خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷, 6th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۸/۱۰ ساعت ۱۱:۱۵:۴۳

    خانه  > slide, اعدام  >  حکم اعدام یک متهم در دیوان عالی کشور تائید شد

حکم اعدام یک متهم در دیوان عالی کشور تائید شد

خبرگزاری هرانا – دیوان عالی کشور حکم اعدام یک زندانی محبوس در زندان نیشابور که به اتهام “قتل” به مرگ محکوم شده بود را تائید کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دیوان عالی کشور حکم اعدام یک زندانی محبوس در زندان نیشابور را تائید کرد.

هویت این زندانی “داوود میر حسینی” اهل نیشابور، ۴۲ ساله و متاهل با اتهام قتل توسط هرانا احراز شده است.

این زندانی در سال ۹۵ توسط شعبه سوم دادگاه عمومی نیشابور به اتهام قتل طی یک نزاع دسته جمعی فامیلی به اعدام محکوم شد و پس از یک بار نقض این حکم در دیوان عالی کشور و ارجاع مجدد پرونده به شعبه هم عرض، مجددا در سال ۹۶ به اعدام محکوم شد.

این حکم سرانجام با تایید دیوان عالی کشور روبه‌رو شد و طی هفته گذشته به وکیل آقای میرحسینی ابلاغ شده است.

آقای میرحسینی در سال ۹۳ در نیشابور بازداشت و از همان زمان در زندان نیشابور نگهداری می‌شود.

لازم به ذکر است بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

نهاد آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به روال هر ساله همزمان با ۱۰ اکتبر (۱۸ مهرماه)، روز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام گزارش یک ساله خود از وضعیت اجرای حکم اعدام در ایران منتشر کرد. بنا بر این گزارش، در بازه زمانی یکساله (مهر ۹۶ تا مهر ۹۷) حکم اعدام ۲۵۶ نفر در ایران به اجرا در آمده است که از این تعداد ۱۵ نفر در ملاء عام اعدام شدند.

همچنین ۶۸ درصد اعدام‌های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمیشوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید