خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱ آذر ۱۳۹۷, 22nd of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۹/۰۱ ساعت ۲۲:۵۷:۳۰

    خانه  > سایر گروهها  >  شهروندان قربانیان مین؛ معترضان خشمگین بخشداری جالق را به آتش کشیدند / ویدیو

شهروندان قربانیان مین؛ معترضان خشمگین بخشداری جالق را به آتش کشیدند / ویدیو

خبرگزاری هرانا – تعداد زیادی از مردم خشمگین و وابستگانافرادی که در امروز در اثر انفجار مین در منطقه غیرنظامی سراوان  کشته شده بودند ساختمان بخشداری جالق در استان سیستان و بلوچستان را به آتش کشیدند. روز گذشته، بر اثر انفجار مین در مرز کلگان شهرستان سراوان دو نفر کشته و یک نفر دیگر به شدت مجروح شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مردم منطقه جالق سراوان از توابع استان سیستان و بلوچستان امروز (پنج‌شنبه اول آذر) در اعتراض به کشته شدن دو نفر و مجروح شدن یک نفر از اهالی این منطقه بر اثر انفجار مین، روبروی بخشداری تجمع کردند و نهایتا، بخشی از بخشداری را به آتش کشیدند.

معترضان می گویند پیشتر نیز برای حل مشکل وجود مین در منطقه غیرنظامی با مسئولان دیدار داشته اند و حتی تجمعاتی را برگزار کرده بودند.

روز چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷، بر اثر افجار مین در مرز کلگان شهرستان سراوان دو نفر کشته و یک نفر دیگر به شدت مجروح شد.

شاه حسین ملازهی

کمپین فعالین بلوچ، هویت یک تن از کشته شدگان را “شاه حسین ملازهی” فرزند عبدالله، اعلام کرده بود.

لازم به ذکر است که ۳۰۰ کیلومتر از مرز سراوان از سال ۸۸ تحت اداره سپاه پاسداران قرار دارد و این ارگان امنیتی اقدام به کاشت مین در مناطق غیرنظامی به بهانه مبارزه با قاچاق می کند.

علاوه بر مناطق شرقی کشور که به دلایل دیگری مین گذاری شده اند، مین های برجای مانده از دوران جنگ نیز همه ساله موجب مرگ و مصدومیت تعدادی از هموطنان مناطق مرزی در مرز غربی کشور می شود.

در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین‌های به‌جا مانده و عمل‌نکرده جنگ ایران و عراق است که نظامیان عراقی در زمان اشغال این مناطق در زمین تعبیه کرده‌اند.

دولت ایران نیز همچنان به تولید، استفاده و صادرات مین‌های ضدنفر ادامه می‌دهد و معتقد است استفاده از این مین‌ها تنها راه مؤثر برای تأمین امنیت مرزهای طولانی این کشور است.

بر همین اساس بخش‌هایی از مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان و عراق مین‌گذاری شده‌است؛ در جریان درگیری‌های دهه ۱۳۶۰ در کردستان هم بسیاری از اراضی این منطقه مین‌گذاری شدند.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید