خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه مقابل فرمانداری شوش، جمعی از کارگران کارخانه روغن نباتی جهان مقابل استانداری زنجان، جمعی از کارگران قطار شهری اهواز، بیش از ۱۰۰ نفر از متقاضیان مسکن مهر فاز ۸، ۱۱ و ۵ شهر جدید پردیس مقابل وزارت راه و شهرسازی تهران، جمعی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز مقابل استانداری خوزستان، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران و رشت در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه صبح امروز برای پیگیری معوقات مزدی و نامشخص بودن وضعیت کارخانه در مقابل ساختمان فرمانداری شوش حضور یافتند.

جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه صبح امروز (۲۲ آبان ماه) در هفتمین روز از اعتراض صنفی خود برای پیگیری معوقات مزدی و نامشخص بودن وضعیت کارخانه در مقابل ساختمان فرمانداری شوش اعتراض صنفی برگزار کردند.

تعدادی از این کارگران در تماس با خبرنگار ما گفتند: “در حال حاضر دست‌کم حدود ۳۰۰ نفر هستیم که به نمایندگی ازسوی حدود ۲ هزار و ۷۰۰ کارگر شاغل در مجتمع نیشکر هفت تپه امروز (سه‌شنبه ۲۲ آبان ماه) مقابل ساختمان فرمانداری شوش جمع شده‌ایم”.

کارگران در توضیح مطالبات صنفی خود گفتند: “تا این لحظه کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه با احتساب آبان ماه؛ ۴ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده طلبکارند. بخش دیگری از اعتراض کارگران نیز ناشی از مشکلاتی‌ست که در ارتباط با تخلف برخی اعضای هیات مدیره و سهامداران مجتمع بوجود آمده است”.

این کارگران که احتمال می‌دهند در نتیجه وضعیت پیش آمده؛ دستمزد آنها در ماه‌های آتی و نیز پرداخت عیدی و پاداش پایان سال‌شان به سرنوشت مطالبات مزدی پرداخت نشده‌ دچار شود.

آنها افزودند: “مجتمع کشت و صنعت هفت تپه از بهمن ماه سال ۹۴ به بخش خصوصی واگذار شده و اخیرا اخباری از منابع رسمی و غیررسمی در ارتباط با تخلفات برخی اعضای هیات مدیره و سهامداران مجتمع در مراجع قضایی رسانه‌ای شده است”.

شرکت‌کنندگان در این اعتراض صنفی پیرامون دلیل دیگر مراجعه خود به فرمانداری شوش گفتند: “از مسئولان فرمانداری می‌خواهیم به وضعیت بلاتکلیفی کارخانه و پرداخت مطالبات معوقه کارگران آن برای همیشه رسیدگی کنند”.

به گفته آنان؛ بعد از گذشت دو سال از زمان واگذاری مجتمع کشت و صنعت هفت تپه به بخش خصوصی، هنوز وضعیت این مجتمع و کارگران شاغل در آن به درستی مشخص نیست و مطالبات مزدی کارگران با تاخیر چند ماهه پرداخت می‌شود.

این کارگران در عین حال گفتند: “در حال حاضر فصل بهره‌برداری از شکر است اما فعالیت کارخانه شکر به دلیل انجام تعمیرات متوقف شده است”.

اعتراض کارگران روغن نباتی جهان به معوقات مزدی

به گزارش ایلنا، کارگران کارخانه روغن نباتی جهان نسبت به مشخص نبودن وضعیت مطالبات معوقه خود اعتراض کردند.

برخی منابع کارگری گفتند: “از روز گذشته (۲۱ آبان ماه) تعدادی از کارگران کارخانه روغن نباتی جهان با همراهی برخی کارگران تعدیل شده‌، برای وصول مطالبات معوقه خود مقابل استانداری زنجان دست به اعتراض صنفی زده‌اند”.

یکی از این کارگران به خبرنگار ما گفت: “اعتراض امروز مربوط به تعدادی از کارگران شاغل و تعدیل شده در این واحد تولیدی است. آنها از بی‌توجهی کارفرما به پرداخت مطالباتشان گلایه دارند”.

به ادعای وی؛ کارگران این واحد تولیدی ۱۰ ماه مطالبات مزدی عقب افتاده از کارفرما طلبکارند که ۶ ماه آن مربوط به سال جاری است و دیگر مطالبات آنها به سال ۹۶ (یک ماه) و ۹۵ (سه ماه) برمی‌گردد.

این کارگر گفت: “بخش دیگری از اعتراضات کارگران ناشی از مشخص نبودن وضعیت تولید در کارخانه است”.

به گفته وی؛ کارخانه برای رونق تولید از خود اشتیاقی نشان نمی‌دهد و با تعدیل برخی کارگران واحد تصفیه، تولید روغن را متوقف کرده است.

طبق اظهارات وی؛ در کارخانه روغن نباتی جهان زمانی بیش از ۵۰۰ نیروی کارگری دائم و قرارداد موقت کار می‌کردند اما بعد از تغییر مدیریت، مشکلات کارخانه با کاهش امنیت شغلی کارگران آغاز و به تدریج از تعداد کارگران کاسته شد.

رعایت نکردن قانون کار، عدم پرداخت اضافه کار، پرداخت نشدن حق شیفت، عدم تحویل کپی قرارداد میان کارگر و کارفرما، کاهش میزان تولید، عقد قراردادهای کوتاه‌مدت یکماهه و بی‌توجهی به مشکلات کارگران از مهم‌ترین مسائلی است که توسط کارگران به آن اعتراض دارند.

 کارخانه روغن نباتی جهان یکی از کارخانجات مطرح کشور در حوزه تولید انواع روغن نباتی است.

پایان اعتراض کارگران پروژه قطار شهری اهواز/ کارفرماوعده پرداخت یک ماه حقوق را داد

به گزارش ایلنا، به دنبال اعتراض کارگران قطار شهری اهواز، مدیرعامل شرکت پیمانکاری کیسون صبح امروز با حضور در میان معترضان وعده داد که تا دو هفته آینده یک ماه از مطالبات مزدی کارگران را پرداخت می‌کند.

اعتراض صنفی کارگران پروژه ساخت قطار شهری اهواز پس از دو روز خاتمه یافت.

گفته می‌شود؛ صبح امروز مدیرعامل شرکت پیمانکاری «کیسون» (مجری ساخت پروچه قطار شهری اهواز ) با حضور در میان معترضان با اعلان نداشتن منابع مالی کافی وعده داد ظرف دو هفته آینده یک ماه از معوقات مزدی ۱۷ ماهه آنها را پرداخت خواهد کرد.

بر این اساس، خانم «سیف اللهی» خطاب به کارگران از برگزاری جلسات گوناگون با اعضای هیات مدیره در زمینه مشکلات پیش آمده، سخن گفته است.

کارگران پروژه قطار شهری اهواز در مقابل این وعده‌ی مدیرعامل شرکت کیسون گفتند: “ما برای پروژه قطار شهری اهواز زحمات بسیاری کشیدیم و از ماه‌ها قبل مبالغ زیادی طلبکاریم. این درست نیست که چون دست‌مان به جایی بند نیست کارفرما با بی‌توجهی به مشکلات‌مان، از مجموع ۱۷ ماه مزد معوقه، وعده پرداخت فقط یک ماه را آنهم طی دو هفته آینده می‌دهد”.

دو روز گذشته (۲۰ و۲۱ آبان ماه) حدود ۲۰۰ کارگر بخش‌های مختلف پروژه ساخت قطار شهری اهواز که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری کیسون در این پروژه مشغول کارند، در اعتراض به ۱۷ ماه مزد معوقه و همچنین در اعتراض به وصول مطالبات حدود ۱۰۰ نفر از همکاران تعدیلی خود در محوطه کارگاه و مقابل ساختمان سازمان قطار شهری اهواز دست به اعتراض زده و خواستار رسیدگی به مشکلات خود در این زمینه شدند.

امروز صورت گرفت تجمع متقاضیان مسکن مهر مقابل وزارت راه/ متقاضیانی که مسکن نگرفته‌اند اما قسط می‌دهند

به گزارش فارس، بیش از ۱۰۰ نفر از متقاضیان مسکن مهر فاز ۸، ۱۱ و ۵ شهر جدید پردیس امروز در حالی مقابل ساختمان وزارت راه و شهرسازی تجمع کردند که محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی از حمایت تمام قد دولت برای تکمیل و افتتاح واحدهای مسکن مهر در زمان رای اعتماد گرفتن از مجلس، عنوان کرده بود.

بنابر این گزارش این متقاضیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس عنوان می‌‌کردند که علی رغم واریز آورده‌های خود، همچنان پروژه‌های مسکن مهر در شهر پردیس به صورت لاک‌پشتی پیش می‌رود، به طوری که برخی از کارگاه‌های مسکن مهر تعطیل و برخی به صورت بسیار محدود در حال کار کردن هستند.

یکی از متقاضیان فاز ۸ مسکن مهر پردیس با بیان اینکه برخی از کارگاه‌های مسکن مهم ماه‌ها تعطیل است، گفت: “تعدادی از پروژه‌ها افتتاح شده، اما تعدادی به صورت نیمه کاره رها شده و حتی سالی یک آجر هم بر روی دیوار هم بر روی هم گذاشته نشده است”.

برخی از متقاضیان فاز ۱۱ و ۵ نیز عنوان می‌کردند که پروژه‌ها به حالت نیمه کاره رها شده‌اند و برخی از واحدها که تکمیل شده‌اند، به دلیل نبود گاز امکان اسکان پیدا کردن در این هوای سرد برای متقاضیان وجود ندارد.

آنها می‌گویند برخی از واحدها که افتتاح شده به حالت خود رها شده و همین موضوع باعث تخریب به مرور این واحدها شده است.

یک متقاضی فاز ۱۱ شهر پردیس (کوزو) به خبرنگار فارس گفت: “تعدادی از واحدهای مسکن مهر که تحویل شده است، مشکل تامین سوخت گاز دارند و برخی از واحدها نیز مشکل محوطه‌سازی دارند”.

وی افزود: “برخی سازنده‌ها به دلیل اینکه قصد افزایش قیمت مسکن مهر را داشتند و اعلام کردند، هزینه‌ها بالا رفته ضرر کرده و پروژه‌ را به حال خود رها کرده‌اند”.

متقاضیان فاز ۸ عنوان می‌کردند که آورده ۵۰ تا ۵۹ میلیون تومانی را واریز کرده‌اند، اما هنوز واحد خود را تحویل نگرفته‌اند، برخی از متقاضیان فاز ۱۱ نیز عنوان کردند که آورده ۴۰ میلیون تومانی خود را داده‌اند و باز هم منتظر این باید باشند که احتمالا از آنها درخواست واریز وجه شود.

برخی از متقاضیان مسکن مهر نیز عنوان می‌کردند علی‌رغم اینکه واحد مسکونی خود را تحویل نگرفته‌اند، اما در حال پرداخت اقساط بانکی وام مسکن مهر هستند.

تجمع اعتراضی کارگران گروه ملی فولاد اهواز

به گزارش هرانا، کارگران گروه ملی فولاد اهواز امروز برای چندمین بار مقابل استانداری خوزستان برای احقاق حق مطالبات خود تجمع کردند.

امروز سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷، کارگران گروه ملی فولاد خوزستان در پی محقق نشدن خواست‌های خود مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

اعتراض مالباختگان موسسه کاسپین در شهر تهران و رشت/ ویدئو

به گزارش هرانا، امروز، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین، در شهر تهران و رشت اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده‌گذاران پرداخت شده است.

ویدئو؛ تجمع اعتراضی مالباختگان موسسه کاسپین در تهران.

ویدئو؛ تجمع اعتراضی مالباختگان موسسه کاسپین در رشت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید