشت درخت، تغذیه و آزادسازی پرندگان، جمع‌آوری زباله حاشیه رودخانه‌ها و جاده‌ها و همکاری با اداره محیط زیست برای تنویر و ترویج فرهنگ زیست محیطی استفاده شود.

وی یادآورشد: “دادگستری شهرستان شفت درباره تخلف سگ‌آزاری نیز متهم را به حضور در اداره محیط زیست شفت به‌صورت هفته‌ای یکبار و به مدت شش ماه برای فراگیری نحوه برخورد با حیوانات و نگهداری حیوانات مصدوم محکوم کرده است”.

شهرستان شفت از شهرستان‌های استان گیلان در شمال ایران است.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید