خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  سه کولبر توسط نیروهای مرزبانی ارومیه، مریوان و سلماس کشته و زخمی شدند

سه کولبر توسط نیروهای مرزبانی ارومیه، مریوان و سلماس کشته و زخمی شدند

خبرگزاری هرانا – نیروهای مرزبانی در دو مورد جداگانه جمعی از کولبران را در مرزهای ارومیه و سلماس بە رگبار بستند و در پی آن دست‌کم دو تن از این افراد زخمی شدند. در مریوان هم یک کولبر در پی شلیک این نیروها کشته شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، جمعی از کولبران در نقطه‌ی صفر مرزی ارومیه از سوی نیروهای مرزبانی بدون اخطار قبلی به رگبار بسته شدند که جراحت یک تن را در پی داشت.

در این حادثه یک کولبر به نام «ماهر شینی» ۲۸ ساله فرزند عثمان از اهالی مرگور ارومیه زخمی شد. وضعیت ماهر شینی وخیم گزارش شده و جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی این شهر منتقل شده است‌.

در مرز مریوان هم یک کولبر به نام «غالب کویک» در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته شد.

همزمان در منطقه‌ی شپیران سلماس هم گروهی از کولبران به ظن حمل کالای قاچاق مورد هجوم نیروهای مرزبانی قرار گرفتند و پس از گشودن آتش، یک تن به نام «محمد ولی‌پور» فرزند حسن از ناحیه‌ی پا دچار مصدومیت شد.

کولبران، افرادی از خانواده‌های زیر خط فقر هستند که در نتیجه‌ی فقدان فرصتهای شغلی در مناطق مرزی به این شغل کاذب روی می‌آورند و سالانه دهها تن از آنها در اثر شلیک نیروهای مرزبانی و یا در مواجهه با مخاطرات طبیعی کشته و یا زخمی می‌شوند.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید