خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت مطلب احمدیان، زندانی بیمار در زندان اوین/ اسناد

گزارشی از آخرین وضعیت مطلب احمدیان، زندانی بیمار در زندان اوین/ اسناد

خبرگزاری هرانا – مطلب احمدیان، در میانه هشتمین سال حبس خود به تازگی از زندان سنندج به اوین منتقل شده است، این زندانی طی چهار پرونده قضایی از بابت اتهاماتی از جمله “محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کرد، ورود غیر قانونی مسلحانه به کشور در قالب گروه نظامی، مشارکت در قتل و…” به تحمل بیش از ۳۰ سال حبس و پرداخت جریمه محکوم شده است. آقای احمدیان اخیرا به دلیل تشدید بیماری ارکیتیس (عفونت بیضه) و انتقال عفونت به مثانه نیاز به عمل جراحی پیدا کرده است، مقامات زندان تامین هزینه‌های این درمان را تماماً بر عهده این زندانی گذاشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مطلب احمدیان زندانی محبوس در زندان اوین، مردادماه سال جاری توسط شعبه ۱ دادگاه کیفری یک استان کردستان به اتهامات “مشارکت در قتل” به ۸ سال حبس تعزیری و پرداخت نصف دیه کامل (دو دیه کامل برای ۴ متهم پرونده) و به اتهام “ضرب و جرح عمدی” از بابت همان پرونده به ۱ سال حبس و پرداخت ۲۰ میلیون تومان (۸۰ میلیون تومان برای ۴ متهم پرونده) بابت دیه فرد مجروح شده درگیری محکوم شد.

یک منبع نزدیک به آقای احمدیان ضمن تایید این خبر در این خصوص به گزارشگر هرانا توضیح داد: “حکم صادره در اواسط مردادماه سال جاری به وکیل آقای احمدیان ابلاغ شده است. این حکم در ارتباط با کشته شدن یک مامور نیروی انتظامی و یک شهروند در جریان درگیری مسلحانه‌ صادر شده است که در شهریورماه ۸۹ در شهر سقز روی داده بود”.

مطلب احمدیان پس از ابلاغ این حکم در ابتدای شهریورماه سال جاری به دلایل نامعلومی از زندان مرکزی سنندج به زندان اوین انتقال داده شد.

آقای احمدیان پس از گذشت هشت سال تحمل حبس، به بیماریهای مختلفی دچار شده و نیاز به رسیدگی پزشکی دارد.

منبع نزدیک به آقای احمدیان در ارتباط با وضعیت بیماری این زندانی توضیح داد: “مطلب که به بیماری ارکیتیس (عفونت بیضه) مبتلاست اخیرا جهت انجام معاینات به بیمارستان طالقانی اعزام شده و پس از انجام سونوگرافی و آزمایشات مشخص شد که عفونت به مثانه وی نیز سرایت کرده و یکی از بیضه‌ها باید تخلیه شود و اگر جراحی صورت نگیرد احتمال تبدیل به سرطان وجود دارد و هم اکنون در انتظار نوبت دهی پزشک زندان جهت اعزام وی به بیمارستان و جراحی است. هزینه این جراحی را باید شخصا پرداخت کند که نزدیک به ۲۰ میلیون تومان است”.

پیشتر هرانا در گزارش مربوط به خردادماه سال جاری از محرومیت آقای احمدیان از خدمات درمانی در زندان سنندج با وجود ابتلای این زندانی به بیماری ارکیتیس (عفونت بیضه) خبر داده بود.

مطلب احمدیان، ۳۱ ساله اهل بانه، در ۱۳ مهرماه ۱۳۸۹ بازداشت و در پرونده اول خود پس از حدود ۲۳۰ روز تحمل سلول انفرادی، به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان، به ۳۰ سال حبس در تبعید به زندان میناب محکوم شد.

مورخ ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵، این زندانی امنیتی به زندان سقز منتقل شد و پرونده جدیدی علیه اش مفتوح شد که درنهایت از اتهام مطروحه تبرئه و دوباره به زندان سنندج منتقل شد.

یک منبع مطلع در مورد اتهامات مطروحه در پرونده جدید به گزارشگر هرانا گفته بود: “گفته‌اند اسلحه‌ای در زندان سقز پیدا شده و یکی از زندانیان در مورد آقای احمدیان اعتراف کرده است. این درحالی است که وی مدت یک سال بود در زندان سنندج نگهداری می‌شد و نمی‌توانسته در مورد چنین اتهامی مشارکت داشته باشد.”

وی همچنین در دو پرونده در سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۹۰ با اتهام تردد غیرمجاز از مرزهای کشور به پرداخت یک میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت و یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید