خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷, 26th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۸/۲۰ ساعت ۲۰:۳۸:۰۹

    خانه  > سایر گروهها  >  رانت، فساد و تبعیض؛ سازمان امور مالیاتی کشور لیست بنیادها و نهادهای مذهبی معاف از مالیات را اعلام کرد

رانت، فساد و تبعیض؛ سازمان امور مالیاتی کشور لیست بنیادها و نهادهای مذهبی معاف از مالیات را اعلام کرد

خبرگزاری هرانا – آستان قدس رضوی، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد شهید، کمیته امداد، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی و جامعه المصطفی العالمیه از پرداخت مالیات معاف هستند. پیش تر بعضی منابع از کنترل ۴۰ درصد از دارایی های کشور توسط این موسسات سخن گفته بودند. هفت مورد از این نهادها، به‌طور مستقیم از دولت بودجه سالانه می‌گیرند. بررسی قانون بودجه سال جاری نشان می‌دهد مجموع حدود هفت هزار میلیارد تومان به ۷ مورد از این نهادها اختصاص یافته و سه نهاد نیز بودجه‌ای از دولت نمی‌گیرند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا مورخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۷، سازمان امور مالیاتی کشور با صدور بخشنامه‎ای فهرست اسامی نهادهای معاف از مالیات را اعلام کرد.

بر این اساس، بنیاد شهید و امور ایثارگران انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان امام، مرکز خدمات حوزه‎های علمیه، مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی و جامعه المصطفی العالمیه از پرداخت مستقیم مالیات معاف شدند. البته مطابق این بخشنامه، این بنیادها و نهادها همچنان موظف هستند مالیات‎های تکلیفی و ارزش افزوده را بپردازند. هفت مورد از این ۱۰ نهاد، به‌طور مستقیم از دولت بودجه سالانه می‌گیرند.

بودجه دریافتی معافان مالیاتی از دولت

بر اساس قانون بودجه سال جاری، بیش از چهارهزار و هشتصد میلیارد تومان به کمیته امداد امام خمینی اختصاص پیدا کرده است.

همچنین بودجه بنیاد شهید و امور ایثارگران انقلاب اسلامی نیز به‌عنوان دیگر معاف مالیاتی، حدود ۱۱۸ میلیارد تومان است.

برای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم که از پرداخت مالیات معاف شده ۱۳۴ میلیارد تومان بودجه تعریف شده است.

به سازمان تبلیغات اسلامی نیز حدود ۴۳۰ میلیارد تومان بودجه تعلق گرفته است.

از دیگر نهادهای معاف از مالیات، جامعه المصطفی العالمیه است.

این نهاد برای آموزش علوم اسلامی به طلاب خارج تشکیل شده است.

دولت بر اساس قانون بودجه سال جاری، حدود ۳۰۵ میلیارد تومان بودجه به این سازمان اختصاص داده است.

به مرکز خدمات حوزه‎های علمیه نیز که در سال ۷۰ به فرمان رهبری برای تأمین رفاه طلاب حوزه‎های علمیه و ارائه خدمات به طلاب غیرشاغل تشکیل شد، در سال جاری، ۸۹۶ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

علاوه براین نهادها، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در فهرست معافان مالیاتی قرار دارد که به آن ۱۱۰ میلیارد تومان بودجه دولتی تعلق گرفته است.

این نهادها در حالی از دادن مالیات معاف شده‌اند که مجموع بودجه‌ای که دولت به آنها اختصاص می‌دهد، حدود هفت هزار میلیارد تومان است.

از این ۱۰ نهاد، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان امام و مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی مدعی شده اند نه تنها در سال ۹۷ بودجه‌ای از دولت نگرفته‌اند بلکه مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت می‌کنند. با این حال منتقدان معتقدند که مالیات بر ارزش افزوده در واقع مالیاتی است که تولیدکنندگان در نهایت آن را از مشتریان خود دریافت می‌کنند و با مالیات سالانه که دیگر فعالان اقتصادی می‌پردازند تفاوت دارد.

موضوع دخالت نهادهای اقتصادی زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی در اقتصاد در سال‌های گذشته انتقادات زیادی را به دنبال داشته است. این معافیت ها علاوه بر توسعه فساد و رانت اداری، بودجه های عمومی را به مصرف فعالیت بنگاههای مذهبی میرساند در حالی که جمعیت زیادی در ایران تابع مذهب رسمی یا باورمند به قرائت حکومت از دین نیستند.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس، در اسفند ماه ۹۵ گفت که با فعالیت نهادهایی چون «ستاد اجرایی فرمان امام» مخالف است، چرا که برخی از این نهادها از پرداخت مالیات معاف هستند و در اقتصاد کشور «اخلال ایجاد می‌کنند».

مجید فراهانی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان، نیز پیش از این گفته است: «بیش از ۴۰ درصد اقتصاد ایران در اختیار بنیادها و نهادهایی است که یک ریال هم مالیات نمی‌دهند و با اتکا به رانت قدرت تمام طرح‌های ملی و عمرانی را در رقابتی نابرابر و غیرمنصفانه تصاحب می‌کنند.»

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید