خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – کارگران شاغل در شهرداری لوشان از معوقات مزدی ۷ ماهه خود خبر دادند. این کارگران می‌گویند” چون به مشکلاتمان از جانب مدیران شهری اعم از شهردار و اعضای شورای شهر و سایر مسئولان شهرستانی و استانی اهمیتی داده نمی‌شود، تصمیم داریم به زودی در ادامه پیگیری مشکلات شغلی‌مان که ناشی از بی‌توجهی به وضعیت معاش ما کارگران شهرداری است، در مقابل شهرداری تجمع کنیم”. بنا بر خبری دیگر، نزدیک به ۵۰ نفر از کارگران شاغل در کارخانه «رنگین نخ» سمنان که از شهریورماه سال ۹۳ تاکنون بازنشسته‌ شده‌اند، هنوز موفق به دریافت معوقات مزدی و سنوات پایان خدمت خود نشده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۱ آبان ۱۳۹۷، کارگران شهرداری لوشان می‌گویند که شهرداری هنوز بابت مطالبات مربوط به ۷ ماه دستمزد پرداخت نشده؛ با آنها تسویه حساب نکرده است.

تعدادی از کارگران شهرداری لوشان واقع در استان گیلان گفتند: “حدود ۸۰ کارگر در مجموعه شهرداری لوشان به صورت مستقیم با سوابق بالای ۱۵ سال مشغول کارند که هنوز بابت بخشی از دستمزد اسفند سال گذشته به همراه مزد شش ماهه نخست سال جاری طلبکارند”.

این کارگران با بیان اینکه در این زمینه هیچ مسئولی در شهرداری لوشان پاسخگوی مطالبات معوقه کارگران نیست، در ادامه گفتند: “سالهاست که زیر نظر شهرداری در بخش خدمات، فضای سبز، موتوری و آتش‌نشانی به سختی کار می‌کنیم و در تمامی این سال‌ها شهردارانی که به ترتیب مدیریت شهری را برعهده می‌گیرند، در مقام کارفرما به تمامی تعهدات مزدی خود عمل نکرده‌اند”.

به گفته آنها، در نتیجه استمرار این وضعیت دستمزدهای کارگران دیگر پاسخگوی هزینه‌های زندگی نیست. اخیرا نیز شهردار لوشان بابت بخشی از  معوقات مزدی آنها حدودا ۳۰۰ هزار تومان به حساب کارگران واریز کرده و جدا از دستمزد دست‌کم سه ماه حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده است”.

کارگران شهرداری لوشان خواستار آن هستند تا شخص شهردار در مقام کارفرمای اصلی چاره‌ای برای تامین منابع مالی شهرداری و پرداخت دستمزد نیروی کار شهرداری بیندیشد بنابراین اگر قرار است مشکلات به همان صورت قبل استمرار داشته باشد چرا اعضای شورای شهردر هر دوره مرتبا شهردار تغییر می‌دهند؟

کارگران شهرداری لوشان گفتند: “چون به مشکلاتمان از جانب مدیران شهری اعم از شهردار و اعضای شورای شهر و سایر مسئولان شهرستانی و استانی اهمیتی داده نمی‌شود، تصمیم داریم به زودی در ادامه پیگیری مشکلات شغلی‌مان که ناشی از بی‌توجهی به وضعیت معاش ما کارگران شهرداری است، در مقابل شهرداری تجمع کنیم”.

در این زمینه سیداسدالله میراسداللهی (معاون شهرداری لوشان) با تایید مشکلات کارگران این شهرداری گفت: “شهرداری لوشان دچار کمبود منابع مالی است”.

وی با اشاره به اینکه اتکای درآمدهای شهرلوشان بر عوارض ساخت و ساز است، ادامه داد: “اکنون شهر لوشان همانند اغلب شهرهای کشور به دلیل رکود در بازار مسکن با چالش جدی روبه‌رو شده است”.

معاون فنی شهرداری لوشان با بیان اینکه در سال جاری فقط ۴ پروانه ساخت صادر کرده‌ایم درحالی‌که تعداد مجوزهای صادر شده در سال‌های گذشته به حداقل ۳۰ فقره می‌رسید، در خاتمه افزود: “مسئولان شهری بوپژه شهردار لوشان به دنبال برنامه‌هایی هستند که بتوانند منابع درآمدی شهرداری را افزایش دهند”.

کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ همچنان چشم انتظار دریافت معوقات مزدی و سنوات پایان خدمت

به گزارش ایلنا، مورخ ۱ آبان ۱۳۹۷، یکی از کارگران نساجی رنگین نخ گفت: “میانگین سنوات پایان خدمت هر یک از بازنشستگان براساس سوابق کاری حدود۲۰ میلیون تومان است که کارفرما به بهانه نداشتن منابع مالی، توان پرداخت آن را ندارد”.
 
وی گفت: “کارگران بازنشسته رنگین نخ علارغم دریافت نکردن سنوات، حدود ۵ تا ۶ میلیون تومان مطالبات معوقه مزدی دارند که مربوط به ۵ تا ۶ ماه دستمزد ماهای پایانی دوران اشتغالشان می‌شود. همچنین عیدی سال ۹۳ کارگران پرداخت نشده است”.
 
وی ادامه داد: “خانواده‌های کارگران بازنشسته برای حق سنوات برنامه‌ریزی کرده بودند اما با روالی که کارفرما در پرداخت سنوات بازنشستگان در پیش گرفته است، ارزش نقدی طلب آنها نیز کاهش یافته است”.
 
وضعیت پیش آمده در حالی است که کارگران در زمان بازنشستگی به جای کارفرما  خود مسئولیت ۴ درصد هزینه بازنشستگی را برعهده گرفتند و بدین ترتیب امکان بازنشستگی برای آنها به جز ۴ نفر فراهم شد.
 
این کارگران در ادامه می‌گویند: “۴ نفر از همکارانمان با وجود آنکه به سن بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور رسیده‌اند به دلیل مشکلاتی که در زمینه سوابق بیمه‌ای و درج نشدن عنوان شغلی آنها در لیست مشاغل سخت و زیان‌آور وجود دارد، هنوز امکان بازنشستگی پیدا نکرده و بلاتکلیف  مانده‌اند”.
 
به گفته آنان، این واحد تولیدی که از ماه‌های نخستین سال ۹۴ تاکنون به‌طور کامل تعطیل است و کارگران برای وصول مطالبات مزدی و سنواتی خود به کارفرما دسترسی ندارند. با این حال مسئولان این کارخانه را بابت بدهی مالی به یک بانک دولتی واگذار کرده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید