خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  تفتیش منزل و احضار یک شهروند بهایی در تبریز

تفتیش منزل و احضار یک شهروند بهایی در تبریز

خبرگزاری هرانا – در ادامه بازداشت‌های دو روز اخیر شهروندان بهایی در شهر تبریز، روز جاری نیروهای امنیتی پس از تفتیش منزل شبنم عیسی‌خانی، وی را به اداره اطلاعات تبریز احضار کردند. شبنم عیسی‌خانی در زمان تفتیش در منزل حضور نداشته است. طی روزهای شنبه و یکشنبه نیروهای امنیتی ۵ تن از شهروندان بهایی شهر تبریز را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۸ آبان‌ماه ۹۷ نیروهای امنیتی شهر تبریز با حضور در منزل شبنم عیسی‌خانی ضمن تفتیش منزل وی را به اداره اطلاعات تبریز احضار کردند.

یک منبع نزدیک به خانم عیسی‌خانی در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “نیروهای امنیتی پس از تفتیش منزل به دلیل عدم حضور خانم عیسی‌خانی به خانواده ایشان گفته‌اند که باید صبح فردا خودشان را به اداره اطلاعات تبریز معرفی کنند”.

طی روزهای ۲۶ و ۲۷ آبان‌ماه ۵ شهروند بهایی در شهر تبریز به نام‌های “فرزاد بهادری”، “کامبیز میثاقی”، “شهریار خداپناه”، “خیرالله بخشی” و “مونیکا علیزاده” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

از دلایل بازداشت و محل نگهداری این شهروندان تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی در دست نیست.

شبنم عیسی‌خانی شهروند بهایی ساکن تبریز نیز پیشتر نیز در تاریخ ۲۷ تیرماه سال ۹۳ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۶ مردادماه همان سال با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت ایران اعتراض کرده‌اند و آن را مصداق بارزی از بی‌توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

گفتنی است بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران تنها ادیان اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد، به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهاییان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید