خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، جمعی از کارگران در مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، جمعی از کارگران خط شش قطار شهری تهران، گروهی از داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، جمعی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز، جمعی از کارگران خدمات و فضای سبز شهرداری شادگان اهواز و جمعی از ساکنان کوی درویشیه کوت عبدالله کارون در استان خوزستان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، برخی منابع کارگری در مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه از ادامه اعتراضات صنفی کارگران این مجتمع خبر می‌دهند.

کارگران معترض که شمار آنها تا ۵۰۰ نفر برآورد شده است، می‌گویند: “در بخش‌های مختلف صنعتی و کشاورزی مجتمع نیشکر هفت‌تپه مشغول کارند و از تقریبا هفته پیش اعتراض صنفی خود را نسبت به تاخیر در پرداخت شدن مطالبات مزدی و نامشخص بودن وضعیت مدیریت مجتمع از سر گرفته‌اند که تا امروز شنبه (۱۹ آبان ماه ) ادامه یافته است”.

به ادعای این کارگران؛ در حال حاضر حدود ۱۰۵ روز است که دستکم ۲ هزارو ۵۰۰ کارگر شاغل در مجتمع کشت وصنعت هفت تپه دستمزد دریافت نکرده‌اند.

به گفته آنان؛ تشدید اعتراضات کارگری در حالی ادامه دارد که طی چند روزی که اجتماع صنفی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه به صورت غیرمستمر آغاز شده، اخبار متعددی از منابع رسمی و غیررسمی تخلفات هیات مدیره و سهامداران مجتمع هفت تپه به گوش ما کارگران می‌رسد و در این ارتباط هنوز هیچ مقام دولتی به‌صورت جدی قصد پاسخگویی به سوالات ما کارگران را ندارند.

در عین حال حدود ۲۷۰ نفر از کارگران مشمول بازنشستگی با همراهی همکاران خود در این دوره از اعتراضات مدعی هستند کارفرما به وعده‌ پرداخت مطالبات بازنشستگی آنها عمل نکرده و آنها هنوز منتظر هستند.

آنها همچنین تاکید می‌کنند: “بیش از دو سال است که مالکیت مجتمع نیشکر هفت تپه به بخش خصوص واگذار شده است و ما تقریبا هر روز شاهد اتفاقات جدیدی در این مجتمع بوده‌ایم”.

بدحسابی کارفرما، کارگران خط شش قطار شهری تهران را به تجمع کشاند

به گزارش ایلنا، بدحسابی کارفرمای کارگران پروژه خط شش قطار شهری تهران؛ شماری از کارگران سرگردان این واحد صنعتی را مجددا به مقابل ساختمان دفتر مرکزی شرکت در منطقه مرزداران کشاند.

یکی از کارگران پیمانی پروژه خط شش قطار شهری تهران به خبرنگار ایلنا گفت: “بدحسابی کارفرمای شرکت پیمانکاری سابیر بین‌الملل بار دگیر موجب حضور کارگران مقابل ساختمان دفتر مرکزی شرکت شد”.

وی در ادامه این کارگر در تشریح جزئیات اعتراض خود و سایر همکارانش گفت: “در جلسه‌ای که با چند نفر از نمایندگان کارگری و کارفرما در داسرای ناحیه دو تهران و بعد از اجتماع کارگران در مقابل دفتر مرکزی پیمانکار پروژه برگزار شد، شرکت سابیر بین‌الملل مکلف به پرداخت دو ماه از شش ماه معوقات مزدی به همراه عیدی سال گذشته کارگران حداکثر تا پایان وقت اداری روزدوشنبه ۱۵ آبان شد”.

به گفته وی، کارفرما علارغم اینکه عیدی کارگران را بعد از گذشت ۸ ماه طبق تعهد داده شده، پرداخت کرد اما خبری از پرداخت دو ماه از شش ماه مزد معوقه کارگران نیست. این در‌حالی‌ست ظاهرا کارفرمای جدید توان مالی کافی برای پرداخت مطالبات معوقه کارگران را ندارد.

وی یادآور شد: “دور نخست اعتراضات کارگران خط شش قطار شهری اهواز روز ۱۴ آبان ماه اتفاق افتاد که با عملی نشدن وعده‌های داده شده، امروز دوباره کارگران اعتراضات صنفی خود را از سر گرفته‌اند”.

او با بیان اینکه تصور این بود که پیمانکار در مقام کارفرما به تعهدات خود عمل خواهد کرد، افزود: “وضعیت مالی کارگران مناسب نیست و آنان برای تامین معاش خود ناتوان شده‌اند درمقابل کارفرما، مرتبا وعده پرداخت بخشی از مطالبات را در روزهای آینده می‌دهد”.

وی در خاتمه بیان کرد: “شب عید امسال منهای مشکلات خانوادگی دستمان خالی بود و جوابگوی نیازهای خانواده‌هایمان نبودیم. سوال ما این است که  گرفتن عیدی بعد از گذشن ۸ ماه آیا خسارت‌های روحی خانوادهایمان را برطرف می‌کند؟ آیا این پول پاسخگوی جوابگوی لحظاتی خواهد بود که شاهد اشک چشمان تک تک اعضای خانوادهایمان پای سفره خالی هفت سین بودیم؟!”

داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد به مجلس رفتند

به گزارش ایرنا، گروهی از داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی که در هفته های اخیر نسبت به بلاتکلیفی خود تجمعات مختلفی را برگزار کرده اند ، این هفته هم برای چندمین بار به مجلس رفته و خود را به دبیرخانه آنجا رساندند.

داوطلبان علوم پزشکی که تعداد آنها کمتر از ۱۰۰ نفر است امروز (شنبه ) در این تجمع از نمایندگان ملت خواستار رسیدگی به وضعیت تحصیلی خود شدند.

تعدادی از این داوطلبان با تحویل کارت ملی به دبیرخانه مجلس مراجعه کرده و خواسته های خود را برای ارائه به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مکتوب کردند.

یکی از داوطلبان در محل به خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا گفت: “با توجه به اهمیت موضوع ادامه تحصیل در جامعه و تشکیل کمیسیونی در مجلس برای حل مشکل تحصیلی ما در روز دوشنبه، به دنبال آن هستیم که به شکلی آرام و بدون تنش خواسته های خود را به گوش نمایندگان مردم برسانیم”.

یکی دیگر از داوطبان علوم پزشکی که معتقد است حقوق او و دوستانش ضایع شده نیز گفت: “چندین بار برای حل مشکل خود به واحدی که در آن ثبت نام کردیم و همچنین سازمان مرکزی دانشگاه ، مراجعه کردیم اما متاسفانه کاری برای ما انجام نشد”.

وی افزود: “مسئولان دانشگاه آزاد نسبت به وضعیت تحصیلی ما بی توجه هستند ، از این رو به نظر می رسد که فقط نمایندگان مجلس می توانند مشکل ما را حل کنند”.

این داوطلب علوم پزشکی افزود: “انتظار می رود تا پیش از تشکیل جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خواسته های ما به آنها برسد و رسیدگی کنند”.

یکی دیگر از این داوطلبان که هم اکنون در سالن مراجعین مجلس حضور دارد، به خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا گفت: “دانشگاه آزاد با بی توجهی به نمره قبولی هر داوطلب، برخی را پذیرفته و برخی دیگر را از تحصیل در این دانشگاه محروم کرده است”.

وی ادامه داد: “مسئولان دانشگاه آزاد فقط به وضعیت ۲۰ درصد داوطلبان رسیدگی کرده و با ادعای مابقی داوطلبان صلاحیت علمی ندارند به هیچ کدام از سوالات مجلس برای حل مشکل ما پاسخ روشنی نمی دهند”.

داوطلب معترض دیگر با بیان اینکه دانشگاه آزاد به هیچ کدام از وعده های خود عمل نکرده است، مدعی شد، این دانشگاه با انتشار اطلاعیه هایی مبنی بر حل مشکل داوطلبان در فاصله های زمانی مختلف نه تنها مشکل را حل نکرد بلکه باعث شد تا آنها تصور کنند به سر کلاس می روند این درحالی است که این طور برداشت می شود هدف اصلی دانشگاه ایجاد تفرقه بین معترضین بود.

به گفته وی، دانشگاه آزاد تا زمان کنونی هم هیچ تضمینی برای حل مسئله داوطلبان علوم پزشکی نداده است درعین حال که درمقابل تخلفات خود به هیچ نهادی هم پاسخگو نیست.

این داوطلب افزود: “با وجود وعده های دانشگاه آزاد و اینکه من جزو پذیرفته شدگان آبان ماه هستم ، اما هیچ یک از واحدهای این دانشگاه مرا ثبت نام نمی کند و به نظر میرسد که این رویکرد دانشگاه صرفا رفتاری تبلیغاتی و فرا فکنی بوده است”.

تجمع اعتراضی کارگران گروه ملی فولاد اهواز

به گزارش هرانا، امروز شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷، جمعی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

کارگران گروه ملی فولاد اهواز به علت معوقات مزدی خود در مقابل استانداری، اعتراض کردند.

تجمع اعتراضی کارگران خدمات و فضای سبز شهرداری شادگان

به گزارش هرانا، امروز شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷، جمعی از کارگران خدمات و فضای سبز شهرداری شادگان (فلاحیه) اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

کارگران خدمات و فضای سبز شهرداری شادگان (فلاحیه) به علت معوقات مزدی خود در مقابل درب ورودی استانداری خوزستان، اعتراض کردند.

تجمع اعتراضی کارگران خدمات و فضای سبز شهرداری شادگان

به گزارش هرانا، امروز شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷، جمعی از ساکنان کوی درویشیه کوت عبدالله کارون در استان خوزستان مقابل فرمانداری کارون تجمع اعتراضی برگزار کردند.

ساکنان کوی درویشیه کوت عبدالله کارون نسبت به تداوم آبگرفتگی خیابان ها و معابر بدلیل عدم تکمیل و نارسایی شبکه های فاضلاب و دفع آب های سطحی و کم کاری شهرداری کوت عبدالله و اداره ابفا اعتراض داشتند و خواهان رسیدگی و برخورد فرماندار با دستگاههای کم کار شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید