خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷, 25th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۸/۲۹ ساعت ۲۳:۱۵:۲۸

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و تعدیل کارگران در دو واحد صنفی

معوقات مزدی و تعدیل کارگران در دو واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – مدیرکل اداره کار زنجان از تعدیل و موقعات مزدی کارگران شاغل در کارخانه روغن نباتی جهان خبر داد و گفت “یکی از مطالبات کارگران تغییر مدیریت کارخانه است. با این حال فردا چهارشنبه، آخرین جلسه پیگیری وضعیت کارگران روغن نباتی جهان با حضور کارفرمای اصلی کارخانه برگزار می‌شود”. بنا بر خبری دیگر، برخی از کارگران شرکت‌های فعال در حوزه خودروسازی در ارگ جدید بم از تعدیل دست‌کم ۴۰۰ کارگر طی دو ماه گذشته که در بین آنها کارگران با سابقه نیز حضور دارند، خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مدیرکل اداره کار زنجان از پیگیری وضعیت کارگران روغن نباتی جهان خبر داد که طی چند روز گذشته برای پیگیری مطالباتشان در مقابل ساختمان استانداری تجمع کرده بودند.

محمدرضا یوسفی (مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان) با تایید معوقات مزدی کارگران کارخانه روغن نباتی جهان، درخصوص اعتراض کارگران این واحد تولیدی گفت: “کارگران این کارخانه مدتهاست در پیگیری مطالبات مزدی به حق خود دست به اعتراض صنفی می‌زنند”.

او با بیان اینکه پیگیر مشکلات کارخانه روغن نباتی جهان و کارگرانش هستیم، افزود: “در خصوص پیگیری مشکلات کارگران این واحد تولیدی بارها با همراهی سایر مسئولان استان در کمسیون‌های کارگری تشکیل جلسه داده‌ایم و این موضوع به صورت جدی از سوی اداره کل کار استان پیگیری می‌شود”.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه کارگران روغن نباتی جهان مطالباتی دارند که باید به آنها رسیدگی شود، افزود: “در آخرین جلسه کمیسیون کارگری که روز گذشته در محل ساختمان استانداری انجام برگزار شد، قرار شد تصمیمات نهایی با حضور کارفرمای اصلی روغن نباتی جهان فردا (چهارشنبه) گرفته شود”.

مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان زنجان؛ بخش دیگری از مشکلات روغن نباتی جهان را ناشی از مشکلات مدیریتی دانست و گفت: “یکی از مطالبات کارگران تغییر مدیریت کارخانه است. با این حال فردا آخرین جلسه پیگیری وضعیت کارگران روغن نباتی جهان با حضور کارفرمای اصلی کارخانه برگزار می‌شود”.

به گفته وی؛ در صورتی که کارفرما بخواهد نسبت به تصمیمات قانونی که در جلسه فردا گرفته می‌شود خلف وعده کند، کمیسیون کارگری چاره‌ای جزء استفاده از ظرفیت‌های قانونی خود ندارد و به صورت جدی به دنبال تغییر مدیریت شرکت خواهد بود.

طبق اظهارات یوسفی؛ پیش از این نیز در تاریخ ۲۳ مهر ماه جلسه‌ای با معاون روابط کار وزارت کار برای بررسی مشکلات کارگران روغن نباتی جهان تشکیل شده بود که در آن جلسه، کارفرما یک‌ماه از مطالبات مزدی معوقه کارگران را طبق وعده پرداخت کرد. در عین حال وی مکلف به بازسازی کارخانه و تامین قطعات خطوط تولید برای ازسرگیری فعالیت کارخانه شده بود که عملی نشد.

به گفته مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان؛ جدا از ۵ ماه مزد معوقه، بخش دیگری از مشکلات کارگران این واحد تولیدی به حذف سرویس ایاب ذهاب آنها مربوط می‌شود که این موضوع نیز به دلیل بدهی کارفرما به پیمانکار مربوطه هنوز مرتفع نشده است.

به گفته وی؛ انتظار کارگران از کارفرما برای پرداخت مطالباتشان به‌حق است و در حال حاضر کارگران این کارخانه به دلیل تامین نشدن منابع مالی و مواد اولیه تولید، کاری برای انجام دادن ندارند.

وی مشکل تعدیل ۱۹ نفر از کارگران این کارخانه را هم از دیگر موارد مطرح شده در جلسه روز گذشته کمیسیون کارگری بیان کرد و گفت: اعضای کمیسیون کارگری پیگیر مطالبات کارگران تعدیل شده هستند. امیدواریم با مساعدت کارفرما هرچه سریعتر شاهد رفع مشکلات این کارگران نیز باشیم.

تعدیل کارگران در یک شرکت خودرو سازی

به گزارش ایلنا، یکی از شرکت‌های فعال در حوزه خودروسازی در ارگ جدید بم اقدام به تعدیل تعدادی از کارگران خود نمود.

برخی پرسنل شرکت‌های فعال در حوزه خودروسازی در ارگ جدید بم از تعدیل دست‌کم ۴۰۰ کارگر طی دو ماه گذشته که در بین آنها کارگران با سابقه نیز حضور دارند، خبر دادند.

به نقل از این کارگران، شروع فعالیت این کارخانه از سال ۱۳۸۱ در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید در شهر بم است و حدود ۲۵۰۰ نفر نیرو دارد.

این کارگران افزودند: “از مهر ماه سال جاری این شرکت خودروسازی اقدام به تعدیل نیرو با قرار دادهای یکماهه کرده و هرچند روز یکبار گروهی از کارگران باسابقه خود را تعدیل می‌کند”.

براساس اظهارات کارگران تعدیلی؛ آخرین اخراج نیروی کار مربوط به روز گذشته (دوشنبه ۲۹ آبان ماه) می‌شود که حدود ۸۵ کارگر یکجا با اتمام قرارداد کار بیکار شدند.

به گفته آنان؛ چندین سال است کارفرما با کارگران شاغل در این واحد قرارداد موقت یک‌ماهه بسته است تا بدین ترتیب امکان تعدیل کارگران به راحتی فراهم باشد.

طبق ادعای کارگران این شرکت خودروسازی در بم؛ برخی همکارانی که به مرور از این واحد تولیدی کنار رفته‌اند برای دریافت مقرری بیمه بیکاری دچار مشکل شده‌اند.

در همین رابطه هادی شهسوارپور (فرماندار شهرستان بم ) گفت: “شرکت مزبور به دلیل تامین نشدن قطعات تولیدی و نوسانات نرخ ارز از دو ماه پیش اقدام به تعدیل نیروی کار خود گرفته و این موضوع از سوی فرمانداری به صورت جدی پیگیری می‌شود”.

او با بیان اینکه طبق اعلام این شرکت خودروسازی قرار است تا حدود ۱۵۰۰ نیروی کار خود را برای کاهش هزینه‌ها تعدیل کند، افزود: طبق گزارشی که به ما ارایه شده، در حال حاضر حدود ۲۰۰ کارگر این کارخانه از کار بیکار شده‌اند.

به گفته وی؛ یکی دیگر از مشکلات این واحد خودروسازی تعیین نشدن قیمت جدید محصولات تولیدی آن براساس نرخ ارز است. این شرکت باوجود آنکه تولید دارد امکان عرضه محصولاتش را به بازار ندارد.

طبق اظهارات وی؛ شرکت خودروساز متعهد به پرداخت کلیه حقوق و مطالبات قانونی کارکنان در تمام مراحل جذب و پس از تعدیل است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید