خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷, 8th of April 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۷/۲۸ ساعت ۲۳:۰۰:۳۲

    خانه  > اعدام  >  صدور حکم اعدام برای ۲ متهم در ۲ پرونده جداگانه

صدور حکم اعدام برای ۲ متهم در ۲ پرونده جداگانه

خبرگزاری هرانا – دو زندانی در ۲ پرونده جداگانه به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، عضو یک باند تبهکار که متهم است با همدستی هشت نفر از دوستانش یکی از اعضای باند را به قتل رسانده، با حکم دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد.

رسیدگی به پرونده از دی سال ۹۰، با قتل مرد ۳۲‌ساله به نام میثم در شهر ناگویا ژاپن آغاز شد.

با اعلام این خبر پلیس طی مکاتباتی با پلیس ژاپن، دریافت مقتول از سوی ۹‌مرد مسلح ایرانی به قتل رسیده است. همچنین در شاخه دیگری از تحقیقات مشخص شد هشت‌نفر از متهمان در ژاپن دستگیرشده‌اند، اما یکی از آن‌ها به نام رامین ۳۱ ساله متواری است.

پس از این تحقیقات برای دستگیری رامین ادامه داشت تا اینکه پنج‌سال بعد از حادثه در مرداد سال ۹۵ وی در حالیکه با پاسپورت جعلی به ایران آمده بود در یکی از شهر‌های شمالی کشور دستگیر شد.

متهم در بازجویی‌ها گفت: «شب حادثه همراه دوستانم با مقتول درگیر شدیم. همه چاقو و قمه داشتند به همین دلیل نمی‌دانم چه کسی مقتول را کشته است.» متهم در اولین جلسه محاکمه که در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی زالی تشکیل شد، پس از درخواست اعدام از سوی اولیای‌دم در شرح ماجرا گفت: «برای کار به ژاپن رفته بودم و عضو باند خرید و فروش مواد‌مخدر شدم. میثم هم عضوباند بود. او سیم‌کارتی داشت که خریداران مواد با آن تماس می‌گرفتند به همین خاطر سیم کارت را به مبلغ ۴‌میلیارد‌تومان خریدیم، اما بعد‌ها فهمیدم مقتول سرمان را کلاه گذاشته و شماره جدیدش را به مشتریان داده‌است. این شد که خواستم پولم را برگرداند، اما قبول نکرد.»

متهم در خصوص قتل گفت: «شب حادثه با هشت‌نفر از دوستانم سر قرار رفتیم و میثم با خودرو‌اش آمد. او وقتی ما را دید قصد فرار داشت که ناگهان کنترل ماشین را از دست داد و به جدول کنار خیابان خورد. او از خودرو‌اش پیاده شد و به رویمان اسلحه کشید، ما هم با چاقو و قمه به او حمله کردیم. در آن درگیری من شمشیر داشتم که با آن یک ضربه به او زدم، ولی هوا تاریک بود به همین دلیل مطمئن نیستم ضربه من کشنده بوده یا ضربه همدستانم. بعد از قتل همراه همسر روسی‌ام به ایران آمدم که بازداشت شدم.»

متهم در آخرین دفاعش مدعی شد: «جوامع بین‌الملل می‌دانند مجازات قتل در ایران اعدام است. اگر سایر همدستانم که در زندان ژاپن هستند، آزاد شوند به آنها اجازه می‌دهند به ایران برنگردند. قاتل اصلی در ژاپن است و حالا من به جای او محاکمه می‌شوم.»

در آخر متهم بنا به شواهد و مدارک موجود به اعدام محکوم شد.

صدور حکم اعدام برای یک متهم

به گزارش جوان آنلاین، هیئت‌قضایی دادگاه کیفری مردی را که متهم است همسرش را به قتل رسانده بود با درخواست اولیای‌دم به اعدام محکوم کرد.

ششم فروردین سال‌جاری، مأموران پلیس پایتخت از قتل زن میانسالی در منزلش باخبر و راهی محل شدند.

جسد متعلق به حمیده ۵۰‌ساله بود که شوهرش سرش را از بدنش جدا کرده بود.

با انتقال جسد به پزشکی قانونی، مأموران همسایه‌ها را مورد تحقیق قرار دادند و یکی از آن‌ها در توضیح گفت: «در خانه مشغول استراحت بودم که متوجه سر و صدا‌های حمیده شدم. شوهر حمیده مریض بود و بیماری روانی داشت این شد که خیلی اهمیت ندادم و فکر کردم بعد از کمی سر وصدا آرام می‌شوند و لازم نیست دخالت کنم تا اینکه یکدفعه صدای مقتول قطع شد. مشکوک شدم و بلافاصله از خانه بیرون رفتم که دیدم یاسر –‌شوهر مقتول‌- در راه‌پله‌ها در حالیکه دستانش خونی است در حال فرار است. از ترس همسایه‌ها را خبر کردم و به خانه یاسر رفتیم که دیدم جسد مقتول غرق به خون روی زمین افتاده است.»

بعد از اظهارات زن همسایه، پرونده با موضوع قتل عمد در اختیار کارآگاهان پلیس قرار گرفت تا اینکه چند روز بعد از حادثه شوهر مقتول شناسایی و دستگیر شد. او در بازجویی‌ها به جرمش اعتراف کرد و گفت: به خاطر سوءظن مرتکب قتل همسرش شده‌است. متهم بعد از بازسازی صحنه جرم روانه زندان شد و پرونده بعد از صدور کیفرخواست و درخواست اعدام از سوی اولیای‌دم که فرزندان و پدر مقتول تکمیل و به شعبه یازدهم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

در اولین جلسه رسیدگی به پرونده که به ریاست قاضی متین راسخ تشکیل شد، ابتدا اولیای‌دم یک به یک در جایگاه قرار گرفتند و یکی از فرزندان مقتول اعلام گذشت کرد، اما دیگر اولیای‌دم همگی با پرداخت سهم دیه درخواست اعدام کردند.

در ادامه متهم در جایگاه قرار گرفت و با قبول جرمش در شرح ماجرا گفت: «با همسرم اختلاف داشتم و بار‌ها با هم درگیر شده بودیم. روز حادثه وقتی به منزل آمدم او مشغول درست کردن غذا بود. حمیده می‌دانست من بیماری روانی دارم و نباید با من بحث کند، اما آن شب سر موضوعی حرفمان شد و من هم عصبانی شدم. از او خواستم حرفش را ادامه ندهد، اما او دست بردار نبود و مدام بحث می‌کرد. این شد که سرش داد زدم و او در جواب به من فحاشی کرد. آنجا بود که کنترلم را از دست دادم و ابتدا روسری را دور گردنش انداختم و گلویش را فشار دادم. وقتی مقتول از نفس افتاد با چاقویی که در آشپزخانه بود سرش را… و از خانه فرار کردم.»

متهم در آخرین دفاعش گفت: «من به همسرم سوءظن نداشتم و روز بازجویی مجبور شدم برای اشتباهی که کردم دلیل بیاورم. پشیمانم، اما فرزندانم می‌دانند که بیماری روانی دارم و کنترل رفتارم دست خودم نبود. از آن‌ها طلب بخشش دارم.»

در پایان هیئت قضایی بعد از شور متهم را به اعدام محکوم کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید