خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، حدود ۱۰۰ نفر از کارگران کارخانه روغن نباتی جهان مقابل استانداری زنجان، جمعی از کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه مقابل فرمانداری شهرستان شوش، گروهی از کارگران شاغل در گروه ملی فولاد ایران مقابل استانداری خوزستان و گروهی از کسبه و غرفه‌داران جمعه‌ بازار یاسوج مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرزاری هرانا به نقل از ایلنا، حدود ۱۰۰ نفر از کارگران کارخانه روغن نباتی جهان امروز چهارشنبه (۲۳ آبان ماه) برای سومین روز اعتراض صنفی برگزار کردند.

شماری از کارگران حاضر در مقابل استانداری زنجان گفتند: “از روز یکشنبه (بیستم آبان ماه) تاکنون برای پرداخت مطالباتمان هر روز مقابل ساختمان استانداری حضور یافته‌ایم”.

یکی از کارگران روغن نباتی جهان گفت: “از خرداد ماه سال جاری تاکنون مزدی به ما پرداخت نشده‌، در عین حال ۴ ماه معوقات مزدی از سالهای ۹۵ و ۹۶ داریم. جدا از دستمزد، بیمه ما نیز با مشکل روبروست”.

 این کارگران که خواستار دریافت مطالبات معوقه خود هستند، در ادامه افزودند: “در جریان اعتراضات صنفی با وجود آنکه شاهد عبورو مرور تعدادی از مسئولان بوده‌ایم اما همه آنها با بی‌اعتنایی از کنار ما کارگران گذشتند و در عمل هیچ واکنشی برای پیگیری مطالباتمان از خود نشان ندادند”.

اعتراض کارگران هفت تپه به روز هشتم رسید/ از مسئولان می‌خواهیم به مشکلات ما رسیدگی کنند

به گزارش ایلنا، کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه در ادامه اعتراضات صنفی روز‌های گذشته خود، صبح امروز در مقابل فرمانداری شهرستان شوش حضور یافتند.

کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه که تعدادشان نزدیک به هزار نفر برآورد می‌شود، در ادامه اعتراضات صنفی خود، صبح امروز (۲۳ ابان مته) با حضور در مقابل ساختمان فرمانداری شوش خواسته‌های صنفی خود را مطرح کردند.

به گفته یکی از کارگران، امروز هشتمین روز در ماه جاری است که کارگران این واحد صنعتی و کشاورزی در شهرستان شوش برای پیگیری ۴ ماه حقوق معوقه خود و نامشخص بودن وضعیت مجتمع در ارتباط با تخلف برخی اعضای هیات مدیره و سهامداران مجتمع اجتماع صنفی برگزار می‌کنند.

او با یادآوری اینکه بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ کارگر شاغل در مجتمع هفت تپه، ۴ ماه مزد معوقه از کارفرما طلبکارند، افزود: “متاسفانه کارفرما در پرداخت مطالبات معوقه کارگران واکنشی از خود نشان نمی‌دهد و در مقابل؛ ما کارگران هفت تپه منتظریم تا شاید مسئولان دولتی در خصوص پرداخت مطالباتمان اقدام مشهودی از خود نشان دهند”.

وی افزود: “با گذشت هشت روز از دور جدید اعتراضات صنفی‌مان، هنوز کارفرما به وعده خود درخصوص پرداخت مزد معوقه عمل نکرده و ادامه این روند در ماه‌های آتی بر نگرانی کارگران و خانواده‌هایشان افزوده است”.

به گفته کارگران؛ خانواده‌های کارگری که با بدعهدی کارفرمای هفت تپه در پرداخت مطالبات کارگران روبرو شده‌اند، کارگران را در این اجتماع همراهی کرده‌اند.

کارگران گفتند: “از مسئولان می‌خواهیم به مشکلات کارگران که از پرداخت نشدن۴ ماه مزد معوقه ناشی شده است، به صورت مشهود رسیدگی کنند”.

کارگران گروه ملی فولاد ایران به نشانه اعتراض راهپیمایی کردند

به گزارش ایلنا، گروهی از کارگران شاغل در «گروه ملی فولاد ایران» در پنجمین روز از اعتراض صنفی خود و در انتقاد به بی‌توجهی مدیران کارخانه به مطالبات صنفی‌شان به نشانه اعتراض خیابان منتهی به ساختمان استانداری خوزستان را راهپیمایی کردند.

گروه ملی فولاد ایران شامل کارخانه فولادسازی، نورد کوثر، نورد تیرآهن، کارخانه لوله‌سازی و ماشین‌سازی است و حدود ۴ هزار کارگر شاغل دارد که طی چند ماه گذشته دستمزد آن‌ها به تاخیر افتاده است. به همین دلیل کارگران این کارخانه‌ها که با ادامه بی‌توجهی مسئولان کارخانه و استانی مواجه شده‌اند، صبح امروز در اعتراض به معوقات مزدی و تامین نشدن مواد اولیه از سوی کارفرما خیابان منتهی به ساختمان استانداری خوزستان را راهپیمایی کردند.

به گفتهٔ یکی از کارگران؛ کارگران قبل از انجام پیاده‌روی در خیابان به دفتر دو نفر از نماینده‌های مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در منطقه امانیه شهر اهواز مراجعه کرده بودند که نتیجه‌ای حاصل آنها نشد.

طبق اظهارات وی؛ در حال حاضر مالک جدید گروه ملی فولاد اهواز یکی از بانک‌های دولتی است که برای تامین مواد اولیه تولید اقدام نمی‌کند و بدین ترتیب فعالیت تولیدی کارخانه‌ها متوقف شده است.

او با بیان اینکه کارگران دو ماه مزد معوقه از کارفرما طلبکارند، افزود: “حتی اگر کارفرما مطالبات مزدی کارگران را یکجا پرداخت کند تا زمانی که مواد اولیه برای آغاز فعالیت مجتمع تامین نشود، آنها به اعتراض‌های صنفی خود ادامه می‌دهند”.

طبق اظهارات یکی دیگر از کارگران؛ کارگران این شرکت بار‌ها در پی عدم تحقق وعده‌های مسئولان در پرداخت حقوق و معوقاتشان مقابل نهاد‌های مختلف دولتی همانند استانداری خوزستان تجمع کرده‌اند و حتی بارها فعالیت روزانه کارخانه با اعتراض کارگران متوقف شده است.

این کارگران تصریح کردند: “در هر نوبت تجمع مقابل ساختمان استانداری، مسئولان استانی وعده پرداخت مطالبات معوقه و سایر خواسته‌های صنفی ما کارگران  را می‌دهند اما متاسفانه کارگران همچنان با مشکلات دسته پنجه نرم می‌کنند”.

اعتراض کسبه و غرفه‌داران جمعه‌ بازار در یاسوج

به گزارش هرانا، صبح امروز، گروهی ازکسبه و غرفه‌داران جمعه‌ بازار یاسوج مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد سفره خالی پهن کردند و اعتراض خود را به عدم رسیدگی بعداز آتش‌گرفتن جمعه‌ بازار و تعطیل شدن محل کسب خود اعلام کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید