خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در زندان مرکزی زنجان اعدام شد

یک زندانی در زندان مرکزی زنجان اعدام شد

خبرگزاری هرانا – روز سه‌شنبه ۱۵ آبان ماه، یک زندانی تبعه کشور عراق که با اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی زنجان اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز سه‌شنبه ۱۵ آبان ماه، یک زندانی در زندان مرکزی زنجان اعدام شد.

هویت این زندانی که با اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، سوران رشید زاهدی ۳۳ ساله، معروف به سوران هولیری احراز شده است.

سوران رشید زاهدی تبعه کشور عراق و اهل شهر اربیل بوده و از حدود ۲۸ سال پیش در ایران زندگی کرده بود.

یک منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود در این خصوص گفت: «سوران در سال ۹۳ در کارخانه سیمان سلطانیه شهر زنجان کار می‌کرد و در کارخانه فردی به نام … [نام مقتول نزد سازمان حقوق بشر ایران محفوظ است] را به قتل رساند. سوران از … [مقتول] سه میلیون و پانصد هزار تومان طلب داشت و آن روز … [مقتول] ۷ میلیون تومان از کارفرمای کارخانه وام گرفته بود، ولی قصد نداشت بدهی‌اش را پس بدهد. سوران گفت که من التماس کردم که خواهرم مریض است و به این پول نیاز دارم، پولی که ۵ ماه پیش بهت دادم. سر همین هم با هم درگیر می‌شوند و این قتل اتفاق میافتد.»

خانواده این زندانی که اکنون در شهر بیجار زندگی می‌کنند موفق نشدند در طول این ۵ سال رضایت خانواده مقتول را جلب کنند.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

لازم به ذکر است بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

نهاد آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به روال هر ساله همزمان با ۱۰ اکتبر (۱۸ مهرماه)، روز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام گزارش یک ساله خود از وضعیت اجرای حکم اعدام در ایران منتشر کرد. بنا بر این گزارش، در بازه زمانی یکساله (مهر ۹۶ تا مهر ۹۷) حکم اعدام ۲۵۶ نفر در ایران به اجرا در آمده است که از این تعداد ۱۵ نفر در ملاء عام اعدام شدند.

همچنین ۶۸ درصد اعدام‌های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمیشوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید