خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷, 21st of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۸/۲۱ ساعت ۲۱:۰۰:۰۳

    خانه  > کارگران  >  امنیت شغلی و افزایش دستمزدها؛ مطالبات کارگران قراردادی مس سرچشمه و زغال سنگ کرمان

امنیت شغلی و افزایش دستمزدها؛ مطالبات کارگران قراردادی مس سرچشمه و زغال سنگ کرمان

خبرگزاری هرانا – حدود ۳۰۰ تن از کارگران قراردادی مس سرچشمه که زیر نظر شرکت پیمانکاری آریاناران در این واحد صنفی مشغول کارند، به دلیل نداشتن امنیت شغلی خواستار تبدیل قرارداد خود از پیمانی به مستقیم هستند. بنا بر خبری دیگر حدود ۳ هزار کارگر قراردادی شاغل در معادن زغال سنگ کرمان با بیان اینکه حقوق دریافتی ما مخارج زندگی خانوادگی‌مان را تأمین نمی‌کند، رفع مشکلات اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل برای افزایش دستمزد‌هایشان را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، حدود ۳۰۰ کارگر آریاناران مس سرچشمه به دلیل نداشتن امنیت شغلی خواستار تبدیل قرارداد خود از پیمانی به مستقیم هستند.

کارگران قراردادی مس سرچشمه که از طریق شرکت پیمانکاری آریاناران در معدن مس سرچشمه مشغول کارند، گفتند: “حدود ۳۰۰ نفر هستیم که دست‌کم با ۱۲ سال سابقه کار مهم‌ترین نگرانی‌مان تامین امنیت شغلی است”.

این کارگران که پاییز سال ۹۴ برای پیگیری خواسته‌های صنفی خود دست‌کم چند نوبت به وزارت صنعت، معدن و تجارت و نهاد ریاست جمهوری در تهران آمده بودند، گفتند: “بعد از اجتماع کارگران قراردادی آریاناران مس سرچشمه در تهران، بخشی از خواسته‌های صنفی آن‌ها محقق شده اما هنوز بخش اصلی این مطالبات که مربوط به وضعیت استخدامی آن‌ها می‌شود، در وضعیت مبهم قرار دارد”.

به گفته آنها، مشکل طرح افزایش حداقل حقوق کارگران قراردادی که آنهم با تاخیر چند ماهه پرداخت می‌شد، بهبود پیدا کرده و هم‌اکنون کارگران قراردادی از میزان دستمزد و موعد پرداخت آن رضایت دارند. علاوه بر آن کارگران قراردادی آریاناران مس سرچشمه از سایر مزایای رفاهی و مزدی همانند کارگران رسمی برخوردار شده‌اند.

این کارگران گفتند: “در حال حاضر تنها مشکلاتی که داریم دستیابی به وضعیت استخدامی (تبدیل قرارداد از پیمانی به مستقیم) است که هنوز بعد از گذشت سه سال محقق نشده است. مشکل دیگر کارگران قراردادی در زمینه پوشش بیمه تکمیلی است. بیمه تکمیلی کارگران قراردادی نسبت به کارگران رسمی از پوشش و تعرفه‌های کمتری برخوردار است”.

آن‌ها در این‌باره گفتند: “نگرانیم که به دلیل بی‌ثباتی قرارداد کار امنیت شغلی‌مان هر لحظه در معرض تهدید قرار بگیرد”.

کارگران زغال سنگ کرمان خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شدند

به گزارش ایلنا، حدود ۳ هزار کارگر قراردادی شاغل در معادن زغال سنگ کرمان، رفع مشکلات اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل برای افزایش دستمزد‌هایشان را خواستار شدند.

تعدادی از کارگران قراردادی معادن زغال سنگ کرمان گفتند: “معادن زغال سنگ کرمان با سه هزار کارگر قراردادی شامل معادن پابدانا، همکار، هشونی، هجدک، کمسار، آب نیل و کارخانه زغالشویی زرند می‌شود که کارگران آنها نسبت به اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل انتقاد دارند”.

به گفته این کارگران، مسکوت ماندن اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در مورد کارگران قراردادی این معدن که در شرایط بسیار سخت کار می‌کنند باعث شده است تا درآمد ماهانه‌ آنها در حد و اندازه حداقل‌های قانونی باقی بماند. این امر موجب شد صبح روز شنبه (۱۹ آبان ماه) کارگران سه معدن هشونی، همکار و پابدانا در محل کارگاه خود دست به اعتراض صنفی بزنند.

آنها با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات ما اجرا نشدن قانون کار درخصوص محاسبه مزایای اضافه‌کاری و پرداخت حق همسر است، افزودند: “این مزایا از بدو استخدام به کارگران قراردادی این واحد معدنی داده نمی‌شود و کارفرما علارغم وعده‌هایی که به کارگران قراردادی می‌دهد، از پرداخت آن خوداری می‌کند”.

کارگران قراردادی معدن زغال سنگ کرمان با بیان اینکه حقوق دریافتی ما مخارج زندگی خانوادگی‌مان را تامین نمی‌کند، افزودند: “با کاهش اضافه‌کاری‌ها و حذف مزایایی هماننند حق همسر، برای تامین مخارج دچار مشکل شده‌ایم”.

این کارگران درباره نتیجه پیگیری چند ساله خود گفتند: “نتیجه پیگیری ما کارگران در برقراری مزایای اضافه‌کاری این شد که کارفرما معتقد است مشاغل سخت و زیان‌آور اضافه‌کاری ندارد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید