خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

 خبرگزاری هرانا – حدود ۷ هزار نفر از کارگران شاغل در خطوط ابنیه فنی راه آهن کشور که به‌ صورت قراردادی تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری «تراورس» در نواحی مختلف ریلی کشور مشغول به کار هستند، از مطالبات مزدی ۲ و نیم ماهه خود خبر دادند. همچنین حدود یک هزار و ۲۰۰ کارگر شاغل در «گروه نساجی فرقانی» واقع در استان قزوین دو ماه معوقات مزدی پرداخت نشده دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۹ آبان ۱۳۹۷، منابع کارگری از تعویق ۲ و نیم ماهه در پرداخت حقوق و مزایای کارگران شاغل در خطوط ابنیه فنی «تراورس » خبر می‌دهند.

برخی کارگران خطوط ابنیه فنی راه آهن کشور که به‌ صورت قراردادی تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری «تراورس» در نواحی مختلف ریلی کشور مشغول به کار هستند، با بیان اینکه مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزد آنها کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است، گفتند: “دست‌کم دو ماه ونیم دستمزد از کارفرمای خود طلبکارند”.

کارگران با بیان اینکه حدود ۷ هزار نفر در خطوط راه‌آهن تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری تراورس مشغول کار هستند، درباره سایر مطالبات صنفی خود گفتند: “از دیگر مطالبات صنفی کارگران خطوط ابنیه فنی تراورس مشکل بیمه تکمیلی است”.

آنها در تشریح مشکلات بیمه تکمیلی خود گفتند: “با وجود آنکه کارفرما همه کارگران را تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار داده است و هر ماه مبالغی از حقوق کارگران بابت بیمه تکمیلی کسر می‌شود اما کارگران از خدمات بیمه تکمیلی به دلیل آنچه واریز نشدن حق بیمه تکمیلی به حساب شرکت بیمه‌گر عنوان می‌شود، بهره‌مند نیستند”.

به گفته آنها، “برخی کارگران هزینه داروهایی که از دو سال پیش اسناد آن را به شرکت بیمه‌گر داده بودند را اخیرا دریافت کرده‌اند”.

به گفته کارگران خطوط ابنیه فنی تراورس، “جدا از مشکلات موجود کارفرما در پرداخت حق سنوات و هزینه بازنشستگی کارگرانی که با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور بازنشسته می‌شوند، دچار مشکل است”.

معوقات مزدی کارگران «گروه نساجی فرقانی»

به گزارش ایلنا، مورخ ۹ آبان ۱۳۹۷، مدیرعامل گروه نساجی فرقانی در استان قزوین از مطالبات مزدی ۲ ماهه کارگران شاغل در این مجموعه خبر داد.

عباس فرقانی، در خصوص به تعویق افتادن پرداخت مطالبات مزدی کارگران «گروه نساجی فرقانی» گفت: “«گروه نساجی فرقانی» حدود یک هزار و ۲۰۰ کارگر شاغل دارد که مجموع مطالبات معوقه آنها از چهار ماه به دو ماه کاهش یافته است”.

او با بیان اینکه گروه نساجی فرقانی شامل کارخانه‌های «یاس نخ»، «یاس نخ البرز»، «نخ البرز» و «صنایع بافت تکمیلی ایران» می‌شود، در ادامه افزود: “جدا از پرداخت نیمی از مطالبات معوقه کارگران، مطالبات بیمه‌ای و مالیاتی این مجموعه پرداخت شده است”.

به گفته وی، پیش از این گروه نساجی فرقانی حدود ۲ میلیارد تومان به تامین اجتماعی و یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بدهی به اداره مالیات و دارایی بدهی داشته که همه این مطالبات به نهادهای مربوطه پرداخت شده است.

مدیرعامل «گروه نساجی فرقانی» همچنین از آغاز فعالیت واحد تولیدی «نخ البرز» پس از حدود سه ماه تعطیلی و وقفه در فعالیت تولیدی آن خبر داد و گفت: “متاسفانه کمبود نقدینگی و واردات بی‌رویه کالاهای نساجی به‌ صورت قاچاق معضلی جدی برای واحدهای تولیدی همانند گروه نساجی فرقانی شده بود”.

او با تاکید بر لزوم حمایت همه‌جانبه از تولید ملی و کالای ایرانی و مقابله با حجم بی‌رویه واردات از سوی مسئولان افزود: “اخیرا با کاهش واردات محصولات نساجی و ممنوعیت واردات کالای قاچاق، تولید در گروه نساجی فرقانی برقرار و رونق گرفته است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید