خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  چهار شهروند بهایی ساکن کرج با قرار وثیقه آزاد شدند

چهار شهروند بهایی ساکن کرج با قرار وثیقه آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – چهار شهروند بهایی ساکن کرج به‌ نام‌های “جمیله پاکرو”، “پیمان معنوی”، “پیام شبانی” و “کیانوش سلمانزاده” که پیشتر در تاریخ ۲۵ شهریورماه و ۴ مهرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند عصر امروز با قرار وثیقه و تا پایان زمان دادرسی از زندان اوین آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بعدازظهر امروز دوشنبه ۷ آبان‌ماه ۱۳۹۷، “جمیله پاکرو (محمدحسین)”، “پیمان معنوی”، “پیام شبانی” و “کیانوش سلمانزاده” شهروندان بهایی ساکن کرج هر کدام با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شدند.

هرانا ساعتی پیش نیز در گزارشی از آزادی یکی دیگر از شهروندان بهایی ساکن کرج به نام “هومن خوشنام” خبر داده بود.

با آزادی این شهروندان بهایی سه شهروند بهایی دیگر به نام‌های “پروان معنوی”، “الهام سلمانزاده”و “مریم غفارمنش” که در تاریخ ۲۵ شهریور و ۲۵ مهرماه ۹۷ در شهر کرج بازداشت شده‌اند، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان اوین بسر می‌برند.

پیشتر یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفته بود: “شهروندان بهایی بازداشت شده در کرج پس از بازداشت به صورت تلفنی از انتقالشان به زندان اوین خبر داده‌اند و علیرغم پیگیری خانواده‌ها کماکان اطلاعی از وضعیت آنها در دست نیست”.

صبح روز سه‌شنبه ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷، دو شهروند بهایی ساکن کرج به نام‌های “پروان معنوی” و “الهام سلمانزاده” پس از تفتیش منازل و ضبط لوازم شخصی و کتاب‌ها توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده‌اند. همچنین طی روزهای سوم و چهارم مهرماه سال جاری دو شهروند بهایی دیگر در این شهر به‌ نام‌های هومن خوشنام و پیام شبانی و در تاریخ ۲۵ شهریورماه نیز  ۴ شهروند بهایی دیگر در کرج به نام‌های “پیمان معنوی“، “مریم غفارمنش”، “جمیله پاکرو (محمدحسین)” و “کیانوش سلمانزاده” بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

طی ماه‌های گذشته شهروندان بهایی در شهرهای مختلف کشور با افزایش فشار از سوی نهادهای امنیتی-قضایی ایران روبرو شده‌اند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید