خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  نسیم صادقی از زندان تبریز آزاد شد/ تعیین شعبه و وقت دادگاه تجدیدنظر کیومرث اسلامی/ سند

نسیم صادقی از زندان تبریز آزاد شد/ تعیین شعبه و وقت دادگاه تجدیدنظر کیومرث اسلامی/ سند

خبرگزاری هرانا – نسیم صادقی فعال ترک (آذریایجانی) که پیشتر در اواخر مهرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روز دوشنبه به زندان تبریز منتقل شده بود، امروز چهارشنبه با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان تبریز آزاد شد. همزمان در گزارشی دیگر شعبه و تاریخ دادگاه تجدیدنظر کیومرث اسلامی، فعال ترک تعیین شد و ۲۶ آبان‌ماه در شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل برگزار می‌شود. وی پیش‌تر توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان پارس‌آباد به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۹ آبان‌ماه ۹۷، نسیم صادقی فعال ترک (آذربایجانی) با تودیع قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی و تا پایان زمان دادرسی از زندان تبریز آزاد شد.

نسیم صادقی پیشتر در تاریخ ۲۹ مهرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شد و روز دوشنبه ۷ آبان‌ماه ۱۳۹۷ این فعال ترک (آذربایجانی) از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به زندان تبریز منتقل شده بود.

روز گذشته یک منبع نزدیک به خانواده صادقی به گزارشگر هرانا گفته بود: “نسیم صادقی، پس از انتقال به زندان تبریز طی تماس تلفنی با خانواده‌اش گفته است که توسط نیروهای امنیتی در زمان بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و وی را تهدید کرده‌اند که در صورت نپذیرفتن اتهامات، فرزند وی و خواهرزاده‌اش را نیز بازداشت خواهند کرد”.

خانم صادقی پیش از انتقال از بازداشتگاه امنیتی به زندان تبریز، توسط شعبه ۱۹ بازپرسی دادیاری عمومی و انقلاب شهید بهشتی تبریز با عناوین “تبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت خبری در فضای مجازی علیه نظام”تفهیم اتهام شده و پس از افزایش قرار وثیقه وی به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان به زندان تبریز منتقل شده بود.

همزمان در گزارشی دیگر شعبه و تاریخ دادگاه تجدیدنظر کیومرث اسلامی، فعال ترک طی ابلاغیه‌ای الکترونیکی تعیین شد و ساعت ۱۰ صبح روز ۲۶ آبان‌ماه در شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل برگزار می‌شود. وی پیش‌تر توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان پارس‌آباد به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

درخصوص دلایل طرح این اتهام در دادنامه وی که پیشتر توسط هرانا منتشر شده بود آمده است که “متهم از فعالان قوم‌گرای تجزیه‌طلب و پان‌ترکیسم شهرستان پارس‌آباد در راستای فعالیت تجزیه‌طلبی اقدام به تهیه گزارش و ترجمه کتاب‌های فارسی به زبان ترکی و با تحریف آن در فضای مجازی و بارگذاری و به شبکه‌های خارجی وابسته به اپوزیسیون ارسال می‌نماید و لیدر و از شاخه‌های اصلی جریان پان‌ترکیستی در شهرستان پارس آباد می‌باشد”.

از دیگر دلایل این اتهام استفاده از اصطلاح “آذربایجان جنوبی” در نوشته‌های منتشر شده وی در شبکه‌های اجتماعی عنوان شده است.

گفتنی است، پیش از صدور حکم، حضرتی رییس اداره اطلاعات پارس‌آباد طی تماسی با آقای اسلامی به ایشان گفته بود که با مراجعه به ستاد خبری این شهر و دادن تعهدی مبنی بر توقف فعالیت‌های خود و قطع ارتباط با “عباس لسانی” پرونده وی مختومه اعلام خواهد شد.

لازم به یادآوری است این فعال ترک در تاریخ ۱۳ تیرماه و در تجمعات قلعه بابک بازداشت شده و پس از گذشت یک ماه بازداشت در تاریخ ۱۸ مردادماه با تودیع وثیقه ۱۲ میلیون تومانی به طور موقت و تا زمان برگزاری دادگاه از زندان مغان آزاد شد.

آقای اسلامی در اثر ضرب و شتم حین بازجویی‌ها از ناحیه سر دچار خونریزی شده بود. پس از پایان مراحل بازجویی و با وجود اینکه بازپرس پرونده قرار وثیقه جهت آزادی این شهروند را صادر کرده بود، نیروهای امنیتی از آزادی وی ممانعت به عمل آوردند.

این فعال ترک (آذربایجانی) از تاریخ ششم مردادماه نیز در اعتراض به بلاتکلیفی و عدم تفکیک بند به مدت ۹ روز دست به اعتصاب غذا زده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید