خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷, 26th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۸/۱۶ ساعت ۱۷:۵۳:۱۰

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگری در ۲ واحد صنفی

معوقات مزدی کارگری در ۲ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – حدود ۱۵۰ تن از کارگران شاغل در پروژه متروی اهواز ۱۸ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند و شرایط خانوادگی و سلامت بسیاری از کارگران به مخاطره افتاده است. مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز پیمانکار را در این خصوص مقصر می‌داند. رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر اهواز نیز گفت که “وظیفه ما پیگیری این مسئله است اما نمی‌توانیم زمان مشخصی برای تشکیل کمیته ارائه دهیم از همین رو نمی‌توان با قطعیت درباره زمان حل مشکل کارگران این پروژه نظر داد”. بنا بر خبری دیگر مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران در استان خوزستان از معوقات مزدی ۳ ماهه کارگران شاغل در این مجموعه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، پروژه متروی اهواز پس از بدعهدی شرکت پیمانکار و مشکلات مالی که تبدیل به جزء جدایی ناپذیر این پروژه شده، مدتیست با مساله معوقات کارگری روبرو شده است.

پروژه متروی اهواز درگیر مشکلات ریز و درشت بسیاری است که پیش از این به بخشی از آنها از جمله ایجاد گره های ترافیکی در شهر توسط سازه های نیمه کاره، استهلاک تاسیسات و تجهیزات بکار رفته شده و بد عهدی های شرکت پیمانکار پرداخته شده است اما درحال حاضر مساله مهم زیر پا گذاشتن حقوق کارگرانی است که بیش از یکسال و ۶ ماه از آخرین حقوق پرداختی به آنها می گذرد. بی شک تسریع در تکمیل فازهای این پروژه در کنار تزریق منابع مالی، بکارگیری نقشه راه مشخص و تعهد پیمانکار، نیازمند وجود کارگرانی است که انگیزه لازم برای ادامه کار را داشته باشند.

۱۳ سال پیش که کلنگ پروژه قطار شهری اهواز بر زمین زده شد، مجریان نوید روزهایی در آینده نزدیک برای کاهش بار ترافیکی در شهر اهواز را دادند اما تنها ثمره آن تاکنون حفاری هایی در نقاط مختلف شهر، هدر رفت مبالغ هنگفت و البته بدهی ۱۸ ماهه کارگران فعال در این پروژه بوده است.

۱۸ ماه بدون حقوق

یکی از کارگران متروی اهواز گفت: “۱۸ ماه است که کارگران شرکت کیسون (مجری قطارشهری اهواز) حقوق نگرفته اند و هیچ کس پاسخگو نیست”.

این کارگر مترو ادامه داد: “درحال حاضر حدود ۱۰۰ نیروی حراست و ۵۰ نیروی اداری منتظر پرداخت مطالبات خود هستند”.

وی با اشاره به اینکه برخی از این کارگران دارای فرزند و همسر بیمار هستند خاطر نشان کرد: “شرایط خانوادگی و سلامت بسیاری از کارگران به مخاطره افتاده است”.

عدم پذیرش اسناد خزانه توسط شرکت کیسون

مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز با مقصر دانستن شرکت کیسون به عنوان پیمانکار این پروژه اظهار داشت: “سازمان قطار شهری هیچ بدهی به شرکت کیسون ندارد که مبلغی به آن پرداخت کند”.

شهرام شاهین زاده ادامه داد: “با این وجود به دلیل کاهش بخشی از مشکلات کارگران اعلام امادگی کردیم که اسناد خزانه در اختیار این شرکت قرار دهیم تا بدهی خود را به کارگران پرداخت کند”.

وی تصریح کرد: “شرکت کیسون حاضر به پذیرش این اسناد نیست و خواستار پرداخت وجه نقد از سوی سازمان قطار شهری است درحالی که در تمام کشور به دستگاه های اجرایی اسناد خزانه پرداخت می شود”.

شاهین زاده در پاسخ به این مطلب که آیا برداشتن بخشی از تجهیزات پروژه توسط یکی از کارگران قطار شهری صحت دارد یا خیر گفت: “در این خصوص اطلاعی ندارم و نمی توانم اظهارنظر کنم اما اگر کارگران از راه قانونی وارد عمل شده و شکایت کنند ممکن است بتوانند از طریق اجراییات بخشی از طلب خود را به وسیله ضبط تجهیزات شرکت کیسون دریافت کنند”.

تعیین تکلیف کارگران موکول به تشکیل کمیته فنی

رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر اهواز نیز از ارجاع پرونده اختلاف قطار شهری اهواز و شرکت کیسون به کمیته فنی خبر داد و گفت: “این پرونده در مرکز با حضور شورایی متشکل از وزیر کشور، کارشناسان و مسئولان استانی بررسی می شود و هرتصمیمی که گرفته شود طرفین مکلف به پذیرش آن هستند”.

رحیم کعب عمیر حل مشکل کارگران قطار شهری اهواز را منوط به اعلام نظر نهایی کمیته فنی دانست و خاطر نشان کرد: “شهرداری اعلام آمادگی کرد که سه هزار میلیارد اوراق خزانه و چهار هزار میلیارد ریال ملک برای تکمیل فاز اول این پروژه اختصاص دهد اما شرکت کیسون تا این لحظه پاسخی نداده است”.

این عضو شورای شهر در پاسخ به این سوال که آیا تا پایان سال جاری کمیته فنی کارگران قطار شهری اهواز را تعیین تکلیف می کند یا خیر گفت: “وظیفه ما ارسال اسناد و همچنین پیگیری این مساله است اما نمی توانیم زمان مشخصی برای تشکیل کمیته ارائه دهیم از همین رو نمی توان با قطعیت درباره زمان حل مشکل کارگران این پروژه نظر داد”.

وی با بیان اینکه تنها پروژه های مترو اهواز و کرج به صورت فاینانس اجرا شده اند ادامه داد: “سایر پروژه های قطار شهری با کمک دولت ساخته شده اند، همین فاینانسور بودن پروژه قطار شهری اهواز سبب عدم تامین منابع مالی شده است”.

کعب عمیر با بیان اینکه پروژه قطار شهری اهواز نخستین تجربه شرکت کیسون در امر ساخت قطار شهری بوده است گفت: “از همان ابتدا نباید اجازه زخمی کردن صفر تا صد پروژه را به شرکت کیسون می دادند بلکه پروژه باید براساس فازبندی پیش می رفت”.

پولی برای پرداخت نداریم

محمدرضا انصاری مدیرعامل شرکت کیسون از پاسخگویی شفاف درخصوص عملکرد شرکت در این پروژه سرباز می زند و تلاش های خبرنگار ایرنا برای مصاحبه با وی درخصوص سرانجام کارگران اخراج شده و بدهکار، بی نتیجه ماند.

وی چندی پیش باحضور در یک برنامه تلویزیونی درخصوص حقوق معوق کارگران این شرکت بدون ارایه پاسخ دقیقی دراین زمینه گفت: “این کارگران اگرچه برای ما عزیز هستند اما ما پولی برای پرداخت به آنها نداریم و درحال حاضر ۷۸۰ میلیارد ریال چک برگشتی در بین طلبکاران از شرکت کیسون وجود دارد”.

 طرح توسعه حمل‌ و نقل ریلی درونشهری (جابجایی مسافر با قطار شهری) اول آبان‌ماه سال جاری در تهران و هشت کلانشهر از جمله اهواز با اهداف بهبود و ارتقای سفرهای درون ‌شهری با مترو، دستیابی به اهداف قانون توسعه حمل‌ و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت و کاهش مصرف سوخت (بنزین، نفت گاز و سی.‌ان‌.جی) و کاهش انتشار آلاینده‌های زیست محیطی امضا شد”.

این طرح درحالی امضا شد که پروژه قطار شهری اهواز در همان ایستگاه اول از فاز نخست طرح درجا می زند و کارگران آن برای دریافت حقوق یکسال و نیم خود باید به دستگاه های مختلف متوسل شوند.

پروژه متروی اهواز از نیروگاه زرگان در شمال شرقی اهواز شروع می‌شود و پس از عبور از میدان ‌های اصلی شهر، در منطقه بقایی در جنوب غربی اهواز به انتهای مسیر خود می‌رسد. طول این مسیر بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک کشور ۲۳ کیلومتر و شامل ۲۴ ایستگاه است. این پروژه به دو فاز دسته بندی و فاز نخست آن از فرودگاه تا مصلی همراه با ۶ ایستگاه تعیین شده است.

معوقات مزدی کارگران گروه ملی فولاد ایران

به گزارش ایلنا، مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران در استان خوزستان از معوقات مزدی کارگران شاغل در این مجموعه خبر داد.

«کسری غفوری» در خصوص به تعویق افتادن پرداخت مطالبات مزدی کارگران «گروه ملی فولاد ایران» گفت: “از خرداد ماه سال جاری (۹۷) که به سمت مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران منصوب شدم، حدود دو هزار و ۵۰۰ کارگر قرارداد مستقیم و حدود ۳۰۰ کارگر پیمانی شاغل در گروه ملی فولاد ایران؛ حدود ۸ ماه مطالبات مزدی عقب افتاده داشتند که با تامین منابع مالی این مطالبات به مرور به سه ماه تقلیل یافته است”.

مدیر عامل گروه ملی فولاد ایران با اعلام این خبر که کارگران امروز یا فردا یک ماه دیگر از مطالبات مزدی خود را دریافت خواهند کرد، در ادامه اظهار داشت: “مهمترین موضوع در گروه ملی تاخیر در پرداخت حقوق کارکنان و کارگران است. این تاخیر چند ماهه که مربوط به گذشته است؛ منجر شده تا زندگی این افراد را تحت‌الشعاع قرار دهد”.

وی بیان کرد: “از خرداد ماه سال جاری تاکنون در زمینه به‌روز شدن حقوق کارگران اقدامات جدی صورت گرفته است و اخیرا با راه‌اندازی دو کارخانه «میلگرد» و «لوله‌سازی» به مرور منابع مالی کافی برای پرداخت مابقی مطالبات کارگران شاغل فراهم می‌کنیم”.

او با بیان اینکه بخش دیگری از مطالبات این واحد به کارگران بازنشسته مربوط می‌شود، افزود: “سنوات تعداد زیادی از کارگران که طی یک الی دو سال گذشته بازنشسته شده‌اند، هنوز پرداخت نشده و در این باره به دنبال تامین منابع مالی هستیم”.

به گفته وی، برای پرداخت سنوات این تعداد کارگر بازنشسته به حدود ۲۶میلیارد تومان منابع مالی نیازمند است که برای تامین منابع مالی آن چندین بار با اعضای هیات مدیره بانک ملی (به عنوان سهامدار اصلی کارخانه) وارد مذاکره شده‌ایم و امیدواریم این موضوع به زودی مرتفع شود.

طبق اظهارات غفوری، در حال حاضر ۲۶ میلیارد تومان برای پرداخت ۴ درصد هزینه بازنشستگی گروهی از کارگران به تامین اجتماعی پرداخت شده است. برای پرداخت هزینه بازنشستگی ۴۵ کارگری که اخیرا مشمول بازنشستگی با قانون مشاغل سخت و زیان‌آور شده‌اند نیز دو میلیارد تومان تامین مالی شده که به زودی این کارگران نیز بازنشسته می‌شوند.

به گفته وی، بخش دیگری از مشکلات گروه ملی مربوط به بدهی‌ ۲۵۰ میلیاردی تومانی آن به نهادهای دولتی و خصوصی است. مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران افزود: “این مشکلات از مدتها قبل در زمان مدیریت سابق بوجود آمده به طوری که از خرداد ماه سال جاری رقمی به این مطالبات افزوده نشده و در تلاش هستیم به مرور این مطالبات کاهش پیدا کند”.

مدیرعامل گروه ملی فولاد با بیان اینکه کارگران این کارخانه مدتهاست پیگیر مطالبات مزدی به حق خود هستند، افزود: “یکی دیگر از موارد که باعث نگرانی کارگران این مجموعه شده بحت واگذاری بخشی از سهام کارخانه «فولاد اکسین» است”.

او گفت: “اخیرا سازمان خصوصی‌سازی بابت بدهی این مجموعه ۵/۳۹ درصد از سهام فولاد اکسین را به بخش خصوصی دیگری واگذار کرده است که در این مورد نیز برای بازگشتن سهام این شرکت با سازمان خصوصی‌سازی به تفاهم رسیده‌ایم و به زودی با اقساطی پرداخت کردن بدهی‌مان، این بخش از سهام فولاد اکسین بازمی‌گردد”.

مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران در ادامه با بیان اینکه بخش دیگری از نگرانی کارگران تامین مواد اولیه تولید است که مبادا با تامین نشدن مواد اولیه تولید چرخه تولید متوقف شود، افزود: “طی یک الی دو هفته آینده مواد اولیه تولید وارد کارخانه می‌شود و قصد داریم ظرفیت تولیدات را نیز افزایش دهیم”.

او گفت: “طبق دستور وزارت صنایع باید ۷۵ درصد از محصولات تولیدی گروه ملی در بورس به فروش برسد. در حال حاضر این مجموعه چون هزینه‌های سربار و بدهی‌های مالی زیادی دارد فروش محصولات در بورس صرفه اقتصادی زیادی ندارد. ما در حال رایزنی هستیم تا بخش زیادی از تولیدات خود را در بازار آزاد به فروش برسانیم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید