خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷, 20th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۷/۲۹ ساعت ۱۸:۱۴:۵۱

    خانه  > اصناف, اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  احضار پنج معلم در سقز توسط نهادهای نظارتی

احضار پنج معلم در سقز توسط نهادهای نظارتی

خبرگزاری هرانا – پنج تن از معلمان عضو انجمن صنفی معلمان کردستان در شهرستان سقز به اداره اماکن فراخوانده و حداقل در یک مورد از طرف دادستانی احضار شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از واکاوی، در پی اعتصاب چند روز پیش معلمین در سطح کشور و به تبع آن در شهرستان سقز؛ پنج نفر از معلمینِ عضو انجمن صنفی معلمان کردستان به اداره اماکن فراخوانده شده اند و حداقل در یک مورد از طرف دادستانی احضار شده اند.

سلیمان عبدی یکی از معلمین احضار شده در گفتگویی کوتاه ضمن تایید این خبر افزود: “در این بازجویی‌ها که خیلی محترمانه انجام شده است تاکید کرده اند که بنا بر درخواست اداره متبوع (آموزش و پرورش) این احضار انجام شده است”.

همزمان رحمان سیدیان رییس آموزش و پرورش سقز در گفتگویی،ضمن اظهار بی اطلاعی کامل از این موضوع تاکید کرد؛ “بنده به هیچ وجه در جریان چنین موضوعی نیستم و تمام تلاش خود را برای دفاع از همکارانم به کار خواهم گرفت”.

لازم به اشاره است که پیشتر سازمان معلمان ایران با نگارش نامه‌ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور ایران نوشته است که “آیا نمی‌دانید که تعداد زیادی از همکارانمان زیر خط فقر زندگی می‌کنند؟” در این نامه آمده است که “فرهنگیان به عنوان یکی از اصلی‌ترین حامیان دولت اعتدال و تدبیر کوشیده‌اند تا با تمام توان و امید به وعده‌های جنابعالی کار اداره کشور را به شما و تیم شما بسپارند. اینک اما نه‌تنها آموزش و پرورش و نهاد تعلیم و تربیت در اولویت کارهای شما قرار ندارد بلکه با این روند هیچ امیدی به بهبود اوضاع نمی‌توان داشت”.

لازم به ذکر است که تحصن سراسری معلمان و فرهنگیان سراسر کشور روزهای یکشنبه ۲۲ و دوشنبه ۲۳ مهرماه در بسیاری از استان‌های ایران آغاز شد. در طی این دوروز فرهنگیان سراسر کشور از جمله در استان‌های “کرمان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، کردستان، البرز، همدان، فارس، زنجان، قم، مازندران، تهران، خراسان شمالی، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان و هرمزگان ” دست به تحصن زده و از حضور در کلاس‌های درس خودداری کردند و خواستار برآورده شدن مطالبات صنفی خود شدند.

چندی پیش نیز، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از عملکرد وزارت آموزش و پرورش، نسبت به پایین بودن حقوق و دستمزد معلمان اعتراض کرد و از فرهنگیان کشور خواست تا روزهای یکشنبه ۲۲ و دوشنبه ۲۳ مهرماه در دفتر مدارس تحصن کرده و از حضور در کلاس درس خودداری نمایند با آگاه‌سازی دانش‌آموزان، دلایل تحصن را برای آنها تبیین نمایند.

گفتنی است که یکی دیگر از خواسته‌های فرهنگیان در این تحصن سراسری آزادی معلمان دربندی همچون محمد حبیبی، اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی و … است.

هرانا نیز پیشتر طی گزارشی به بررسی جامع وضعیت معلمانی که برای استیفای حقوق صنفی خود در عین حفظ استقلال از دستگاه حاکمه تلاش می‌کنند، بازداشت شده و بسیاری از آنان متحمل حبس، اخراج و تبعید شدند، پرداخته بود.

سقز یکی از شهرهای شمال‌غربی ایران در شمال استان کردستان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید