خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  طرح درخواست قصاص برای دختر متهم به اسیدپاشی در دادگاه

طرح درخواست قصاص برای دختر متهم به اسیدپاشی در دادگاه

خبرگزاری هرانا – دختری که متهم است پس از آشنایی با یک پسر جوان و قطع رابطه‌شان به خاطر انتقام‌جویی روی صورت خواهر وی اسید پاشید و باعث مرگ او شد، صبح دیروز در برابر قضات شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران قرار گرفت تا به اتهام قتل عمد محاکمه شود. اولیای دم خواستار قصاص عامل حادثه شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایران، حادثه اسید پاشی سال ۹۳ در یکی از بوستان‌های جنوب تهران رخ داد.

خیلی زود مصدوم به بیمارستان انتقال یافت، متهمان که دو دختر جوان بودند خیلی زود دستگیر شدند.

دختر جوان در بازجویی به کارآگاهان گفت: “چند ماه قبل با پسر جوانی دوست شدم او مدتی بعد به من تعرض کرد واز این ماجرا‌ها فیلم وعکس تهیه کرده بود که همین موضوع باعث ترس و نگرانی من شده بود بعد از مدتی پسر جوان غیبش زد. تا این‌که خواهر او را پیدا کردم و در یک بوستانی در جنوب تهران به همراه خواهرم با او قرار گذاشتم تا درباره این موضوع با او صحبت کنم اما باهم درگیر شدیم بعد مایع شوینده‌ای را که همراهم بود روی صورتش ریختم”.

این متهم بعد از چند روز بازداشت با قرار وثیقه آزاد شد تا این‌که مصدوم در بیمارستان به خاطر عمق جراحتی که داشت فوت کرد و عامل اسید پاشی این بار به اتهام قتل عمد و خواهرش که در این درگیری حضور داشت به اتهام معاونت در قتل دستگیر شدند.

صبح دیروز این متهم و خواهرش پس از صدور کیفرخواست در شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی قربانزاده و با حضور یک مستشار پای میز محاکمه ایستادند.

در آغاز جلسه اولیای دم خواستار قصاص عامل حادثه شدند سپس متهم در جایگاه ایستاد و گفت: “برادر مقتول با من رابطه برقرار کرده بود اما بعد از این ماجرا ناپدید شد. من وقتی با خواهر مقتول بر سر این ماجرا در پارک با هم درگیر شدیم مواد شوینده را بر روی صورتش ریختم نمی‌دانستم این مواد اسید است و باعث مرگ او می‌شود”.

خواهر او هم در برابر قضات ایستاد و با تکرار حرف های خواهرش گفت من هم نمی‌دانستم این مواد اسید است. ما قصد قتل نداشتیم.

پس از پایان اظهارات متهمان، قضات برای صدور حکم وارد شور شدند.

اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. با اینکه بارها پیشنهاد داده شده که قانون ممنوعیت خرید و فروش آن در مجلس بررسی شود اما هنوز خبری از آن نیست.

علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسید پاشی” موید شده است.

مدت‌ها است مجازات مرتکبین اسیدپاشی و ایجاد محدودیت در عرضه و دسترسی آسان به اسید اکنون در قالب طرح در مجلس مطرح است اما مانند بسیاری دیگر از طرح‌های مشابه از تصویب و اجرایی شدن آن نیز خبری نیست.

هرچند در سال ۱۳۳۷قانونی با موضوع مجازات بزه اسیدپاشی تصویب شده است و علاوه بر آن از عمومات قانون مجازات اسلامی هم می‌توان در جرم‌انگاری این عمل غیر انسانی بهره گرفت، اما شواهد و قرائن حکایت از ناکارآمدی قوانین موجود در پیشگیری از آن دارد.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی با اشاره به قوانین کیفری پیشتر گفته بود: “علاوه بر عدم بازدارندگی در قوانین ما در خصوص جرم اسیدپاشی، قوانین کیفری ما از دست دادن منافع ممکن الحصول و خسارت معنوی وارده به قربانی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند! و تبصره ۲ ماده ۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری سال ۱۳۹۲ به تصریح، بزه‌دیدگانی را که مشمول دریافت دیه شده‌اند (مثل قربانیان اسیدپاشی) از دریافت خسارت معنوی و منافع ممکن‌الحصول مستثنی کرده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید