خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷, 20th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۸/۰۹ ساعت ۲۱:۲۸:۱۷

    خانه  > اصناف, کارگران  >  دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، جمعی از کارگران پتروشیمی فارابی، جمعی از کارگران خطوط ابنیه فنی راه آهن، جمعی از کشاورزان در شهرهای مختلف استان‌های اصفهان، خوزستان و آذربایجان‌غربی در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران پتروشیمی فارابی در اعتراض به تعویق در پرداخت مطالبات مزدی و عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، بیش از ده روز است که اعتراض می‌کنند.

دور سوم از اعتراض کارگران پتروشیمی فارابی از هفته گذشته آغاز شده‌است. این کارگران در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و همچنین تاخیرهای طولانی در پرداخت معوقات مزدی، برای سومین بار در سال جاری دست از کار کشیدند و تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این کارگران می‌گویند: “وعده‌هایی که تابستان دادند و قرار شد که مشکلات تولید و تهیه مواد اولیه حل شود و به دنبال آن، طرح طبقه بندی مشاغل نیز اجرایی شود، هیچ کدام به نتیجه نرسیده‌است؛ لذا تصمیم گرفتیم بار دیگر دست به اعتراض بزنیم”.

در این اعترض که بیش از ده روز است تداوم دارد، کارگران خواستار پاسخگویی مدیرعامل و سهامدار کارخانه در ارتباط با نابسامانی اوضاع شده‌اند.

حیدرنژاد (مدیرعامل پتروشیمی فارابی) ضمن تایید خبر تجمع کارگران به خبرنگار ایلنا گفت: “در تلاش هستم مشکلات پتروشیمی فارابی را حل کنم”.

وی از ارائه توضیحات بیشتر در ارتباط با وضعیت پتروشیمی فارابی خودداری کرد و گفت: “با سهامدار (ایران نیپون) تماس بگیرید و بپرسید که برای فارابی چه می‌خواهد بکند”.

ناتوانی در تامین مواد اولیه “حاد” شده‌است

در عین حال زمزمه‌هایی مبنی بر تعطیلی موقت این پتروشیمی به گوش می‌رسد؛ از قرار معلوم ناتوانی در تامین مواد اولیه در این شرکت پتروشیمی به مرحله “حاد” رسیده‌است.

در دور قبلی اعتراضات کارگرانِ این واحد پتروشیمی در شهریور ماه سال جاری، اسماعیل طرفی (مدیر روابط عمومی پتروشیمی فارابی) به ایلنا گفت: “مطالبات کارگران را می‌دانیم ولی منتظر برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده برای بررسی مشکلات شرکت هستیم و پس از آن تکلیف مطالبات کارگران مشخص می‌شود. این موضوع را به کارگران نیز گفته‌ایم و از آنها خواسته‌ایم صبر کنند تا مشکلات حل شود”.

وی بابیان اینکه زمان برگزاری جلسه در سامانه «کدال» مشخص خواهد شد، گفت: “حتماً تا آخر مهرماه جلسه برگزار خواهد شد”.

وی افزود: “مشکلات فارابی باید به صورت «ریشه‌ای» حل شود تا بعد از آن بتوان طرح طبقه‌بندی را اجرا کرد؛ اگر بتوانیم مواد اولیه تهیه کنیم و مخازن هم به سرویس اضافه شوند، نقدینگی مورد نیاز برای اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل فراهم می‌شود”.

وی تاکید کرد: “ما نیاز به نقدینگی پایدار داریم و نقدینگی موقت برای اجرای طرح کارایی ندارد”.

وی تاکید کرد: “شرکت پتروشیمی فارابی تحت پوشش ماده ۱۴۱ قانون تجارت قرار گرفته و ورشکسته است و باید ابتدا این مشکل حل شود ولی کارگران دور تازه‌ای از اعتراضات را آغاز کرده‌اند”.

اعتراض کارگران خطوط ابنیه فنی راه آهن ادامه دارد

به گزارش ایلنا، برخی منابع کارگری در نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن از ادامه اعتراضات صنفی کارگران این واحد خبر می‌دهند.

منابع خبری کارگری در نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن از ادامه اعتراضات صنفی همکاران خود همزمان با شروع سومین فراخوان شورای هماهنگی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن خبر می‌دهند.

این کارگران که در نقاط مختلف ریلی در کشور مشغول کارند، می‌گویند: “امروز اعتراض صنفی کارگران خطوط ابنیه فنی کشور با همراهی کارگران حوزه اسلامشهر، رباط کریم و ایستگاه کرج ادامه پیدا کرده است”.

معترضان خواستار دریافت دو تا سه ماه حقوق معوقه و تامین امنیت شغلی‌شان پس از خاتمه اعتصاب هستند.

کشاورزان در خوزستان، اصفهان و آذربایجان غربی تجمع کردند

به گزارش رادیو زمانه مورخ ۷ آبان ۱۳۹۷، کشاورزان در شهرهای مختلف استان‌های اصفهان، خوزستان و آذربایجان‌غربی دست به تجمع زدند.

اعتراض کشاورزان استان اصفهان به عدم تامین حق‌آبه برای کشت پائیزه در شهر‌های نجف‌آباد، قهدریجان، پولادشهر و فیلو دوشنبه هفتم آبان نیز ادامه یافت.

کشاورزان اصفهان از آغاز مهر امسال در اعتراض به عدم تحقق وعده تامین حق‌آبه برای کشت پائیزه در مناطق مختلف این استان تجمع کردند. آنها در برخی شهرها تراکتور و دیگر ماشین‌آلات کشاورزی را در میادین عمومی پارک می‌کنند. در برخی شهرها نیز کشاورزان شب‌ها نیز در چادرهایی که برپا کرده‌اند، می‌مانند. آنها خواستار تامین حق‌آبه برای کشت پائیزه هستند و می‌گویند که مسئولان دولتی در باره کمبود آب دروغ گفته و حق‌آبه آنان را به بخش صنعت داده‌اند.

در بخش عقیلی از توابع شهرستان گتوند در استان خوزستان هم کشاورزان و تراکتوردارن در اعتراض به کمبود گازوئیل تراکتورهایشان را در امتداد هم پارک کردند. کشاورزان استان خوزستان نیز طی دو سال گذشته با ممنوعیت کشت برخی محصولات به دلیل آنچه که کمبود منابع آبی اعلام شده، روبرو هستند.

یکشنبه ششم آبان نیز چغندرکاران پیرانشهری واقع در استان آذربایجان‌غربی در در جاده منتهی به کارخانه قند تجمع کردند.

این کشاورزان گفته‌اند که کارخانه قند هنوز مطالبات آنان بابت محصول سال گذشته را نپرداخته است. کشاورزان چغندرکار پیرانشهری شامگاه یکشنبه نیز مقابل کارخانه قند این شهر تجمع کردند.

پیشتر نیز کشاورزان در نقده در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان از سوی کارخانه قند این شهر، کارگران را بیرون و فعالیت کارخانه را متوقف کرده بودند.

لازم به اشاره است که امروز چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ جمعی از کشاورزان اصفهان در اعتراض به قطع حق‌آبه خود دست به تجمع اعتراضی زدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید