خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، جمعی از کارگران شهرداری آبادان و سازمان‌های وابسته، حدود ۱۷۰ کارگر قراردادی شرکت «تالون»، جمعی از دانشجویان پسر خوابگاهی دانشگاه یزد،  بیش از ۳۵۰ نفر از پرسنل بیمارستان امام خمینی کرج، جمعی از کارگران بخش‌های مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه و جمعی از کارگران‌ گروه ملی فولاد اهواز در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، برخی منابع کارگری از اعتراض سه روزه کارگران شهرداری آبادان و سازمان‌های وابسته برای مشخص شدن وضعیت مطالبات معوقه خود خبر می‌دهند.

برخی منابع کارگری گفتند که از سه روز پیش گروهی از کارگران مناطق سه‌گانه شهرداری آبادان برای وصول مطالبات معوقه خود؛ مقابل ساختمان مرکزی شهرداری دست به اعتراض صنفی می‌زنند. امروز نیز اعتراض کارگران ادامه داشت.

به گفته این کارگران؛ بیش از ۲ هزار کارگر در مجموعه شهرداری آبادان و سازمان‌های وابسته به آن مشغول کار هستند که پرداخت مطالبات مزدی‌شان از شهریور ماه به تاخیر افتاده است.

آنها گفتند: “به دلیل مشکلات مالی دیگر قادر به گذران زندگی نیستیم. این درحالی‌ست که روز گذشته در دومین روز اعتراض، شهرداری مبلغ کمی (۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان) معوقات مزدی ما را به صورت الحساب به حساب کارگران واریز کرده است”.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که مسئولان شهرداری آبادان همواره مدعی هستند به دلیل پرداخت نشدن صورت وضعیت‌های مالی؛ امکان پرداخت به موقع مزد کارگران را ندارند.

کارگران قراردادی شرکت تالون ۳ روز است که دست از کار کشیده‌اند

به گزارش ایلنا، حدود ۱۷۰ کارگر قراردادی شرکت «تالون»، یکی از پیمانکاران آزادراه تهران – شمال، حدو سه روز است که به علت عدم دریافت مطالبات مزدی سال جاری و عیدی دست از کار کشیده‌اند.

کارگران قراردادی شرکت تالون در تماس‌ با ایلنا گفتند که از روز دو‌شنبه (۵ آذرماه) دست از کار کشیده‌ و در مقابل کارگاه مرکزی در منطقه پل زنگوله جاده چالوس تجمع کرده‌اند. اعتراض این کارگران به دلیل عدم دریافت ۴ ماه مطالبات مزدی سال جاری و عیدی است.

این ۱۷۰ کارگر شرایط معیشتی خود را ناگوار توصیف کرده‌ و گفتند: “باتوجه به وضعیت بحرانی اقتصادی کشور که در نتیجه آن قیمت کالاهای اساسی و مصرفی بسیار افزایش پیدا کرده، توان تامین مایحتاج معیشتی خانواده‌های خود را از دست داده‌ایم”.

تعدادی از این کارگران نیز به دنبال عدم دریافت مطالبات مزدی خود نتوانسته‌اند اجاره خانه‌هایشان را پرداخت کنند.

کارگران قراردادی شرکت تالون همچنین گفتند: “تاخیر‌هایی که در پرداخت مطالبات مزدی ما ایجاد شده به هیچ وجه با کار سخت و دشواری که انجام می‌دهیم، همخوانی ندارد. ما از شهرهای مختلف کشور برای کار به آزادراه تهران شمال آمده‌ایم و فرسنگ‌ها از خانواده‌هایمان دو هستیم و در حال حاضر در استراحت‌گاه‌های فاقد امکانات به‌صورت شبانه‌روزی زندگی می‌کنیم”.

کارگران آزادراه تهران – شمال درباره سایر مشکلات صنفی خود گفتند: “غیر از تاخیری که در پرداخت معوقات مزدی ما وجود دارد، ما از وضعیت غذا و بهداشت در استراحت‌گاه‌ها نیز ناراضی هستیم”.

آنها تاکید کردند: “باوجود کار در تونل و حجم عظیم گرد و غبار کار، کار ما مشمول قانون سختی و زیان‌آور نمی‌شود که همین موجب شده از شرایط روحی مناسبی برخوردار نباشیم”.

اعتراض دانشجویان دانشگاه یزد به کیفیت پایین غذا

به گزارش صدا و سیما، جمعی از دانشجویان پسر خوابگاهی دانشگاه یزد دیشب به علت پایین بودن کیفیت غذای خود اعتراض کردند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه یزد گفت: “دیشب تعدادی از دانشجویان خوابگاهی به علت پایین بودن کیفیت غذای خود اعتراض کردند و ظرف های غذای خود را در سلف چیدند”.

دشتی زاد افزود: “با ورود به موقع مسئولان دانشگاه موضوع سریع رفع شد و دانشجویان از نزدیک در جریان کیفیت و کمیت تهیه غذای خود قرار گرفتند”.

در دانشگاه ۱۴هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند.

در حاشیه تجمع امروز کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج مطرح شد؛ مشکل این مرکز درمانی نداشتن یک مدیریت کارآمد است

به گزارش ایلنا، بیش از ۳۵۰ نفر از پرسنل بیمارستان امام خمینی کرج، به همراه خانواده و تعدادی از همراهان بیماران دیالیزی، جانبازان و ایثارگران استان البرز، جهت احقاق حق و حقوق و دستمزد خود و احیای بیمارستان، بار دیگر تجمع برگزار کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بیست‌و‌هفتمین تجمع صنفی کارکنان بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد (تاکنون یک‌سال معوقه)، بی‌ثباتی شرایط کار این مرکز درمانی و بی‌توجهی مسئولان نسبت به این مشکلات، برگزار شد.

قاسم طاهری (نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج) گفت: هنوز هیچ مسئولی در استان پاسخگوی مشکلات ما نیست.

وی ادامه داد: “بسیار جای سوال دارد که چرا مسئولان توجهی به این مجموعه ندارند. آیا مسئولی در این شهر نیست که از چنین اتفاقاتی جلوگیری کند یا راه چاره‌ای برای حل این مشکلات پیدا کند؟”

طاهری گفت: “مگر ما اهل همین آب و خاک نیستیم. چرا کسی به مشکلات ما توجه نمی‌کند؟ این مرکز درمانی هیچگونه کم و کاستی ندارد فقط نیاز به یک مدیریت کارآمد دارد که با یک تدبیر سرانگشتی بتواند مشکلات آن را حل کند”.

وی اظهار داشت: “طی مزایده‌هایی که تاکنون سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز برای واگذاری بیمارستان برگزار کرده، به دلیل ناکارآمدی این سازمان که نه دانش درمانی دارد و نه توان مدیریت در حیطه پزشکی خدماتی، هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است”.

طاهری افزود: “تابلو سر در این مرکز درمانی بنام سازمان پزشکی شفا است؛ ۲.۲۷ درصد دانگ ملک و تعرفه‌های بیمارستان به نام بنیاد شهید است. دستگاه‌های آن نیز به اسپید شاهد (از شرکت‌های تابعه بنیاد شهید) تعلق دارد. از همین رو، معتقدیم که اینجا باید به بنیاد واگذار شود”.

نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج در پایان گفت: “در طول مدت، پرسنل نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و یگان امداد با هدف برقراری امنیت جامعه در کنار این تجمعات صنفی حضور داشته‌اند. جا دارد از همراهی، حفظ امنیت و ارزش‌ها از سوی آنها سپاس‌گزاری کنیم”.

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه و فولاد اهواز

به گزارش هرانا، امروز چهارشنبه ۷ آذرماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه در شهر شوش و فولاد در شهر اهواز نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، دست به تجمع اعتراضی زدند.

کارگران معترض مجتمع نیشکر هفت‌تپه با سر دادن شعارهایی از جمله “نه رستمی نه بیگی شرکت بشه دولتی”، “کارگر زندانی آزاد باید گردد”، “کارگر می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد” خواهان برآورده شدن مطالبات خود شدند.

کارگران شرکت فولاد اهواز نیز روز جاری در ادامه تجمعات خود با سر دادن شعارهایی از جمله “نه حاکم نه دولت نیستن به فکر ملت”، “ما کارگران آهنیم ریشه ظلمو میشکنیم”، “هیهات منا الذله”، “صدای هر کارگر مرگ بر ستمگر” و “نه حاکم نه دولت، نیستند به فکر ملت” خواهان برآورده شدن مطالبات خود شدند.

خواسته اصلی کارگران مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی فولاد اهواز ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

لازم به یادآوری است که روز یکشنبه ۲۷ آبان‌ماه، دستکم ۲۰ تن از جمله تمامی اعضای مجمع نمایندگان کارگری نیشکر هفت‌تپه به همراه چند فعال کارگری، یک فعال مدنی و تعدادی از شاغلین و مدیران شرکت که جهت پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در پلیس امنیت حاضر شده بودند در محل پلیس امنیت شوش بازداشت شده و تا این لحظه تمامی این افراد بجز سپیده قلیان فعال مدنی و اسماعیل بخشی فعال کارگری با قرار وثیقه یا کفالت آزاد شده‌اند.

سپیده قلیان فعال مدنی اهل اهواز روز شنبه هفته جاری طی تماس کوتاه تلفنی خانواده خود را از احتمال صدور قرار بازداشت یک ماهه مطلع کرده است.

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید