خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  تبعید، ضرب و شتم و انفرادی؛ چند گزارش کوتاه از نقض حقوق زندانیان در زندان زاهدان

تبعید، ضرب و شتم و انفرادی؛ چند گزارش کوتاه از نقض حقوق زندانیان در زندان زاهدان

خبرگزاری هرانا – دو زندانی محبوس در زندان زاهدان که در پی انتقال به سلول‌های انفرادی این زندان دست به اعتصاب غذا زده‌ بودند کماکان در اعتصاب بوده و با وضعیت نامناسبی در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند. در گزارشی دیگر چهار زندانی محبوس در بند ۳ این زندان به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل شده‌ و همچنین یک زندانی در روزهای اخیر از زندان زابل به زندان زاهدان تبعید شده است. در گزارشی دیگر از این زندان، مامورین اعزام زندان، یک زندانی را که به دلیل بیماری در بیمارستان بستری بود مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. زندانیان زندان زاهدان تحت شرایط بسیار نامناسبی در این زندان نگهداری می‌شوند و با مشکلاتی از جمله تجهیز نبودن بهداری زندان، کیفیت غذای بسیار پایین و ضبط وسایل شخصی توسط مسئولین زندان مواجه هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، “عبدالوحید عود (هوت)” و “عطاالله عود” دو زندانی محبوس در زندان زاهدان که به دنبال انتقال به سلول انفرادی قرنطینه این زندان دست به اعتصاب غذا زده‌ بودند کماکان در اعتصاب بوده و در وضعیت نامناسب جسمی در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند.

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانیان به گزارشگر هرانا گفت: ” روز ۳۰ آبان‌ماه عطاالله عود در پی اعتصاب غذا و به دلیل حال عمومی نامساعد به بهداری زندان منتقل شده و مجددا به سلول انفرادی بازگردانده شده است”.

هرانا پیشتر در گزارشی از اعتصاب غذای این زندانیان در پی انتقال به سلول انفرادی قرنطینه زندان زاهدان خبر داده بود.

همچنین در گزارشی دیگر چهار تن از زندانیان بند ۳ این زندان نیز به نام‌های “محمود ستوان”، “عبدالعزیز ستوان”، “محمد صالح شهدادزهی” و “ادریس جمشیدزهی” که به اتهام “قتل یک نیروی بسیج” در این زندان محبوس هستند، به دلایل نامعلومی طی روزهای گذشته به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل شدند و تاکنون از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست.

این افراد در بهمن ماه سال گذشته پس از ماه ها تحمل فشار و شکنجه در بازداشتگاه وزارت اطلاعات به همراه دو هم‌پرونده‌ای دیگر خود به بند ۳ زندان مرکزی زاهدان منتقل شده بودند.

اتهام این ۴ زندانی “اقدام علیه امنیت کشور” و “محاربه” و قتل یک مامور بسیجی به نام “سجادی” عنوان شده بود.

همچنین در گزارشی دیگر، طی روزهای اخیر یک زندانی محبوس در زندان زابل به زندان زاهدان تبعید شده است.

هویت این زندانی “صابر چاریزهی”، ۲۵ ساله، اهل سراوان توسط هرانا احراز شده است.

یک فرد نزدیک به خانواده این زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “آقای چاریزهی اول در زندان سراوان محبوس بود که از آنجا به زندان زابل و سپس به زاهدان تبعید شد. این زندانی متهم به قتل است و اکنون در بلاتکلیفی به سر می‌برد و تا کنون حکم قضایی دریافت نکرده است”.

صابر چایرزهی هم‌اکنون در بند قرنطینه زندان زاهدان محبوس است.

از سوی دیگر کمپین فعالین بلوچ نیز روز چهارشنبه از ضرب و شتم یک زندانی محبوس در زندان زاهدان به نام “جعفر نرانی” خبر داد. این زندانی در تاریخ ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۷، در حالی که بدلیل بیماری در بیمارستان علی ابن ابیطالب زاهدان بستری بود توسط “احمد پودینه” مامور اعزام و دو سرباز زندان زاهدان مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

“جعفر نرانی” فرزند درمحمد، از تیرماه ۱۳۹۲ به اتهام “قتل” به صورت بلاتکلیف در حال تحمل حبس است.

در حالی که رفتارهای سلیقه ای مسئولین زندان در این محل ادامه دارد، امروز جمعی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان زاهدان به نام‌های حمزه ریگی، مولوی نورالدین کاشانی، مولوی عبدالرحید کوهی، مولوی امان‌الله بلوچی، بشیر احمد حسین زهی، عابد بمپوری، حسن دهواری، الیاس قلندرزهی، عبدالباسط دهانی، عبدالحمید کیازهی، عبدالصمد هوت، محسن قنبرزهی، عبدالله قنبرزهی، علم قنبرزهی، ابوبکر رستمی، سجاد بلوچ، دنزو چاکرزهی، اسحاق کلکلی، محمدعلی آذر، داوود عزیزی، محمد عزیزی، عبدالحمید میربلوچ زهی، علی بمپوری، حافظ محمود کلکلیو امید ایمانی طی نامه‌ای که در اختیار هرانا قرار گرفته است، اعتراض خود را نسبت به جابجایی بین بندها، انتقال به سلول‌های انفرادی و نقض سیستماتیک حقوق زندانیان اعلام کرده و خواستار حمایت بین المللی و وجدان های آزاد از این زندانیان شدند.

زندانیان زندان زاهدان سالهاست تحت شرایط بسیار نامناسبی در این زندان نگهداری می‌شوند و با مشکلاتی از جمله تجهیز نبودن بهداری زندان، کیفیت غذای بسیار نامناسب و ضبط برخی وسایل خریداری شده با هزینه شخصی زندانیان توسط مسئولین زندان مواجه هستند.

خانواده یکی از زندانیان در خصوص برخی مشکلات این زندانیان به گزارشگر هرانا گفت: “علاوه بر اینکه مسئولان زندان لوازم شخصی و یا برقی که با هزینه خود زندانیان و حتی با اجازه زندان تهیه شده را به هدف کسب پول بصورت غیرقانونی مصادره می کنند، کیفیت غذای زندان نیز نسبت به گذشته پایین‌تر آمده و حتی جیره غذایی و نان هم کم شده است به‌طوری که این زندانیان شب‌ها گرسنه می‌خوابند”.

به گفته وی، بهداری زندان فاقد تجهیزات پزشکی است و از این رو کادر بهداری زندان نمی‌توانند مشکلات پزشکی زندانیان را معالجه کنند.

هرانا پیشتر نیز در تاریخ ۶ آبان‌ماه ۹۷ در گزارشی به بررسی و شرح مشکلات زندانیان محبوس در زندان زهدان از جمله بدرفتاری مسئولین زندان با خانواده و خود زتدانیان، محرومیت از تغذیه مناسب، عدم رسیدگی پزشکی، نبودن وسایل مورد نیاز در فروشگاه زندان، محرومیت از مرخصی به دلیل رفتارهای سلیقه‌ای مسئولین، نبود وسایل سرمایشی و گرمایشی و عدم تناسب ظرفیت زندان با تعداد زندانیان پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید