خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  انفجار مین در شهرستان بانه یک مصدوم بر جای گذاشت

انفجار مین در شهرستان بانه یک مصدوم بر جای گذاشت

خبرگزاری هرانا – محمد رضایی مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری کردستان گفت که انفجار مین به جای مانده از دوران جنگ در منطقه مرزی هنگه ژال شهرستان بانه یک نفر را مصدوم کرد. رضایی با بیان اینکه اطلاعات اولیه حاکی از قطع عضو (پا) این فرد است، اظهار کرد که مصدوم این حادثه اکنون در بیمارستان تحت درمان قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، محمد رضایی سه شنبه شب اظهار داشت: “ساعت ۲۱ امشب یک متردد با هویت عبدالرحمن شریفی ۴۰ ساله در اثر انفجار مین در این منطقه از ناحیه مچ پا دچار مصدومیت شد”.

وی افزود: “این اتفاق در منطقه صفر مرزی هنگه ژال از توابع شهرستان بانه روی داده و مصدوم توسط نیروهای مرکز فوریت های پزشکی برای سیر مراحل درمانی به بیمارستان شهر بانه منتقل شده است”.

رضایی با بیان اینکه اطلاعات اولیه حاکی از قطع عضو (پا) این فرد است، تاکید کرد: “مصدوم این حادثه اکنون در بیمارستان تحت درمان قرار گرفته است”.

به گزارش ایرنا، عصر امروز نیز ۲ قبضه نارنجک عمل نکرده مربوط به دوران جنگ در یکی از روستاهای حومه بخش مرکزی شهرستان سروآباد پیدا شد که توسط نیروهای مرکز مین روبی و گروه های پاکسازی ضبط شد.

شهرستان مرزی بانه نیز با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری مرکز استان کردستان واقع شده و ۸۴ کیلومتر مرز با کشور عراق و منطقه اقلیم کردستان دارد.

مین های برجای مانده از دوران جنگ همه ساله موجب مرگ و مصدومیت تعدادی از هموطنان مناطق مرزی در آذربایجان غربی می شود.

در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین‌های به‌جا مانده و عمل‌نکرده جنگ ایران و عراق است که نظامیان عراقی در زمان اشغال این مناطق در زمین تعبیه کرده‌اند.

دولت ایران نیز همچنان به تولید، استفاده و صادرات مین‌های ضدنفر ادامه می‌دهد و معتقد است استفاده از این مین‌ها تنها راه مؤثر برای تأمین امنیت مرزهای طولانی این کشور است.

بر همین اساس بخش‌هایی از مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان و عراق مین‌گذاری شده‌است؛ در جریان درگیری‌های دهه ۱۳۶۰ در کردستان هم بسیاری از اراضی این منطقه مین‌گذاری شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید