خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷, 21st of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۸/۲۷ ساعت ۱۹:۱۱:۳۱

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران کارخانه روغن نباتی جهان/ پرداخت نشدن مطالبات ۴۰۰ کارگر بازنشسته اتوبوسرانی

معوقات مزدی کارگران کارخانه روغن نباتی جهان/ پرداخت نشدن مطالبات ۴۰۰ کارگر بازنشسته اتوبوسرانی

خبرگزاری هرانا – دبیر خانه کارگر زنجان، از معوقات مزدی چندین ماهه‌ی کارگران کارخانه روغن نباتی جهان خبر داد و گفت که “مقرر شد فعالیت کارخانه از سر گرفته شود و کارفرما حداقل بخشی از مطالبات کارگران را پرداخت کند. در غیر این صورت فرمانداری می‌تواند از اختیارات خود برای مشخص کردن وضعیت کارخانه و کارگران استفاده کند”. بنا بر خبری دیگر، یک عضو شورای شهر تهران در یک‌صد و یکمین جلسه شورای شهر گفت که “پرداخت مطالبات ۴۰۰ کارگر بازنشسته شرکت واحد عملیاتی نشده است”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۲۷ آبان ۱۳۹۷، اصغر نجاری (دبیر خانه کارگر زنجان) درباره پیگیری مطالبات کارگران روغن نباتی جهان گفت: “جلسات متعددی در پیگیری مشکلات واحد تولیدی روغن نباتی جهان و کارگرانش از سوی مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شده اما اقدام جدی که نشان از رفع مشکلات کارگران این واحد داشته باشد، مشاهده نشده است”.

به گفته وی؛ در جلسه‌ای که اخیرا در محل فرمانداری برگزار شد، مقرر شد فعالیت کارخانه از سر گرفته شود و کارفرما حداقل بخشی از مطالبات کارگران را پرداخت کند. در غیر این صورت فرمانداری می‌تواند از اختیارات خود برای مشخص کردن وضعیت کارخانه و کارگران استفاده کند.

طبق اظهارت دبیر خانه کارگر زنجان؛ در حال حاضر نابسامانی اوضاع شغلی و معیشتی کارگران روغن نباتی جهان به حدی رسیده است که نیاز به اقدام جدی مسئولان در استان دارد. در صورتی که کارفرمای کارخانه نخواهد به تعهدات خود در قبال کارخانه و کارگران پایبند باشد، دولت می‌تواند اختیارات کارفرما را از این واحد تولیدی سلب و مسئولیت آن را به خود کارگران بسپارد.

او گفت: “متاسفانه تا امروز مسئولان مرتبط با مشکلات کارگران روغن نباتی جهان نسبت به بهبود وضعیت کارخانه و پرداخت مطالبات کارگران آن بی‌توجهی نشان داده‌اند و از مدتها قبل فعالیت تولیدی آن را به حداقل کاهش داده‌اند”.

نجاری با بیان اینکه جدا از مشکلات کارخانه چندین ماه مطالبات مزدی کارگران این واحد صنعتی پرداخت نشده و آنان به دنبال وصول مطالبات صنفی خود مرتب دست به اعتراض صنفی می‌زنند، در ادامه تصریح کرد: “برخی مشکلات رفتاری مدیریتی موجود نیز ناراحتی کارگران را تشدید کرده که عبور از مشکلات موجود نیازمند اعتماد متقابل و ایجاد فضای دوستانه کاری است”.

به گفته وی؛ در کارخانه روغن نباتی جهان زمانی حدود ۶۰۰ نیروی کارگری دائم و قرارداد موقت کار می‌کردند اما بعد از تغییر مدیریت، مشکلات کارخانه با کاهش امنیت شغلی کارگران آغاز و به تدریج از تعداد کارگران به حداقل ۱۰۰ نفر کاسته شد.

دبیر خانه کارگر زنجان اضافه کرد: “با توجه به اینکه کارخانه روغن نباتی جهان از ظرفیت‌های بالایی برای ایجاد شغل برای اهالی استان برخوردار است. از این رو انتظار داریم مدیریت کارخانه با تدابیر مناسب‌تری با مشکلات مواجه شوند تا از این محل برای کارگران شاغل و بازنشسته کارخانه نارضایتی پیش نیاید”.

وی در بخش پایانی سخنان خود؛ خواستار توجه جدی مسئولان برای فعال شدن روغن نباتی جهان و استفاده از تمام ظرفیت‌های آن شد و افزود: از شخص استاندار زنجان به عنوان بالاترین مقام استانی می‌خواهیم پیگیر مشکلات کارگران روغن نباتی جهان که منجر به گسترده شدن اعتراض کارگران در استان می‌شود، باشند”.

پرداخت نشدن مطالبات ۴۰۰ کارگر بازنشسته اتوبوسرانی

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، عضو شورای شهر تهران گفت: “پرداخت مطالبات ۴۰۰ کارگر بازنشسته شرکت واحد عملیاتی نشده است”.

افشین حبیب‌زاده عضو شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور خود که در یکصد و یکمین جلسه شورای شهر قرائت کرد، گفت: “توجه به کارگران از جهت تقویت معیشت و بهبود شرایط زندگی و همچنین رعایت قانون در قبال آنان از اولویت‌های اساسی شورای پنجم و مدیریت شهری است و علی‌رغم این اهمیت شاهد اجرا نشدن مفاد برخی قوانین در این حوزه هستیم”.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به جزء ۴ بند ب قانون اصلاح تبصره ۲ الحاقی ماده ۷۶ قانون تأمین اجتماعی مصوب ۱۳۸۰ مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: “میزان ۴ درصد به نرخ حق بیمه مقرر در قانون تأمین اجتماعی از تاریخ تصویب قانون افزوده شده است که در صورت تقاضای مشمولان به طور یکجا و یا به صورت اقساطی توسط کارفرمایان پرداخت خواهد شد”.

حبیب‌زاده خاطرنشان کرد: “براساس جزء ۶ بند ب قانون مذکور بیمه شدگانی که دارای سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای ثبت به تاریخ قبل از تاریخ تصویب این قانون باشند، می‌توانند با استفاده از مزایای این قانون درخواست بازنشستگی کنند”.

وی افزود: “در این صورت کارفرمایان وظیفه دارند حق بیمه مربوطه و میزان مستمری برقراری را تا احراز شرایط مندرج در قانون همچنین ۴ درصد میزان مستمری برقراری نسبت سنوات قبل از تصویب این قانون را یکجا به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کنند”.

حبیب زاده ادامه داد: “علی‍‌رغم مفاد قانونی فوق که شامل حدود ۴۰۰ نفر از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی است، اجرای آن در خصوص پرداخت مطالبات و نیز بازنشستگی آنان عملیاتی نشده است و موجب اعتراضات و پیگیری‌های مختلف از سوی این افراد شده است و لذا شهردار تهران باید پیگیری‌های لازم را انجام دهد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید