خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  زندان رجایی شهر کرج؛ ممانعت از اعزام چهار زندانی به مراکز درمانی

زندان رجایی شهر کرج؛ ممانعت از اعزام چهار زندانی به مراکز درمانی

خبرگزاری هرانا – چهار تن از زندانیان محبوس در زندان رجایی شهر کرج به نام‌های ابوالقاسم فولادوند، حسن صادقی، فرهنگ پورمنصوری و شهرام پورمنصوری که از مشکلات پزشکی رنج می‌برند، از اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان محروم هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، چهار تن از زندانیان سیاسی-امنیتی محبوس در زندان رجایی شهر کرج از اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان محروم هستند.

هویت این زندانیان “ابوالقاسم فولادوند”، “حسن صادقی”، “فرهنگ پورمنصوری” و “شهرام پورمنصوری” توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: ” ابوالقاسم فولادوند مبتلا به بیماری قلبی است و باید به بیمارستان قلب تهران اعزام شود اما اعزام وی توسط آقای رستمی دادیار زندانیان سیاسی و امنیتی زندان رجایی شهر کرج، لغو شده است. همچنین حسن صادقی دیگر زندانی سیاسی به دلیل بیماری فشار چشم باید به صورت مداوم تحت نظر پزشک باشد، اما وی نیز به دستور آقای رستمی از اعزام به مراکز درمانی محروم شده است”.

این منبع افزود: “دادیار زندانیان سیاسی و امنیتی زندان رجایی شهر کرج همچنین از اعزام “فرهنگ پورمنصوری” برای جراحی زانو و “شهرام پورمنصوری” برای جراحی کمر نیز ممانعت به عمل آورده است”.

به گفته این منبع، آقای رستمی دادیار زندانیان سیاسی و امنیتی زندان رجایی شهر کرج ماه‌ها است که از اعزام این افراد به مراکز درمانی ممانعت به عمل می‌آورد.

آرش صادقی زندانی محبوس در همین بند نیز که پیشتر در پی ابتلا به سرطان تحت عمل جراحی قرار گرفته است از رسیدگی مناسب پزشکی محروم بوده و دچار عفونت در زخم‌های محل جراحی شده است.

پیام شکیبا، همبندی آقای صادقی طی نامه‌ای در تاریخ ۲۲ آبان ماه که نسخه‌ای از آن در اختیار هرانا قرار گرفته است به آخرین وضعیت این زندانی بیمار اشاره می کند، او در قسمتی از نامه خود می گوید “هم اکنون وضعیت جسمانی آرش صادقی در شرایط بسیار خطرناک و غیرقابل برگشتی قرار دارد زیرا که دست وی شدیدا عفونت کرده و بسیار متورم شده است. این در صورتی است که به دلیل عدم همکاری زندان و دادستانی و ایجاد شرایط طاقت فرسا و استرس زا تیم پزشکی معالج ایشان از شیمی درمانی وی صرف نظر کردند زیرا که بنا به نظر پزشکان او برای شیمی درمانی نیاز به محیط آرام و به دور از تنش و استرس و بستری شدن در بیمارستان را دارد، امری که با مخالفت نهادهای امنیتی و روبه‌رو شده است. به همه این درد ها و شکنجه ها شرایط بسیار اسفناک بند زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر را نیز میتوان اضافه نمود که بدلیل سرمای هوا و نداشتن سیستم گرمایش و همچنین کیفیت بسیار پایین غذا و عدم رسیدگی های اولیه پزشکی آرش نحیف و همیشه خندان ما در شرایط بسیار خطیر و خطرناکی قرار گرفته است”

لازم به ذکر از که هرانا پیش‌تر طی گزارشی از برجسته‌ترین چهره‌های ناقض حقوق بشر در زندان رجایی شهر کرج، پرده برداشته بود.

در این گزارش آمده است که “رستمی‌” به عنوان دادیار زندانیان سیاسی و امنیتی زندان رجایی تنها دو روز در هفته به خانواده‌های زندانیان پاسخ‌گو است و برای کوچک‌ترین کاری مثل نامه نوشتن پول کاغذ را از خانواده‌ها می‌گیرد. وی به سختی مجوز اعزام به بیمارستان را صادر می‌کند و در ارسال مجوزهای پزشکی نیز تعلل می‌کند؛ به صورتی که در بسیاری موارد خانواده زندانیان ناچار می‌شوند برای اعزام عزیزان خود به بیمارستان چندین بار درخواست بدهند. وی در جلسه اول متهمان حمله مسلحانه در تهران به عنوان نماینده دادستان حاضر شد و تصویر وی در جلسه دادگاه توسط زندانیان شناسایی شد.

در میان آنها آقای صادقی در زمان بازداشت توسط مأموران وزارت اطلاعات مورد شکنجه قرار گرفته است. این شکنجه‌ها عامل بروز بیماری‌های متعددی از جمله گلوکوم یا آب‌سیاه چشم و فشار چشم شده است. چشم راست وی پیشتر مورد عمل جراحی قرار گرفته است اما به دلیل از بین رفتن عصب چشم احتمال نابینایی برای این زندانی وجود دارد.

همچنین به دلیل ضربات وارد شده به وسیله کابل و شلاق بر کف پا در زمان شکنجه‌های متحمل شده دهه شصت، استخوان‌های هر دو پاشنه پای آقای صادقی در آن زمان شکسته است و هم اکنون محل‌های مورد اشاره با درد زیادی همراه است. آقای صادقی جهت راه رفتن باید از کفش‌های طبی و ژله‌ای استفاده کند.

بیماری دیگری که این زندانی در دوران حبس به آن دچار شده، عفونت در انتهای معده و ابتدای روده کوچک و زخم شدید معده است.

لازم به ذکر است “فرهنگ پورمنصوری” و “شهرام پورمنصوری” به اتهام “هواپیما ربایی و اخلال در پرواز” به حبس ابد و “ابوالقاسم فولادوند”و “حسن صادقی” متهم به “محاربه” از طریق هواداری از سازمان مجاهدین خلق به ترتیب به ۱۵ سال و ۱۱ سال و نیم حبس محکوم هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید