خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, کارگران  >  گران شدن ۲۸ درصدی سبد درمان کارگران/ ۹۰ درصد کارگران قرارداد موقت و فاقد بیمه هستند

گران شدن ۲۸ درصدی سبد درمان کارگران/ ۹۰ درصد کارگران قرارداد موقت و فاقد بیمه هستند

خبرگزاری هرانا – تحمیل هزینه به خانواده‌های کارگری و اعمالِ سیاست‌های غلط، موجب شده که به گفته فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار هزینه‌های درمان سبد خانوار در مهر امسال نسبت به مهر سال گذشته ۲۸.۳ درصد، افزایش قیمت داشته باشد. توفیقی با اشاره به اینکه احصا کردن سهم درمان کارگران در سبد معیشت سخت است، اظهار کرد که به این علت که متاسفانه هر زمان با قوانین جدیدی که نهادهای قانونگذار در این حوزه وضع می‌کنند تا بتوانند مشکلات طرح نظام سلامتشان را کمتر کنند، احصا کردن یک عدد و رقم شسته رفته برای سهم درمان کارگران در سبد معیشت خانوار خیلی سخت است. بنابر خبری دیگر، عبدالرضا عزیزی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت که در حال حاضر ۹۰ درصد کارگران قرارداد موقت و فاقد بیمه هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، سیاست‌های اخیر روز به روز بیشتر فلسفه بیمه‌های درمانی را زیر سوال می‌برد. دو مصوبه شورای عالی بیمه مبنی بر حذف پوشش بیمه‌ای داروهای OTC یا بدون نسخه از دی ماه سال گذشته و خروج داروهای شیمی درمانی خارجی از شمولیت بیمه هزینه‌های سبد معیشت خانوار را افزایش خواهد داد. در عین حال برخی از داروهای شیمی درمانی با قیمت حدود ۲ تا ۳ میلیون باید به صورت ماهانه تهیه شود. اغلب این نوع سیاست‌ها به نام تقویت منابع صندوق‌های بیمه‌ای صورت می‌گیرد و قرار است مشکلات روزافزون این صندوق‌ها را حل کند. اما در عمل این هزینه مضاعف به دوش بیماران و خانواده‌های کارگری گذاشته می‌شود. کسانی که سال‌ها حق بیمه پرداخته‌اند و در روزهای سخت از بیمه‌ها انتظاراتی دارند.

تحمیل هزینه به خانواده‌های کارگری و اعمالِ سیاست‌های غلط، موجب شده که به گفته فرامرز توفیقی، هزینه‌های درمان سبد خانوار در مهر امسال نسبت به مهر سال گذشته ۲۸.۳ درصد، افزایش قیمت داشته باشد.

تورم ۲۸ درصدی سهم درمان سبد معیشت نسبت به مهر سال گذشته

اما سهم درمان کارگران از سال گذشته چقدر افزایش یافته است؟ عمده این هزینه‌ها به چه دلیل به سبد معیشت کارگران وارد شده است؟ فرامرز توفیقی (رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار) با اشاره به اینکه احصا کردن سهم درمان کارگران در سبد معیشت سخت است، اظهار کرد: “به این علت که متاسفانه هر زمان با قوانین جدیدی که نهادهای قانونگذار در این حوزه وضع می‌کنند تا بتوانند مشکلات طرح نظام سلامت‌شان را کمتر کنند، احصا کردن یک عدد و رقم شسته رفته برای سهم درمان کارگران در سبد معیشت خانوار خیلی سخت است”.

وی افزود: “وقتی برای خدمات پاراکلینیکی مثل رادیولوژی، سونوگرافی، سی تی اسکن، ام آی آر و آزمایشات تشخیصی مراجعه کرده و قبض را می‌گیرید، می‌بینیم که هزینه‌ای که به عنوان بیمار پرداخت می‌کنید، خیلی بیش از سهم بیمه‌گذار است. یعنی بیمه‌گذار عددی را به عنوان تعرفه خدمت پاراکلینیکی قبول دارد اما آن خدمت‌دهنده تعرفه‌ای به روز و مطابق مصوبه‌ای که وزارت بهداشت داده، ارائه می‌کند”.

این فعال کارگری با اشاره به اینکه این افزایش قیمت تاثیر زیادی بر سبد معیشت خانوار می‌گذارد، تصریح کرد: “برخی بیمارستان‌ها زیر بار تعرفه‌های دولتی نمی‌روند و تعرفه‌های خاص خود را دارند. در اینجا نیز خلاء وجود دارد که باعث می‌شود آمار دقیق در دست نداشته باشیم”.

خروج داروهای OTC از شمولیت بیمه تاثیر بیشتری بر سبد معیشت دارد

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار با تاکید بر اینکه نظام سلامت گاهاً برخی خدمات را از شمول بیمه خارج می‌کنند، گفت: “مثلاً اخیراً داروهای OTC را از شمولیت بیمه خارج می‌کنند. عمدتاً این‌ها داروهای پرمصرف روز خانواده‌ها هستند”.

توفیقی ادامه داد: “وقتی این داروها از سبد بیمه خارج می‌شود، صددرصد هزینه‌اش را کسی که برای درمان مراجعه کرده، می‌دهد. با تمام این تفاسیر که نمی‌توان آمار درستی داد، با حداقل محاسبات در مهر ماه امسال نسبت به مهر سال گذشته هزینه درمان ۲۸.۳% بالا رفته است”.

این فعال کارگری خاطرنشان کرد: “پزشکان ماخذی برای دریافت ویزیت ندارند و نقداً دریافت می‌کنند. به همین دلیل هزینه ویزیت به روشنی مشخص نیست. هزینه پیش از عمل و هزینه داخل مطب را نیز باید به آن اضافه کرد. خیلی از هزینه‌های درمان مطب به مطب متفاوت است”.

 توفیقی در پایان با بیان اینکه تورم ۲۸ درصدی برای سهم درمان عدد بسیار بزرگی در سبد معیشت خانوار است، اظهار کرد: “داورهای شیمی درمانی از شمولیت بیمه خارج شده است. متاسفانه مشمولیت داروهای OTC فراگیرتر است و مربوط به همه خانواده‌های مزدبگیر است. بالاخره بیماری‌های خاص درصد کمی از خانواده‌ها را دربرمی‌گیرد که آن‌هم باید شامل بیمه شود. اما در داروهای OTC تاثیر بیشتری بر سبد معیشت خانواده‌ها دارد”.

عبدالرضا عزیزی: ۹۰ درصد کارگران قرارداد موقت و فاقد بیمه هستند/قانون کار در برابر کسب و کارهای نوین سکوت کرده است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: “در حال حاضر ۹۰ درصد کارگران قرارداد موقت و فاقد بیمه هستند”.

«عبدالرضا عزیزی» با بیان کارفرمایان به درستی حق بیمه کارگران را پرداخت نمی‌کنند، گفت: در حال حاضر ۹۰ درصد کارگران قرارداد موقت و فاقد بیمه هستند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با خانه ملت تأکید کرد: “تا زمانی که قراردادهای موقت در کشور رایج باشد، بیمه نشدن کارگران ادامه خواهد داشت. تا زمانی که دولت شهامت اصلاح قانون کار و ارائه لایحه به مجلس را نداشته باشد، این روند ادامه خواهد داشت”.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون کار در برابر کسب و کارهای نوین سکوت کرده است، گفت: “امروزه مشاغل جدیدی در حوزه‌ رایانه و اینترنت ایجاد شده و استارت آپ‌هایی راه اندازی شده که هیچ قانون مشخصی در این حوزه‌ها وجود ندارد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید