خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, کارگران  >  پس از ۲۱ روز؛ تجمع کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه ادامه دارد

پس از ۲۱ روز؛ تجمع کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه ادامه دارد

خبرگزاری هرانا – امروز، برای بیست و یکمین روز متوالی جمع کثیری از کارگران بخش‌های مختلف مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه با راهپیمایی در سطح شهر و تجمع مقابل فرمانداری شوش اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. خواسته اصلی این کارگران لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، اداره شورایی آن، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷، جمعی از کارگران بخش‌های مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه مقابل فرمانداری شوش و با راهپیمایی در سطح شهر نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان برای بیست و یکمین روز متوالی، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

خواسته اصلی کارگران بخش‌های مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه ” لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

کارگران بارها در تجمعات خود اعلام نمودند که تا لغو خصوصی سازی مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه به اعتصاب و اعتراض خود ادامه خواهند داد. گفتنی است که طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

عبدالکریم فرحانی عضو مجلس خبرگان نیز امروز گفت: “در جلساتی که در هفته گذشته در کمیسیون‌های مختلفی که برای مسائل خوزستان در مجمع تشخیص و جاهای دیگر برگزار شد، تأکید کردم که اصل واگذاری این دو شرکت نادرست انجام شده و باید کار اساسی در این جهت انجام شود”.

وی خاطرنشان کرد: “در هر صورت باز هم از طریق خبرگان نامه دیگری را تنظیم کرده‌ایم و بازهم پیگیر این مسئله خواهیم بود زیرا معتقدم اینکه یک حقوق و دو حقوق معوقه به کارگران پرداخت شود، مسکن‌های موقتی خواهد بود که جایگزین کار اساسی برای این شرکت‌ها نخواهد بود”.

در اعتراض‌های اخیر کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه شماری از معترضان بازداشت شدند،  روز پنج شنبه ۱ آذر ۱۳۹۷، “محمد خنیفر”، “مسلم آرمند” و “حسن فاضلی” سه تن از نمایندگان کارگران آزاد شدند.

براساس این گزارش “اسماعیل بخشی” دیگر نماینده کارگران و “سپیده قلیان”، فعال مدنی، همچنان در بازداشت ماندند.

سپیده قلیان فعال مدنی اهل اهواز روز گذشته طی تماس کوتاه تلفنی خانواده خود را از احتمال صدور قرار بازداشت یک ماهه مطلع کرده است.

کریم یاوری، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار ایران به خبرگزاری ایلنا گفته است “بحث ادامه‌ بازداشت کارگری که آزاد نشده، امنیتی‌ است و وزارت کار نمی‌تواند ورود کرده و کاری برایش صورت دهد.”

لازم به یادآوری است که ساعات پایانی شب دوشنبه ۲۸ آبان‌ماه ۹۷، نیز پانزده تن از کارگران معترض بازداشت‌شده چهاردهمین روز اعتراضات کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه آزاد شدند.

اسامی افراد آزاد شده در آن تاریخ “سعید منصوری” (نماینده تحقیقات)، “جلیل احمدی” (نماینده کشاورزی)، “عظیم سرخه” (نماینده خدمات پشتیبانی)، “مهدی داوودی” (خدمات پشتیبانی)، “سعید الکثیر” (حراست)، “آقای علیزاده” (حراست) “امید آزادی” (کارخانه شکر)، “صمیر احمدی” (تجهیزات)، “آقای سلامت نیا” (مدیر تجهیزات مکانیکی)، “عماد کثیر” (نماینده زیربنایی)، “محمود سعدی” (تجهیزات)، “خالد تمیمی” (مدیر ترابری)، “ایمان اخضری”و “پویا بشمه” (خوراک دام) احراز شده است.

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید